Parafínové zábaly na ruce, nebo na záda? – Postup jak na to

Parafínové zábaly
Zveřejněno: 11.1.2022

Pokud jste byli v minulosti na nějaké kosmetické proceduře, mezi které se řadí například manikúra, její součástí mohl být parafínový zábal na ruce, po kterém jsou dokonale jemné. Existují i nějaké další důvody, proč se parafínové zábaly používají? A na co si dát pozor?

Komu na sobě alespoň trochu záleží, ten se stará o to, aby byl za všech okolností pěstěný. Každý měsíc bychom měli docházet ke kadeřníkovi, který zkrátí zničené konečky a oživí barvu vlasů. Ženy by měly chodit jednou za měsíc i ke kosmetičce, která speciálními postupy vyčistí pokožku a dodá jí extra péči.

Ignorovat by se ale neměla ani manikúra s pedikúrou. Pedikérka zbaví vaše nohy mozolů, otlaků a odumřelé kůže. Také může přispět k tomu, aby vám nezarůstaly nehty palců u nohou. (Což může v pokročilých fázích celkem hodně bolet.) Manikérka se zase postará o to, aby byly vaše nehty perfektně tvarované, nalakované a občas také jemné. Mnohdy u ní totiž absolvujete parafínový zábal na ruce.

Mají parafínové zábaly nějaká pozitiva? A dají se provádět i doma?

Něco o parafínu

Parafínové zábaly

Parafín je látka, která má nejčastěji bílou až nažloutlou barvu. Nemá žádnou vůni a nerozpouští se ve vodě. Mnoho lidí se mu vyhýbá, protože jde o vedlejší produkt zpracování ropy. Parafín je dobře rozpustný, k jeho zkapalnění dochází už při dosažení teploty mezi 42 °C a 65 °C. (Závisí to na tom, jestli je použitý parafín měkký, nebo tvrdý.)

Parafín se díky svým vlastnostem často používá v/ve:

  • Kosmetice
  • Lázeňství
  • Svíčkách
  • Průmyslu

Benefity parafínového vosku

Když se ukáže, že za původem některé látky stojí ropa, většinou je potřeba se připravit na vášnivou debatu, v průběhu které se lidé snaží přijít na to, jaká má daná věc pro a proti. To samé platí i o využití parafínového vosku, kterému se někteří z nás vyhýbají na sto honů. Opravdu je ale potřeba na parafínový vosk hledět s despektem?

Mohlo by vás zajímat:  10 tipů jak na zdravé nehty

Mezi hlavní pozitiva parafínového vosku patří:

Parafínové zábaly

Pokud hovoříme o pohybovém aparátu, parafínové zábaly na záda (a případně i na další části těla) se používají v průběhu tepelné terapie. V praxi to znamená, že vám terapeut nanese na bolavou část těla teplý parafínový zábal, který podpoří prokrvení tkání a uvolnění svalů. Také může mít pozitivní vliv na uvolnění ztuhlých kloubů. Jak tedy vidíte, parafín vám může celkem hodně ulevit.

Na tohle si dejte pozor

Zahřátý parafínový vosk nemusí být vhodný pro lidi s citlivou pokožkou. (Může způsobit vyrážku z tepla.) Parafínové zábaly nejsou vhodné ani pro lidi s horší cirkulací krve, cukrovkou, otevřenými ranami a vyrážkami a necitlivostí končetin. Parafínovým zábalům by se měli vyhnout i lidé, kteří mají alergii na chemické přípravky (aviváž, prací prášek…). V neposlední řadě myslete na teplotu, která by neměla být příliš vysoká (obecně se doporučuje teplota, která nepřesahuje 51 °C).

Domácí parafínový zábal

Domácí parafínový zábal si dopřejete snadno. Na trhu existují speciální kontejnery, ve kterých si lze namáčet ruce. Tato zařízení jsou nejvhodnější, protože se u nich lze držet přiloženého návodu.

Co se týče postupu, je třeba zahřát parafínový vosk (v žádném případě nemějte nalakované nehty) ve vodní lázni. Voda by neměla mít příliš vysokou teplotu. Do vosku přidejte minerální olej. Jakmile je parafínový vosk rozpuštěný, velmi opatrně ho nalijte do vymazané plastové nádoby. Následně počkejte, až se na hladině vosku začne dělat škraloup. Poté ještě zkontrolujte teplotu vosku teploměrem. (Na to se skvěle hodí bezkontaktní teploměr.)

Parafínové zábaly

Před použitím parafínového zábalu byste si měli do kůže vetřít malé množství olivového oleje. (Tím myslíme tam, kam budete svůj zábal dávat.) Následně na několik vteřin ponořte ruce/nohy do nádoby a počkejte, až se kolem vložené části těla udělá film.

Mohlo by vás zajímat:  Provexin: Recenze a reálná zkušenost

Nechte vosk uschnout. To poznáte podle toho, že ztratí svůj lesk. Následně končetiny znovu ponořte do nádoby s voskem. Tentokrát ale ne tak hluboko. Opakujte desetkrát. Poté si část těla s voskem zabalte na cca 15-20 minut do plastového sáčku, který ještě zakryjete ručníkem.

Nakonec lehce otřete své tělo kapesníčkem a použijete vyživující krém.

Zkoušeli jste někdy parafínový zábal? Pokud ano, byli jste spokojeni s výsledkem?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Parafín – Parafín (česky)

https://www.healthline.com/health/paraffin-wax – Parafínové zábaly (anglicky)

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení