Mastné vlasy – jak zabránit jejich vzniku?

pexels-bennie-lukas-bester-1159334
Zveřejněno: 22.3.2021 , datum poslední aktualizace: 31.5.2021

Mastné vlasy nejsou nic ani trochu pěkného. A přesto s nimi mnoho lidí bojuje. Někdy je za slepenými prameny nevhodná péče. Jindy zase typ pokožky, či nemoc. Co na mastné vlasy funguje vám prozradíme níže. 

Možná už se vám někdy stalo, že jste měli mastné vlasy po umytí. Což rozhodně nepotěší, protože většinou to znamená, že odejdete do školy či do práce se slepenými prameny. Občas za to může nedostatečná distribuce šamponu po vlasech. Jindy zase předchozí olejový zábal, který byl špatně umytý.

mastné vlasy

Pokud jde o jednorázovou záležitost, není potřeba si kvůli ní dělat nějaké velké vrásky. Co když ale máte mastné lupy ve vlasech? Nebo dodržujete prvotřídní hygienu, ale i tak se vám boj s mastnotou pořád nějak nedaří?

Zbytečně se netrapte a pochopte svůj problém co nejvíce do hloubky.

Příčiny mastných vlasů

Každý typ pokožky produkuje maz. Problém spočívá v tom, že některý je v tom aktivnější než jiný. (Což určitě víte, protože podle toho rozlišujeme druhy pleti.) Ne vždy tedy za zvýšeným maštěním stojí nějaký zásadnější problém.

Také se ale můžete potýkat s/se:

  • Špatnými vlasovými přípravky
  • Přílišným umýváním (které pokožku ještě více stimuluje k tomu, aby produkovala zvýšené množství mazu)
  • Seboroickou dermatitidou (která je zodpovědná za mastné lupy ve vlasech)

jak na mastné vlasy

To, že máte dermatitidu poznáte především podle toho, že vás vlasová pokožka čas od času svědí. Také může mít větší sklony k loupání. Pravděpodobně si při česání nebo barvení všimnete i nevzhledných nažloutlých map. (Ty se mohou vyskytovat i na obličeji, v záhybech ucha atd.)

Mohlo by vás zajímat:  Vital Proteins Collagen [recenze]: Jaké jsou zkušenosti?

Nejedná se o smrtelný stav. Většinou stačí, když si s ním zajdete ke kožnímu lékaři. Ten si vás prohlédne a nabídne vám buď klasickou léčbu za pomocí léků, nebo vám doporučí šetrné přípravky pro mytí.

Jak na mastné vlasy

Mastné vlasy lze dostat pod kontrolu několika způsoby. Část z nich se týká změny zvyků a mytí. Další se zase neobejdou bez úpravy jídelníčku.

Vitamíny a výživa

šampon na mastné vlasy

Aby se vám podařilo vaše zdivočelé prameny trochu uklidnit, je nutné se zaměřit na pokožku hlavy. V ideálním případě se vyhněte všem nezdravým a mastným pokrmům, které ji mohou stimulovat k tomu, aby se častěji mastila. Naopak jí dodejte čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky a proteiny.

Na vzhled a zdraví pokožky má nemalý vliv kolagen s vitamínem C. Dále vám neuškodí vitamín A s vitamínem E a komplex vitamínu skupiny B. V úvahu pro vás mohou připadat i nenasycené mastné kyseliny omega-3, které mají skvělé zvlhčující schopnosti a zinek, který se obvykle doporučuje na problematickou pleť.

Šampon na mastné vlasy

Hodně důležitý je i správný výběr šamponu a kondicionéru na mastné vlasy. Ty by měly v ideálním případě obsahovat kyselinu salicylovou, echinaceu, šalvěj, eukalyptus, jíl nebo jablečný ocet. Některé z těchto látek mají antiseptické účinky, takže zabraňují zánětům. Také mohou přispět ke zklidnění pokožky.

Myslete ale na to, že kondicionér by se neměl v tomto případě nikdy aplikovat až ke kořínkům, ale jenom do délek. Jinak si koledujete o to, že se vlasy zatíží a maz po nich sklouzne ještě rychleji. Takže to vůbec nijak nevyřeší váš dosavadní problém.

Mastné vlasy s lupy

Jak už bylo řečeno, mastné lupy produkuje pokožka, která je postižená seboroickou dermatitidou. Která se může při “vhodných” podmínkách rozšířit na další části těla. Jakmile máte v ruce diagnostiku od lékaře, první, co je důležité, je dokonalý vnitřní klid. Stres může totiž tento stav nepříjemně zhoršovat.

Mohlo by vás zajímat:  Mapa akné nejen na dokonalou pleť: Podívejte se, co říká!

Rozhodně se neškrábejte, i když vás vaše hlava svědí. Proč? Především kvůli tomu, že můžete poškodit buď vlasy, nebo si do pokožky zavléct nebezpečnou infekci. Pokud se barvíte, používejte šetrnější přípravky na přírodní bázi. Pokožku dovedou zklidnit i speciální šampony z lékárny, které obsahují konopný olej a některé bylinky.

Máte mastné vlasy? Pokud ano, jak se vám podařilo zajistit, aby se mastily méně?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/why-is-my-hair-so-oily – Příčiny mastných vlasů, včetně jejich řešení (anglicky)

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/best-shampoo-for-oily-hair – Nejlepších 11 šamponů pro mastné vlasy (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/foods-for-hair-growth – 14 jídel pro zdravé vlasy (anglicky)

https://www.healthline.com/health/dandruff-itchy-scalp – Lupy: Co se vám snaží říct svědivá pokožka hlavy? (anglicky)

 

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení