Neviditelná rovnátka: Kolik stojí, jak fungují a jaké vybrat?

pexels-andrea-piacquadio-3812720
Zveřejněno: 19.7.2021 , datum poslední aktualizace: 21.7.2021

Krásný chrup by si přál téměř každý. Ne ke všem byla ale příroda natolik štědrá, aby je dostali do genetické výbavy. Kde příroda selhala proto nastupuje člověk. A ke krásnému úsměvu si dopomůže rovnátky. Vyplatí se vyzkoušet ta neviditelná?

Zuby jsou jedním z ukazatelů našeho věku, zdraví a bohužel i sociálního statusu. Ne každý si může dovolit chodit na (pacientem hrazenou) dentální hygienu, která zuby zbaví nahromaděného plaku a zubního kamene. Ne každý si navíc může dovolit zaplatit za bílé plomby, nebo za kvalitní pomůcky. (Ne, k dobrému čištění opravdu nestačí jen kartáček a pasta. Ale i nit, sada mezizubních kartáčků, jednosvazkový kartáček a ústní voda.)

V neposlední řadě, hodně stojí i rovnátka, jejichž nošení nás má osvobodit od nespravedlností přírody. Stačí mít rodiče, který má mezeru mezi předními jedničkami, nebo malou pusu, ve které se vám začnou klubat všechny čtyři zuby moudrosti a máte zaděláno na problém.

pexels-shiny-diamond-3762453

Jelikož ne každý je připravený nosit jasně viditelné dráty v puse, mrkneme se na to, jestli má pro vás smysl zkoušet neviditelná rovnátka. Také si povíme, na kolik vás asi zhruba přijdou.

Neviditelná rovnátka – jak to funguje?

Rovnátka jsou speciální zdravotnická pomůcka, která funguje na principu rovnání zubů do požadované podoby. Mohou být buď jen na horní čelist, na spodní čelist, nebo na obě. Také je dělíme na pevná a na sundavací. (Určitě znáte někoho, kdo v dětství nosil noční sundavací rovnátka.)

Jelikož trendy v ortodoncii jdou neustále kupředu, v poslední době se čím dál častěji setkáváme s neviditelnými rovnátky. Můžete je nosit buď stále, nebo jen v určitých fázích noci/dne. Jejich výhodou je, že to, že je máte, na vás vůbec nikdo nepozná. Na druhou stranu, jejich pořízení může být dražší. Právě proto, že u nich zaplatíte za naprostou diskrétnost.

Kolik stojí neviditelná rovnátka?

pexels-cottonbro-6502309

Cena neviditelných rovnátek se dost často odvíjí od toho, jakou si vyberete metodu. Přihlédnout musíte i k tomu, jak velká je vaše zubní vada. Zatímco mírné kazy lze korigovat celkem úsporně, u velkých zásahů počítejte s mnohem větším zásahem do vašeho rodinného rozpočtu.

Mohlo by vás zajímat:  10 tipů jak na zdravé nehty

Když se ale podíváme na orientační ceny, tak se pohybují:

  • INVISALIGN – cca 25 000-90 000 Kč (závisí to na počtu čelistí a na náročnosti vad)
  • American Orthodontics Radiance Plus – cca 40 000-70 000 Kč (průsvitná rovnátka, která se hodí pro prakticky všechny vady)
  • Dentaurum Discovery Pearl – cca 40 000-70 000 Kč (přírodně bílá keramická rovnátka, taktéž vhodná pro všechny vady)
  • WIN – cca 85 000-155 000 Kč (luxusní neviditelná rovnátka pro nápravu nestandardních vad)
  • WIN Lite – cca 63 000-115 000 Kč (luxusní rovnátka na vnitřní stranu zubů)

To samozřejmě není všechno. Někteří ortodontisté nabízí i luxusní neviditelná (zlatá) rovnátka 3M Incognito. Cena se podle modelu, počtu čelistí a vad pohybuje od 65 do 160 000.

Jak vidíte, hodně to závisí na tom, jak moc jste nároční. Cena se odvíjí i od počtu spravovaných čelistí a od toho, zda máte nějakou hodně specifickou vadu. Pokud jde jen o kosmetické drobnosti, jste schopni zaplatit do 30 000 korun. Je ale potřeba dodat, že to, co je pro vás nejlepší, vždy rozhoduje lékař. S tím, že můžete v rámci diskuze usměrňovat směr, kterým se společně vydáte.

Jaké vybrat?

pexels-cottonbro-6528907

Pokud vás trápí vada chrupu, kterou byste chtěli napravit, nejlepším řešením je návštěva ortodontisty. Nezapomínejte na to, že rovnátka ovlivňují vlastnosti zubů v čelisti. Jelikož tomu málokdo doopravdy rozumí, rozhodně se nevyplatí jednat na vlastní pěst.

I když se vám tedy zdá být konzultace u odborníka zbytečná, určitě ji nevypouštějte. Jinak byste si mohli dost vážně ublížit. (Případně, výsledek nebude tak dobrý, jak byste si přáli. Naopak si můžete způsobit nežádoucí vadu na úplně jiném místě.)

V závislosti na tom, co vám ortodontista řekne, pak společně vyberete nejvhodnější typ rovnátek. Dopředu se ale připravte na to, že nemá smysl vyžadovat ta nejlevnější do 30 000 korun, když taková dovedou vyřešit jen drobné kosmetické vady.

Mohlo by vás zajímat:  Když nás trápí vlastní pot

Jaké jsou s nimi zkušenosti?

Jelikož dnes velmi frčí neviditelná rovnátka INVISALIGN, podíváme se, co na ně lidé, včetně odborníků, říkají.

V první řadě, ani rovnátka INVISALIGN nejsou úplně neviditelná. Jsou ale vidět mnohem méně než tradiční železná rovnátka. Jsou udělaná na míru z průhledného materiálu. Nástavec pak pokrývá celou řadu zubů. Jak proces postupuje, měníte ho za tvarově vhodnější. Taktéž je nutná návštěva ortodontisty, který spolu s vámi vytvoří plán rovnání zubů. Jedna rovnátka se v průměru nosí týden až dva. Také dostanete instrukce, kolik hodin denně byste měli rovnátka nosit.

Rovnátka tohoto typu se většinou vyndavají ven pouze když:

  • Jíte a pijete
  • Si čistíte zuby
  • Rovnátka čistíte, nebo měníte za jiná z programu

Lidé většinou kladně hodnotí, že rovnátka jsou velmi málo vidět. Také se snadno čistí, dají se vyndat a existuje u nich mnohem menší riziko poškození, které může být u pevných kovových rovnátek v některých situacích i nebezpečné. (Například, když se přetrhne drátek, který vás pak může zranit.)

Na druhou stranu, INVISALIGN rovnátka nejsou úplně dělaná pro řešení komplexních problémů. Také je nutné je mnohdy nosit 20-22 hodin denně, aby byly efektivní. Musíte je vyndavat i při jídle a pití. Jinak hrozí, že se na nich začnou množit bakterie a další mikroorganismy, které by mohly napáchat velmi vážné škody. (Mluvíme třeba o zubních kazech.) V neposlední řadě, po sundání rovnátek můžete mít citlivější dásně, takže je možné, že zaznamenáte přecitlivělost na některé potraviny a nápoje. Případně i na jejich teplotu.

Řadě lidí neviditelná rovnátka INVISALIGN vyhovují. Ovšem, ne každý je spokojený s jejich pořizovací cenou (která byla mnohdy i okolo 80 000). Na druhou stranu, při pořizování rovnátek je nutné se zvýšenými náklady počítat. Bez toho to nejde.

Měli jste někdy rovnátka? Pokud ano, pro jaký typ jste se rozhodli? A jak jste byli spokojení s výsledkem?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rovnátka – Rovnátka (česky)

https://www.healthline.com/health/does-invisalign-work – Jak fungují rovnátka Invisalign? (anglicky)

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení