Péče o pleť – mateřská znaménka, oheň atd.

Pleť
Zveřejněno: 26.7.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Mít krásný obličej je snem nejednoho člověka. Mnoho lidí má to štěstí, že mají krásnou pleť již od přírody, druzí takové štěstí nemají. Mnoho z nás se v životě potrápilo s různými druhy dermatóz, akné, jiných vyrážek či pupínků. Některé lidi zase trápí problémy trvalejšího rázu, jako jsou znaménka či pihy. Pojďme si představit některé kožní problémy, které nás mohou brzdit v naší snaze mít krásný obličej.

Mateřská znaménka

Mateřská znaménka zařazujeme odborně do skupiny pigmentových névů. Pigmentové névy jsou nezhoubné kožní útvary, které vznikají tak, že se v určitém místě nahromadí více melanocytů, což jsou buňky, produkující pigment melanin. Z některých znamének však může vzniknout zhoubný kožní nádor, melanom.  Počet znamének je u každého člověka individuální a mění se i během života, tedy, mohou se objevovat nová. Riziko melanomu bychom rozhodně neměli podceňovat, proto bychom se měli nechávat vyšetřit každého půl roku u dermatologa, který na vyšetření používá speciální přístroj – dermatoskop. Co se týče znamének v obličeji, rozhodně není problém si nechat nějaké odstranit, pokud máme pocit, že nás hyzdí. Na druhou stranu je třeba říci, že znaménko v obličeji mnohdy přispívá k určité nezaměnitelnosti člověka. Například modelka Cindy Crawford byla nezaměnitelná právě kvůli znaménku nad levou částí rtu.

Oheň

Latinsky Naevus flammeus je druh poruchy cévních kapilár. Onemocnění je rozpoznatelné hned po narození a postihuje asi 0,3 procent novorozenců. Hlavními místy výskytu jsou především hlava, krk a obličej. Zejména v případě výskytu v obličeji se jedná o vážný estetický problém. Oheň se projevuje jako ploché či trochu vystouplé ložisko, jehož barva bývá od světle růžové až po tmavě fialovou. S přibývajícím věkem onemocnění má tendenci rudnout a někdy i krvácet.

Mohlo by vás zajímat:  Parafínové zábaly na ruce, nebo na záda? – Postup jak na to

V současnosti je jedinou účinnou možností léčby, léčba laserem. V minulosti se používaly metody,  jako je léčba rentgenovými paprsky, tekutým dusíkem či pomocí plastické chirurgie. Úspěšnost léčby závisí na rozsahu nemoci.

Vitiligo

Vitiligo je onemocnění, které se projevuje depigmentací kůže. Jinými slovy dochází ke ztrátě buněk tvořících v kůži pigment. Onemocnění se projevuje skvrnami světlé barvy na různých částech těla, nejčastěji bývá postižená kůže na rukou, prstech, tříslech, kloubech, ale též v okolí očí a uší. Onemocnění nejvíce vynikne, pokud je okolní kůže opálená a ložiska vitiliga zůstávají bledá. Léčba se provádí pomocí fototerapie, tedy osvícení ultrafialovým světlem, mezi další metody patří farmakoterapie pomocí kortikoidů. Je však třeba zdůraznit, že léčba se ne vždy úplně podaří a tak mnohdy lidem nezbývá než aplikovat na postižená místa maskující kosmetiku.

Pihy

Pihy jsou žlutohnědé skvrny na lidské pokožce. Důvodem tvorby pih je zvýšené množství kožního pigmentu v určitých částech pokožky. Nejfrekventovanějším místem výskytu bývá obličej, ale též záda a ramena. Pihovatost se zhoršuje hlavně v letních měsících. Intenzivní sluneční záření rozmnožuje počet pih. Predispozice je častá u lidí se zrzavými vlasy. Pihy je možné potlačit pomocí speciálních krémů nebo odstranit pomocí laseru. Nezanedbatelnou roli hraje rovněž prevence, tedy chránit se před intenzivním slunečním zářením.

Jak pečovat o pleť

Mít krásnou „ alabastrovou pleť“ je snem nejednoho člověka. Zejména v období dospívání si mnoho z nás vytrpělo řadu problémů s pubertálním akné. Za pubertální akné mohou bouřlivé hormonální změny, které pubertu provází, ty často koncem puberty odezní, ale co dělat, pokud máme špatnou pleť a puberta je již dávno za námi?

Důvodů, které mohou za špatnou či nedokonalou pleť je celé množství. Jedním z velmi častých a přitom velice zanedbávaných faktorů je špatná strava. Je potřeba zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vitaminy a minerály, tím máme na mysli především množství ovoce a zeleniny. Nesmíme rovněž zanedbávat pitný režim, který by měl obsahovat několik litrů vody denně. Voda má tendenci pročišťovat organismus. Dále jsou velice vhodné celozrnné výrobky, měli bychom se vyhýbat kávě, čokoládě a rozhodně to nepřehánět s tučnými a smaženými jídly.

Mohlo by vás zajímat:  Kavitace a její účinky

Velmi důležitý je rovněž kvalitní spánek a snaha vyhýbat se stresu. Stres má tendenci se velmi rychle promítnout na naší pleti. Na co bychom rozhodně neměli zapomínat, je čištění pleti vodou, alespoň dvakrát denně. Zejména před spaním je žádoucí tuto očistu vykonat. Na našem trhu je rovněž množství čistících přípravků, které jsou určeny pro různé druhy pleti. Věřím, že pokud se budete řídit zmíněnými radami, budete mít pleť jako miminko.

Štítky: ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení