10 tipů jak na zdravé nehty

pexels-photo-1839710
Zveřejněno: 3.6.2019

Stejně jako kůže a vlasy, i nehty jsou jedním z novodobých měřítek zdraví a krásy. Ženy i muži proto neváhají utratit tisíce korun za jejich úpravu a za speciální doplňky, které je mají udržovat v co nejlepší formě. Přitom stačí znát několik málo praktických rad, podle kterých se zvládnete řídit i v domácích podmínkách. 

Dnes se na úpravu a zdraví nehtů klade opravdu velký důraz. Mnohdy jsou součástí prvního dojmu, který o nás hodně napoví. Ne nadarmo se před pracovním pohovorem či romantickou schůzkou doporučuje odborně (či alespoň esteticky) provedená manikúra. Ta totiž udělá mnohem lepší první dojem než okousané nehty zanešené špínou. Ty poukazují na nepořádnost a na neurotické rysy v povaze člověka.

Zároveň to ale s péčí o nehty není potřeba nijak přehánět. Mnoho žen se uchyluje k nošení umělých a gelových nehtů, protože mají pocit, že jejich vlastní nehty nejsou dostatečně hezké. S trochou píle a úsilí však lze docílit toho, že se ženy i muži nebudou za kvalitu a vzhled svých přírodních nehtů stydět.

Pojďme se společně podívat, jak na to. 

Jak na zdravé nehty?

Při péči o nehty je potřeba postupovat velmi obezřetně. Často se totiž stává, že přehnaná péče o ně jim spíš uškodí. Po internetu koluje spousta zaručeně účinných návodů, jak vylepšit jejich vzhled, a dokonce jak urychlit jejich růst. A za několik let (především) ženy přijdou na to, že jim daná rada přinesla více škody než užitku.

Proto se podíváme na 10 ověřených rad, které se péče o nehty bezprostředně týkají a u kterých máte jistotu, že vám rozhodně neublíží.

Řekněte sbohem umělým nehtům

Jsou to hlavně ženy, které se v posledních několika letech shlédly v nošení umělých nehtů, které mají za úkol zakrýt ty jejich skutečné. Umělé nehty mohou být gelové, akrylové nebo dokonce plastové. Ve většině případů se na nehet nanáší nejrůznější výplně (které odrostou), nebo lepidla, která mají za cíl udržet umělý nehet na místě.

Tyto nehty pak bývají často i různými způsoby zdobené. Nosí se na nich kamínky, malůvky, umělé květiny a v podstatě vše, co manikérkám přijde na mysl.

Samozřejmě, pokud se vám umělé nehty opravdu líbí, jejich nošení vám nemůže nikdo zakázat. Myslete ale na to, že umělé nehty se mohou poměrně snadno odlomit a spolu s nimi se často ulomí i váš vlastní nehet. Nemluvě o tom, že lepidla a gely, které se při lepení a výplních používají mohou nehet velmi rychle poškodit.

Mohlo by vás zajímat:  Alergie na kosmetické přípravky

Používejte speciální laky

Když vaše nehty nevypadají úplně podle vašich představ, může vám pomoci zpevňovač nehtů. Jedná se o speciální lak, který dodá nehtům výživu a zároveň je vytvrdí. Po dlouhodobém používání se kvalita nehtů obvykle zlepší. Výhodou je, že tyto laky bývají bezbarvé, takže je mohou nosit i muži.

pexels-photo-973405

STOP kousání

Nejspíš nikoho nepřekvapí, že v našem seznamu nechybí ani kousání nehtů. S ním má problém velká spousta lidí. A bohužel si příliš neví rady s tím, jak s tímto zlozvykem přestat.

Kousání nehtů je špatné, protože: 

  • Poukazuje na možný psychický problém (bojácnost, úzkosti, nuda…)
  • Okousané nehty nejsou estetické
  • Můžete si do těla zanést infekci
  • Může způsobit problémy se zuby

Našlo by se i pár dalších negativ. Výše uvedené jsou však ty nejčastější a nejvíce rizikové.

Jak ale s kousáním nehtů jednoduše přestat?

Řešením může být aplikace speciálního laku na nehty, který má nepříjemnou příchuť. Není účinný ve všech případech (na chuť laku si zvyknete, nebudete ho nanášet…), ale většinou to k odstranění kousání stačí. Pokud máte podezření, že kousání nehtů vychází z vaší neurotické povahy, navštivte psychologa, který vám pomůže odstranit trauma/psychický blok. V některých případech pak stačí, když si žena koupí hezký lak na nehty, který je jí líto okousat.

Používejte správnou péči

Správná péče o ruce může výrazně vylepšit i kvalitu vašich nehtů. Proto byste se neměli zdráhat použít nejrůznější krémy, oleje a zábaly na ruce. Ty nejen-že zvláční vaši pokožku, ale také dodají potřebnou výživu vašim nehtům.

Úplně nejlepší je, pokud si aplikujete olej či vyživující krém na ruce těsně před spaním. Poté si nasaďte rukavice. Mohou to být speciální rukavice, které jsou určené přímo pro tyto účely. Stačit vám ale budou i rukavice, které nosíte v zimě. Teplo pomůže otevřít póry rukou a dlaní a látky z kosmetiky se mnohem lépe vstřebají.

Dbejte na výživu

Důležitým bodem v péči o nehty je i zdravá životospráva. Tu můžete trochu obejít tím, že si opatříte speciální pilulky na posílení nehtů. (Ty ale většinou začnou fungovat až po několika týdnech.) Nebo na to můžete jít hezky podomácku a začnete se lépe stravovat.

Mohlo by vás zajímat:  Pěkná postava s pomocí plastického chirurga

Velmi prospěšná je zvýšená konzumace: 

  • Biotinu (vnitřnosti, vejce, ořechy, avokádo, droždí..)
  • Vitamínů ze skupiny B (citrusy, hrášek, čočka, ryby…)
  • Železa (špenát, zelené saláty, hovězí…)
  • Hořčíku (mandle, černé fazole..)
  • Bílkovin (maso, mléčné výrobky…)
  • Zinku (sója, cizrna, maso…)

Neodstraňujte kůžičku

Kosmetický průmysl z nějakého důvodu lidi přesvědčil o tom, že odstraňování nehtové kůžičky je zdraví prospěšné a žádoucí. To je ale obrovský omyl.

pexels-photo-361754

Nehtová kůžička je přirozenou ochranou nehtu. Když ji porušíte (nebo dokonce zcela odstraníte), nehet přichází o svou fyzickou bariéru a stane se mnohem více náchylný k nejrůznějším infekcím. A ty mohou být nejen nepříjemné, ale v některých ohledech dokonce i zdraví nebezpečné.

Pozor na kvalitu

Při péči o nehty dávejte pozor na to, abyste používali kvalitní přípravky. Nehtům vůbec nepomáhá nadměrné vystavování se acetonu, který je běžnou součástí odlakovačů na nehty. Vždy si proto kontrolujte složení a kupujte si jen ty odlakovače, které jej neobsahují. Zdvižený prst platí i pro používání produktů s obsahem formaldehydu.

Pravidelně zastřihujte

Krásným a zdravým nehtům svědčí i vhodně zvolená úprava. Sami jste se nejspíš někdy dostali do situace, kdy vám nehty přerostly a začaly se lámat a třepit. Než k tomu dojde, je lepší je zastřihnout do bezproblémového tvaru a délky. Když se vrstva nehtu nebude třepit a odlamovat, nehet bude mnohem odolnější.

pexels-photo-1152759

Zároveň je ale potřeba říct, že pravidelné zastřihování nehtů by mělo být provedeno v domácích podmínkách. Manikérky mohou používat více agresivní postupy pro dosažení požadovaného výsledku a nehty se tak mohou zbytečně oslabovat.

Pijte

Stejně jako pro vlasy i pleť, i pro nehty platí, že potřebují dostatečnou hydrataci. Proto by mělo být samozřejmé, že během dne vypijete alespoň 1,5-2 litry vody. Vaše nehty pak nebudou tolik suché a náchylné k třepení a lámání.

Používejte rukavice

A to nejen v zimě, kdy jsou venku třeskuté mrazy, ale i během úklidu. Spousta lidí si to neuvědomuje, ale přehnaná čistotnost má na nehty velmi špatný vliv. Stačí se jen podívat, kolik chemie se skrývá v běžných přípravcích na mytí kuchyně, podlahy a koupelny.

pexels-photo-1451355

Aby vám nehty vydržely v co nejlepším stavu, určitě se hodí začít používat gumové rukavice na úklid.

Samozřejmě, na jejich nošení si budete asi chvilku zvykat. Ale jen ty vaše ruce zaručeně ochrání před nežádoucím poškozením od chemikálií.

Máte vlastní tipy pro krásné a zdravé nehty? Napište nám je do komentářů. 

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení