Žlučníková dieta: Kdy a jak ji dodržovat?

Žlučníková dieta: Kdy a jak ji dodržovat? 1
Zveřejněno: 18.10.2016 , datum poslední aktualizace: 7.1.2020

Se žlučníkem má mnoho lidí problémy. Ať už je trápí žlučové kameny, které jsou nejběžnější příčinou problémů se žlučníkem, nebo jiné choroby tohoto orgánu, měli by dodržovat určitý jídelníčkem, který nebude žlučník zatěžovat. Hlavní složka, kterou byste měli ze svého jídelníčku vyloučit, je tuk. Obzvlášť potom přepálený tuk, který může způsobit velmi bolestivé komplikace a vyvolat žlučníkový záchvat.

Jak vařit bez tuku?

Příprava pokrmů bez tuku je jednoduchá. Neznamená to, že máte jíst pouze syrovou stravu. Stačí vyměnit smažení za zdravější dušení, pečení. Příprava jídel na páře zahrnuje hlavně zeleninu, která může být přílohou k pečenému masu.

Když se myslí bez tuku, neznamená to, že omezíte tuk na úplné minimum. Vhodné ale je doplnit pokrm například rozpuštěným máslem až ve chvíli, kdy jej hodláte konzumovat. Takto lze upravit například zmíněnou dušenou zeleninu.

Potraviny, kterým se vyhněte

Mezi potraviny, které vám mohou přitížit, patří tučné maso, proto vyměňte bůček, klobásy a slaninu za jemnější drůbeží maso – krůtí, kuřecí. I když jsou ryby přínosné pro člověka a obsahují velké množství zdravých látek, ani s nimi to nepřehánějte. Hlavně omezte ryby nakládané v oleji.

Dále omezte konzumaci tučných mléčných výrobků, sladkostí – mezi to patří například smažené koblihy. Pokrmy dochucujte s mírou, nepřidávejte žádné ostré koření, mezi které patří chilli, hořčice nebo pepř. Místo toho volte kmín, bobkový list atp.

Žlučníková dieta: Kdy a jak ji dodržovat?

Kdy se žlučníková dieta dodržuje

Žlučníkovou dietu je vhodné držet při známkách potíží se žlučníkem. Ti, kteří obvykle netrpí problémy, i když prodělali několik záchvatů, nemusí jídelníček tolik omezovat. Ale všeho s mírou! Pokud se chcete stravovat zdravěji a nechcete v budoucnu projít žádnými bolestivými kolikami žlučníku, dodržujte tuto dietu také – uděláte pro své zdraví maximum a přitom víte, že si kdykoliv můžete příležitostně dát bůček.

Mohlo by vás zajímat:  Carnivore dieta: Tímto se liší od ostatních diet
Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení