Tubulizace žaludku – cesta ke štíhlejší linii?

photo-1523901839036-a3030662f220
Zveřejněno: 20.7.2020 , datum poslední aktualizace: 12.7.2021

Ne každý, kdo si přeje zhubnout, dokáže udržet své chutě na uzdě. Někdy ale k návratu na startovní čáru stačí trochu slabší vůle. Co kdyby ale existovalo něco, co vám nedovolí sníst hodně jídla najednou? Pokud si na něco takového opravdu troufáte, můžete podstoupit tubulizaci žaludku.

Hodně lidí si přeje zhubnout bezpracně. Ideálně i bez toho, aniž by se museli jakkoliv omezovat v jídle. Kdo ale alespoň trochu ví, jak lidské tělo funguje, ten chápe, že to není reálné.

photo-1561043433-9265f73e685f

Možná proto se mezi touto skupinou těší takové oblibě hubnoucí nápoje a pilulky, které mají potlačit chuť k jídlu a spálit přebytečná kila i při celodenním povalování se na gauči. Kdo chce zajít ještě o krok dál, ten se možná objedná na konzultaci, která ho dovede až k bandáži žaludku. To ale není jediná operace, která má za cíl zmenšit jeho objem, tak, aby vám tělo nedovolilo přijmout větší množství potravy. Druhou variantou je, že se odhodláte k nevratné tubulizaci žaludku.

Co to je, jak to probíhá a jak se po ní stravovat si povíme v následujících několika odstavcích. 

Co je tubulizace žaludku?

stomach-icon-2316627_1280

Tubulizace žaludku je operace, během které vám lékař odstraní “vyboulenou” část žaludku, čímž z něj udělá podlouhlý orgán válcovitého tvaru. (Za normálních okolností má žaludek tvar vaku.) To má zajistit, že se do něj nevejde nadměrné množství potravy, které by mohlo vést k přejídání a v jeho důsledku i k obezitě. Vzhledem k podstatě zákroku je tubulizace žaludku (oproti aplikaci bandáže) nevratná.

Jak to probíhá?

pexels-photo-4173248

Pacient před zákrokem projde předoperačním vyšetřením a sérií konzultací s lékařem, který by mu měl popsat jak postup operace, tak její rizika. (Která jsou oproti bandáži žaludku podstatně větší.) Výsledkem toho by mělo být, že je klient o zákroku dostatečně poučen. Důležité je i odborné zhodnocení toho, zda je pro něj tato operace doopravdy vhodná.

Mohlo by vás zajímat:  Proteinová dieta vás zbaví tuků raz dva

Co se týče zákroku, operatér v plné narkóze odstraní převis žaludečního vaku, tak, aby z něj vznikl orgán válcového tvaru. Tím odstraní část žaludku, která produkuje hormon Ghrelin. Po operaci byste měli kromě schopnosti přijímat jídlo v malých porcích pociťovat i menší pocit hladu. (Další podstatný rozdíl oproti operaci bandáže.)

Komplikace, rizika a vedlejší účinky

Ačkoliv je tubulizace žaludku mezi lékaři čím dál populárnější, pacientům přináší poměrně velká rizika. A to jak v průběhu operace, tak po ní. Rozhodně je proto na místě si tuto variantu opravdu dobře promyslet.

Setkat se můžeme s:

  • Krvácením ze stehů
  • Problémovým hojením, které může způsobit díru v žaludku
  • Se zánětem pobřišnice (jakmile dojde ke kontaminaci dutiny břišní obsahem žaludku)

Ačkoliv lékaři uvádějí, že se jedná o komplikace s nízkou pravděpodobností výskytu (v průměru 1-5 %), mohou vám dost znepříjemnit život. V některých případech jsou navíc smrtelné.

Život po operaci

photo-1494390248081-4e521a5940db

Když tubulizace vašeho žaludku dopadne úspěšně, připravte se (minimálně na začátku) na velmi přísný režim. Zhruba 21 dní budete žít ze striktně tekuté stravy. Jakmile váš lékař zhodnotí, že je všechno v pořádku, přejdete na kašovitou stravu, na kterou navazuje běžný stravovací režim.

Jelikož je váš žaludek menší, je potřeba mu přizpůsobit počet porcí. Včetně jejich četnosti. MUDr. Martin Hrubý ve svém článku pro kliniku Estheticon uvádí, že by mělo jít o zhruba 6 porcí o 100 gramech.

Také nezapomínejte:

  • Jíst po menších soustech
  • Pomalu jíst a pít
  • Vnímat signály svého těla 
  • Redukovat konzumaci tučných a sladkých jídel

Pokud máte pocit, že je s vaším tělem po operaci něco špatně, na nic nečekejte a neprodleně se spojte se svým lékařem. Planý poplach je totiž vždycky lepší než ignorovat, že jde o život.

Mohlo by vás zajímat:  Autosedačky pro bezpečnou jízdu vašich dětí

Troufli byste si na tubulizaci žaludku? Napište nám své názory do komentářů pod článkem. 

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení