Sacharidová chřipka – jaké má příznaky a jak se sní poprat?

pexels-stas-knop-2916450
Zveřejněno: 29.3.2021 , datum poslední aktualizace: 31.5.2021

Pokud jste propadli low-carb nebo ketonové dietě, je pravděpodobné, že vás chvíli po jejím začátku překvapila sacharidová chřipka. Oproti té klasické ale není způsobená bacilem, ale tím, že si tělo žádá cukr. Jaké má sacharidová chřipka příznaky a co se s ní dá dělat?

Každý z nás sní o krásné a štíhlé postavě. Naše cesty jak jí docílit jsou ale různé. Zatímco někdo nedá dopustit na drastické redukční diety, jiný se rozhodne omezit přísun sacharidů. A pak je tu samozřejmě staré dobré cvičení.

Co se týče vyškrtávání cukrů (v jejich jakékoliv podobě), toho lze docílit tím, že najedete na proteinovou (ketonovou) nebo low-carb dietu. Obě jsou v posledních letech velmi populární, protože se dají praktikovat dlouhodobě a lidem u nich nehrozí neustálý hlad. Bílkoviny totiž dovedou naše tělo celkem dobře zasytit.

Odvrácenou stranou těchto stravovacích směrů je ale sacharidová, nebo také ketonová chřipka. Je třeba se jí bát?

Co je sacharidová chřipka

sacharidová chřipka

Sacharidová chřipka je jev, který provází diety a stravovací styly, které zásadním způsobem redukují příjem jakýchkoliv cukrů. Než si na to naše tělo zvykne, může krátkodobě vykazovat příznaky, které se podobají klasické chřipce.

Lidé, kteří jsou v této věci trochu znalí vám ale řeknou, že se není potřeba jakkoliv znepokojovat. Jedná se totiž o úplně prvotní stav ketózy, kdy se tělo učí spalovat své vlastní tukové zásoby. Když vydržíte a nepodlehnete cukrovému svádění (které může být velmi intenzivní), brzy byste se měli začít cítit lépe.

Příznaky sacharidové chřipky

Asi vás to moc nepotěší, ale řada lidí se opravdu v tomto stavu necítí ani trochu dobře.

Mohlo by vás zajímat:  Chraňte své srdce před onemocněním

Mezi obvyklé projevy sacharidové chřipky patří:

 • Nevolnost
 • Slabost
 • Bolest hlavy
 • Spavost
 • Zácpa
 • Neschopnost snášet fyzicky náročnější aktivity
 • Křeče ve svalech
 • Vyrážka
 • Špatný dech
 • Dehydratace
 • Kolísání krevního cukru

příznaky sacharidové chřipky

Samozřejmě, nelze vyloučit, že jste skutečně onemocněli nějakou jinou nemocí. Zvlášť, pokud proteinovou dietu nedodržujete. V případě potřeby se tedy spojte se svým ošetřujícím lékařem.

Co ji nejčastěji způsobuje

Keto chřipku způsobuje absence sacharidů ve stravě, které tělo potřebuje pro některé své tělesné procesy. Jakmile k tomu dojde, tělo zaúkoluje játra, aby cukry vytáhly z uložených zásob. Není ale vyloučeno, že spotřeba sacharidů je u některých jedinců vyšší, takže játra jich nedovedou zajistit dostatek pro pokrytí potřeby. Takže tělo přejde ke zpracování mastných kyselin, což následně vede ke stavu ketózy.

Jak jí předejít?

keto chřipka jak ji předejít

Aby se dalo sacharidové/ketonové chřipce předejít, nebo se dal alespoň zmírnit její průběh, je dobré, když se budete držet několika osvědčených rad.

Pomáhá:

 • Dostatečná hydratace
 • Odpočinek
 • Doplňování elektrolytů
 • Spánek
 • Příjem kvalitních olejů a tuků

Také se pokuste zredukovat příjem kofeinu z kávy a dalších nápojů. Dobrou alternativu představuje i delší koupel ve vaně. Ideální je, když do vody přidáte trochu epsomské soli.

Máte zkušenost se sacharidovou chřipkou? Pokud ano, máte nějaké další tipy, jak se jí dá co nejdříve zbavit?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/nutrition/keto-flu-symptoms – Keto chřipka: Příznaky a tipy, jak se jí dá zbavit (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326276 – Co je sacharidová chřipka a jak ji zvládnout? (anglicky)

 

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení