Arganový olej – vzácný dar pro krásu a zdraví pokožky i vlasů

Arganový, Olej
Zveřejněno: 11.9.2016 , datum poslední aktualizace: 13.6.2017

Arganový olej je jedním z nejvzácnějších a nejcennějších olejů, které se v kosmetice používají. Za jeho vzácnost může omezená oblast růstu stromu, z jehož plodů se získává. Jde o argánii trnitou (Argania spinosa), která roste pouze na polopoušti v jihozápadní části Maroka, odtud také pramení jeho přezdívka Marocké zlato.

V plodech argánie trnité se skrývají jádra, jejichž lisováním se získává arganový olej. Vysoká cena čistého kvalitního arganového oleje je dána kromě omezeného výskytu stromu i tím, že na 1 litr oleje je potřeba až 30 kg plodů a výroba zabere až 20 hodin ruční práce berberských žen z místních kmenů, které mají na jeho výrobu monopol. Nejdříve se sklidí plody argánie, vyberou se z nich jádra a ta se za studena lisují v kamenných mlýncích. Vzniklou krémovou pastu pak ženy rukama hnětou tak dlouho, dokud se z ní nezačne uvolňovat olej. Vznikne tak kosmetický arganový olej. Stejně se vyrábí i varianta oleje využívaná v kulinářství, jen se jádra před rozemletím ještě zlehka opraží, čímž získá olej výraznější vůni a chuť.

Vyšší investice, která se však vyplatí

Pořídit si čistý arganový olej je záležitost poměrně nákladná, jak již bylo naznačeno. Cena za litr kvalitního oleje se pohybuje klidně kolem 5 000 Kč, takže i malé balení vyjde v porovnání s dalšími rostlinnými oleji dost draho. Chtít šetřit nákupem až podezřele levných výrobků se ale nevyplácí, protože jen kvalitní olej bude mít požadované účinky. Dejte si tedy při koupi pozor a raději si připlaťte za kvalitu. Jak poznáte pravý, neředěný a chemicky neupravovaný arganový olej? Přírodní arganový olej (ten kosmetický) má žlutou až světle oranžovou barvu, jemně oříškovou vůni a na závadu nejsou ani možné usazeniny na dně láhve, které jsou pozůstatkem ručního zpracování arganových plodů. Kromě čistého oleje můžete vyzkoušet i různé kosmetické přípravky s jeho obsahem.

Mohlo by vás zajímat:  Jablečný ocet: Výroba, vnitřní i vnější účinky a užívání

Jedinečné složení chrání a léčí

Ve složení arganového oleje hrají významnou roli mnohé látky. Ceněný je pro vysoký obsah vitamínu E (tokoferolů), silného antioxidantu, který chrání buňky před UV zářením a tím zpomaluje jejich stárnutí a brání jejich poničení. Vitamín E má také protizánětlivé účinky. Arganový olej obsahuje i vitamíny A a F nebo kyselinu felurovou, všechny tyto látky se také významně podílí na zpomalení procesu stárnutí buněk a hydrataci pokožky. Za zmínku určitě stojí i skvalen, který pomáhá pokožce s regenerací, léčí ekzémy, urychluje hojení drobných ranek i popálenin.

Pomáhá získat omlazenou a sametově hebkou pleť

Bohaté složení arganového oleje prospívá pokožce na mnoha frontách. Má silný antioxidační efekt, pomáhá chránit pleť před nepříznivými vlivy a zpomalovat její stárnutí, díky podpoře tvorby kolagenu a elastinu také vyhlazuje už vzniklé vrásky. Hloubkově pleť vyživuje a hydratuje, což vede k sametově hebké pokožce i v případě velmi suché a poškozené pleti. Hodí se ale i k péči o mastnou a problematickou pleť, protože dokáže snižovat tvorbu kožního mazu a tím zabraňovat vzniku akné a černých teček. Skvěle se s ním dá odličovat, rozpustí a stáhne všechen make-up a nečistoty. Kromě toho hojí i zánětlivé procesy v pokožce a další poškození. Používá se i k potírání jizev, na zarudlou a podrážděnou pokožku, k masáži celého těla nebo v několika kapkách do koupele jako zklidňující prostředek na pokožku. Některé maminky si nemohou vynachválit i jeho použití na pokožku miminka opruzenou od dětských plenek.

Vlasy vyživí od kořínků až po konečky

Za pravidelnou dávku arganového oleje budou vděčné i vlasy, které se odmění zdravím, leskem a krásou. Olej skvěle vyživí kořínky vlasů, díky čemuž porostou silnější a zdravější. Hloubkově hydratuje celou délku účesu a zlepší i stav třepících a lámajících se konečků, které zacelí a vyživí. Stejně jako na pleť má hojivé účinky i na pokožku hlavy, pomáhá zmírnit a léčit projevy lupénky, ekzémů, zánětů a poškození.

Mohlo by vás zajímat:  Oleje pro krásu celého těla

Zpevní nehty a uzdraví nehtovou kůžičku

Další částí těla, které olej bezpochyby prospěje, jsou nehty. Pravidelné promazávání olejem jim dodá na pevnosti a síle. Vyživené nehty porostou rychleji a budou zdravější, bez roztřepených a ulamujících se konců. Změkčí a vyživí i nehtovou kůžičku, zahojí kožní defekty jako záděry a jiné nevzhledné a bolestivé problémy.

Arganový olej je skutečným pokladem, který stojí za pozornost. Nebojte se do něj investovat a využijte jeho vynikající vlastnosti.

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení