Mapa akné nejen na dokonalou pleť: Podívejte se, co říká!

pexels-cottonbro-3737594
Zveřejněno: 26.9.2021

Akné je záludnost, která potrápí alespoň jednou v životě skoro každého. Na tváři, ale i kdekoliv jinde na těle se vám ucpou mazové žlázky a rozvine se v nich zánět. Nic příjemného. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co konkrétní pozice akné na vaší tváří znamená? Pokud ano, právě vás by mohla zajímat mapa obličeje s akné.

Pupínky s akné jsou komplikace, se kterými se musí alespoň čas od času poprat každý z nás. Obvykle se pupínky ukážou ve chvíli, kdy si přejeme vypadat hezky a upraveně. (Tedy, třeba před důležitým rande nebo pracovním pohovorem.)

Důvody, proč ke vzniku akné dochází, jsou přitom různé. U někoho hraje roli skutečnost, že se před spaním neodličuje. Případně, že používá kosmetické přípravky, které ucpávají póry. U jiného může být na vině i genetika, či hormonální činnost.

pexels-cottonbro-4812649
Důvodů, proč ke vzniku akné dochází, může být mnoho. Jedním z nich je i to, že některé kosmetické přípravky ucpávají póry.

Jak s akné bojovat? A co konkrétně říká mapa akné na tváři?

Co znamená právě tenhle pupínek?

Ačkoliv se na obličej díváme jako na jeden celek, ve skutečnosti ho rozdělujeme na několik zón. Určitě už jste slyšeli o T-zóně, která označuje oblast čela a nosu. Známe ale i další místa, která pojmenováváme samostatnými názvy.

Ajurvéda a čínská lidová medicína dokonce říká, že to, kde se vám na tváři objeví pupínek, může něco říkat o vašem zdravotním stavu. (V západní medicíně pro to ale neexistují žádné důkazy.) Ovšem to, že se vám pupínky objeví jen někde, nemusí být opravdu věc náhody. Stačí se jen zamyslet nad vaší kosmetickou a pečující rutinou.

Konkrétně to může znamenat, že:

  • Akné u vlasové linie může být spojené s nevhodnou péčí o vlasy a pokožku hlavy (produkty na vlasy mohou obsahovat látky, které mají tendenci póry snáze ucpávat)
  • Akné na tváři může poukazovat na špinavý polštář, nebo na špinavý telefon (zvlášť, pokud máte akné jenom na jedné straně)
  • Akné na čelisti a na bradě je s největší pravděpodobností hormonální
  • Akné na nose a na čele může poukazovat na stres, únavu a sahání si na obličej

Z výše uvedeného seznamu plyne, že ne za vším je potřeba hledat magii, nebo nějaké vyšší síly. Někdy mají problémy s akné naprosto racionální vysvětlení. Což je plus, protože konkrétní jevy lze mnohem snáze řešit.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní silikonové implantáty dodají objem vašemu poprsí

V první řadě byste měli častěji měnit ložní prádlo. Také není na škodu si pravidelněji čistit mobilní telefon. Dále zkuste být méně ve stresu, dbejte na zdravou životosprávu a víc se starejte o to, co používáte na vlasy.

pexels-cottonbro-5053740
Problémy s akné mají i racionální vysvětlení. Není na škodu si pravidelněji čistit mobilní telefon.

Jak se zbavit akné?

Boj s akné je mnohdy běh na delší trať. A ani dodržování všech rad nemusí znamenat automaticky úspěch. I tak byste ale neměli házet flintu do žita. Udělejte vše, co je ve vašich silách a uvidíte, že po nějaké době se váš problém s aknózní pokožkou pravděpodobně zlepší.

Hlavním bodem je pravidelné čištění pokožky. V ideálním případě ráno a večer. Nejen, že pleť zbavíte nečistot, ale také ji připravíte na aplikaci přípravků na aknózní pleť. Jen dávejte pozor na to, aby výrobky neobsahovaly alkohol, který může vysušovat, a tím pádem mazové žlázy podporovat ve zvýšení produkce olejů.

Dále si nesahejte na obličej. A akné si určitě nevymačkávejte. Jinak hrozí, že si způsobíte vleklou infekci. V případě vážných potíží se vůbec nerozpakujte jít za dermatologem.

pexels-max-vakhtbovych-7166556
Buďte psychicky v pohodě, tím, že se budete stresovat, si totiž příliš nepomůžete.

Zkusit můžete i dietu na akné, ve které se doporučuje konzumace:

  • Celozrnných výrobků
  • Luštěnin
  • Čerstvého ovoce a zeleniny
  • Ořechů a semínek
  • Libového masa

Když se na tuto dietu podíváme z hlediska obsažených živin, které mohou hrát v otázce kvality pleti velkou roli, svou pozornost zaměřte na zinek. Dále vám prospěje vitamín A a vitamín E (pozor, oba vitamíny jsou rozpustné v tucích, takže se nedoporučuje to s nimi přehánět) a vitamín C. Dobře vám ale udělají i další potraviny, které jsou bohaté na antioxidanty.

Naopak zkuste snížit příjem mléčných výrobků, saturovaných tuků a trans mastných kyselin a karbohydrátů.

Hlavně ale buďte psychicky v pohodě. Tím, že se budete stresovat, si totiž příliš nepomůžete.

Mohlo by vás zajímat:  Jaká láhev na sport je nejlepší?

Jakým způsobem bojujete proti akné vy?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/pimple-acne-face-map – Mapa akné na obličeji (anglicky)

https://www.vlasimo.cz/akne/ – Jak se zbavit akné (česky)

https://www.healthline.com/health/anti-acne-diet – Dieta proti akné (anglicky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Akn%C3%A9 – Akné (česky)

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení