Nákup správné rtěnky: Jakou barvu si vybrat a kdy a kam ji nosit?

red-woman-girl-brown
Zveřejněno: 16.3.2020

Moderní žena má mít ve svém kosmetickém kufříku alespoň jednu rtěnku. Ne každá má ale šťastnou ruku při koupi, díky čemuž může získat dojem, že jí rtěnky nesluší. My vám v tomto článku dokážeme opak. Společně totiž najdeme rtěnku, která bude vyhovovat jak vašemu postavení a věku, tak i tónu pleti.

Postoje žen k rtěnkám se různí. Zatímco jedna skupina jich má snad milion (v nepatrně rozdílných odstínech červené, fialové a růžové), druhá se jejich nošení úporně brání. Asi žádné jiné líčidlo přitom nemá tak dlouhou historii a rozporuplnou reputaci, jako právě tato malá a pigmenty zabarvená tyčinka. Rudé rty si spojujeme s erotikou a vášní. (Byť podprahově.) Hodně mužů a žen se ale jejich nositelek bojí. (Mohou na ně působit arogantně a vyzývavě.) 

pexels-photo-1377034

Rtěnky se dokonce nosily i za světových válek, kdy v některých zemích světa došlo k jejich skokovému prodeji. (Ženy si zjevně chtěly připadat krásné i přesto, že je sužovaly nálety a materiální strádání.) V neposlední řadě ale žena s rtěnkou vypadá elegantně, upraveně a sebevědomě. Takže není jediný důvod, proč byste i vy nemohla mít jednu, nebo dvě takové, o kterých budete skálopevně přesvědčená, že vás nikdy nenechají v bryndě.

Jak se ale při jejich nákupu nezmýlit?

Něco o barevné typologii

photo-1571646034647-52e6ea84b28c

Rtěnky se dnes vyrábějí ve všech myslitelných barvách. Kromě klasické rubínově červené a růžové ve stojanech obchodů najdete i nenápadně tělové, fialové, vínové a dokonce i černé. (V extrémních případech se nosí i rtěnky zelené, šedé nebo modré.)

Abyste si koupila takovou rtěnku, která vám bude slušet, je potřeba se zamyslet nad tím, jak vypadáte. To znamená, že se zaměříte na barvu vlasů, očí a pleti a určíte jejich správný podtón.

Mohlo by vás zajímat:  Jak často masturbovat a proč

Obecně platí, že:

  • Ženy se světlou pletí si mohou dovolit bledě růžové, fuchsiové, studeně nude a zastřeně červené rtěnky (se studeným podtónem do hněda)
  • Ženy se středně zabarvenou pletí (medium) mohou nosit tlumenější fuchsiovou (která může mít podtón opravdu mírně do šeda/fialova), broskvově zabarvenou nude nebo korálové odstíny červené, které mohou přecházet mírně do oranžova
  • Ženy s tmavší pletí (případně s výraznějším opálením) mohou nosit neonově růžové rtěnky, nude barvy do oranžova a do hněda a tmavě fialové rtěnky (když už červená, tak může být s výraznějším hnědým podtónem)

Rtěnka podle velikosti rtů

Stejně, jako všude jinde platí, že na úzkých rtech by neměla být příliš tmavá rtěnka, která je opticky ještě více zmenšuje. Pokud musíte tmavou rtěnku z nějakého důvodu mít, do středu rtů si aplikujte balzám, nebo podobně zabarvený lesk na rty. Díky tomuto kroku získáte 3D efekt, který na oko zvětšuje. (Budete se ale muset během večera pravidelně upravovat a hlídat.)

Majitelky velkých plných rtů by se zase měly vyvarovat příliš světlých nude odstínů. Dobré nejsou ani hodně lesklé rtěnky a lesky.

Rtěnka a barva zubů

Asi jste nad tím nikdy nepřemýšlela, ale špatně zvolená rtěnka může během chvíle vykouzlit odpuzující barvu vašich zubů. Pokud nejsou ty vaše opravdu perfektně bílé, vyvarujte se šedých a hnědých rtěnek. V kontrastu s hodně žlutými zuby nebude vypadat dobře ani jasně červená a fialová rtěnka.

Výběr rtěnky a věk

Asi se shodneme na tom, že děvčata, kterým sotva zaschla tiskařská barva na jejich první občance, by neměla nosit vyzývavě rudé rty, které je mohou nepřirozeně zestaršit. Naopak by měly dávat přednost jemně růžovým a korálovým tónům. Velmi oblíbené jsou i přirozené rtěnky v nude odstínech.

Mohlo by vás zajímat:  Pánové, zastavte vypadávání vlasů včas!

pexels-photo-324655

Dospělé a zralé ženy si mohou dovolit nošení prakticky jakékoliv rtěnky, která sedí jejich stylu a typu. Starší ženy by pak měly upustit od nošení neonových a divoce barevných rtěnek. Vhodné nejsou ani tělové a příliš světlé rtěnky, které mohou evokovat nevolnost a mrtvolný vzhled. (Sázkou na jistotu je klasická červená a barva v odstínu “moje přirozené rty, ale lepší”.)

Barva rtěnky a příležitost

photo-1562986005-19082a4a9bbf

Nakonec se v rychlosti podíváme i na výběr rtěnky podle příležitosti. Pokud jdete na rande, nebo na pracovní schůzku, sáhněte po klasické červené. Na večírek s přáteli se hodí rtěnky neobvyklých barev (jako jsou neonky, zelená, modrá a podobně). Do školy a běžně do práce si vybírejte spíše nenápadné nude a růžové rtěnky. Návštěvy plesů, divadel a dalších speciálních příležitostí unesou i tmavě fialové rtěnky a ústa v barvě burgundy. Co se týká zbytku líčení, zkuste trochu ubrat na očích. Ačkoliv, pokud se na to cítíte a pasuje to k vašemu obvyklému stylu, zkuste experimentovat a zvýrazněte všechno. Inspirací vám může být světoznámá burleskní tanečnice Dita von Teese.

Máte nějakou oblíbenou barvu rtěnky? Svěřte se nám se svou favoritkou do komentářů pod článkem.

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení