Barevná typologie: Odhalte svůj typ

Barevná typologie
Zveřejněno: 19.12.2021

Už se vám někdy stalo, že jste si změnili barvu vlasů, nebo jste si koupili neobvyklou barvu svetru a dospěli jste k názoru, že vám to ani trochu nesluší? Pak jste v dané chvíli nevědomky uplatnili znalosti barevné typologie. Jak se podle ní orientovat v každodenním životě?

I když si myslíte, že všichni vypadáme skoro stejně, opak je pravdou. Každému z nás byl dán do vínku odlišný tón pokožky, vlasů a očí. Právě tyto faktory ovlivňují, do jakých barev bychom se měli oblékat, aby nám to slušelo.

Pokud jste něžná blondýnka s modrýma očima, je celkem pochopitelné, že budete mnohem raději sahat po světle růžové a po světle modré a agresivní oranžovou necháte hnědovláskám a zrzkám.

Pokud tedy chcete učinit krok k upravenějšímu zevnějšku, vše podstatné se dozvíte níže.

Proč si vybírat správné barvy?

Muži, ale i některé ženy, mohou namítnout, že je úplně jedno, co si vezmou na sebe. Důležité je, že je to pohodlné. A přece nestojí za to vyřadit z oběhu polovinu nakoupeného šatníku.

To je na jednu stranu asi pravda. Je ale potřeba si uvědomit, že barvy, které nesedí vašemu barevnému typu, mohou způsobovat, že váš vzhled bude na ostatní působit nevýrazně, unaveně nebo nevědomě nepatřičně. To může dost zásadně ovlivnit vaše mezilidské vztahy, na kterých stojí váš rodinný, pracovní a studijní život.

Typologie ročních období

V rámci barevné typologie se lidé rozdělují do čtyř ročních období. Existuje jarní typ, letní typ, podzimní typ a zimní typ. Aby to bylo ještě trochu komplikovanější, každý barevný typ má ještě teplý a studený podtyp.

Mohlo by vás zajímat:  7 tipů na zdravou, hladkou, ale hlavně krásnou pleť

Jarní typ

Pro jarní typ je typická světlá pokožka s pihami. Vlasy mívá buď plavé, nebo blond. Oči pak bývají hlavně zelené a modré. Tento typ je ve společnosti zároveň poměrně dost rozšířen.

Abyste při volbě svého odívání a líčení nešlápli vedle, měli byste se podívat na to, jaké barvy jsou pro jaro typické. Většinou jde o svěží a pastelové tóny, které lze najít i v přírodě. (Modrá jarní oblohy, svěží zeleň trávy, tóny fialové a růžové…) Jarnímu typu nesluší nic křiklavého, masivního a přehnaného.

Letní typ

Barevná typologie

Letní typ může mít mnoho podob. Z toho důvodu nemusí mít ve všech článcích o barevné typologii shodnou definici. Můžete mít hodně světlou, ale naopak i olivovou pokožku. Odstíny vlasů se u letního typu pohybují od světlé blond po tmavě hnědou. I oči mohou mít protichůdné barvy, obvykle jsou modré nebo hnědé. Letní typ ale nemá obvykle problém s opalováním, takže se můžete zkusit řídit tímto jevem.

Letnímu typu vůbec nesedí černá barva. Mnohem lepší je mořská modř, staroružová a podobně. Opět nic křiklavého.

Podzimní typ

Barevná typologie

Podzimní typ pozná většina lidí celkem snadno. Jsou pro něj typické zrzavé vlasy, které se snoubí se světlou pokožkou, která je náchylnější ke spáleninám od slunce. Oči podzimního typu mohou být modré, hnědé i zelené. V našich zeměpisných podmínkách jde o nejméně rozšířený barevný typ.

Lidem, kteří patří do podzimního typu, nejvíc sluší barvy, které jsou vidět v přírodě v průběhu tohoto ročního období. Lze sáhnout po odstínech hnědé, khaki, žluté a podobně.

Zimní typ

Barevná typologie

I zimní typ lze na ulici celkem snadno rozeznat. Patří do něj muži a ženy, kteří mají světlou pleť, přirozeně tmavé až černé vlasy a jiskřivé oči v odstínech modré a šedé. Stejně jako u podzimu je potřeba dávat pozor na spáleniny od slunce.

Mohlo by vás zajímat:  Trápí vás nadměrné vypadávání vlasů? S jeho řešením vám pomůže náš univerzální průvodce!

Zimnímu typu nejvíc sedne klasická kombinace bílé a černé. Abyste nevypadali příliš fádně, můžete svůj outfit obohatit o modrou, jasně červenou a další výraznější barvy. Naprosto určitě vám ale nebudou vyhovovat teplé tóny barev, včetně žluté a oranžové.

Studený vs. teplý typ

Pokud jste se v barevné typologii nenašli, zkuste udělat pokus, v jehož průběhu budete zkoušet různé barvy šátků. Čím je v barvě více žluté, tím tepleji působí. Pokud vám takové barvy lichotí, jste teplý typ a měli byste se teplých tónů barev v budoucnosti držet.

Opačný případ jsou lidé, kterým sluší studené barvy, ve kterých je větší množství modré. Opět platí, že jakmile určíte, že jste studený typ, neměli byste vyhledávat barvy s teplým podtónem.

Víte, jaké jste roční období podle barevné typologie?

Zdroje informací

https://theconceptwardrobe.com/colour-analysis-comprehensive-guides/which-colour-season-are-you – Barevná typologie (anglicky)

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení