Pocení: Opravdu nám antiperspiranty mohou ublížit?

Pocení
Zveřejněno: 27.5.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Pocení je pro naše zdraví nesmírně důležité. Bez potu bychom mohli zemřít. Proč je pot pro nás tak důležitý? Pocení je důležité pro termoregulaci organizmu. Díky potu dochází k ochlazování nejen kůže, ale prostřednictvím krve celého organismu. Můžeme tak vykonávat fyzickou zátěž i v horkých dnech. Pot vzniká díky apokrinních a ekrinních potních žláz. Pot je tvořen v 99 % vodou. V onom jediném procentu naleznete chlorid sodný, draslík, hořčík, stopové prvky, aminokyseliny a také močovinu. Jestliže se někdy cítíme, mohou za to bílkoviny a tuky, které při svém rozkládání vyvolávají ono aroma. Pokud se potíme, nejčastěji si zápachu všímáme v podpaží. Je to způsobeno tím, že apokrinní žlázy, kterým se rovněž říká pachové, se nacházejí ve zvýšeném množství právě v podpaží a tříslech. A právě v těchto místech se drží více teplo a vlhko. Zkrátka a dobře tato místa se hůře odpařují.

Obecně lze říci, že každý člověk vypotí během dne půl litru potu. Množství vylučovaného potu je však velmi individuální. Vše závisí na několika faktorech – věk, pohlaví, geny, fyzická aktivita, místo, ve kterém se nacházíme, teplota vzduchu atp. Jakmile se potíme, ztrácí naše tělo mnoho tekutin, což může vést k dehydrataci organismu, zahuštění krve, ztrátě iontů, oběhovým poruchám a metabolickému rozvratu organismu. To je důvod, proč je tak důležité dodávat tělu především v letních měsících dostatek tekutin.

Přestože se potíme všichni, ne všichni si přejeme být cítit potem. Naštěstí se na trhu objevuje řada kosmetických produktů, které nám pomohou zkrotit tento nepříjemný zápach. Obecně platí fakt, že muži se potí více než ženy. Může za to větší počet potních žláz, které jsou navíc více aktivní než žlázy ženské. Na jejich povrchu proto rovněž žije více bakterií, proto jsou muži většinou cítit více než ženy.

Je velmi smutné, že v České republice používá antiperspiranty pouze 49 % mužů a 71 % žen. Z toho vyplývá, že průměrný Čech spotřebuje za jeden rok necelá 2 deodoranty. Ve Velké Británii spotřebuje jedna osoba za rok 5,6 deodorantů. My Češi se tedy na žebříčku používání antiperspirantů a deodorantů pohybujeme velmi nízko. Hůře už dopadli pouze Rumuni a Rusové.

Mohlo by vás zajímat:  Mapa akné nejen na dokonalou pleť: Podívejte se, co říká!

Pocení: Opravdu nám antiperspiranty mohou ublížit?

Pocení nemůžeme zastavit. Můžeme však zmírnit ony nepříjemné pachy, které s pocením tak úzce souvisí. Deodoranty a antiperspiranty jsou skvělým pomocníkem při odstraňování zápachu spojeným s pocením. Deodoranty slouží díky obsahu alkoholu a parfému pouze k překrytí zápachu potu. Antiperspiranty však již na rozdíl od deodorantů zabraňují vzniku potu. Antiperspirant mechanicky uzavírá potní žlázy. Látka obsažená v antiperspirantu se naváže chemicky naváže a tím je snížena produkce potu – tzn. potravy pro bakterie, které jsou poté cítit svým typickým zápachem.  Gelová vrstva antiperspirantu však není trvalá a po nějaké době zase zmizí. Některé antiperspiranty obsahují soli hliníku. Jistě si i vy pamatujete aféru, kdy se tvrdilo, že hliník má negativní vliv na lidské tělo a hrozí tak propuknutí rakoviny. Následnými testy však nebyl prokázán žádný negativní vliv hliníku v antiperspirantech na lidský organismus.  Antiperspirant stejně jako deodoranty v sobě obsahují parfémové složky, které mohou vyvolávat u citlivých jedinců alergické reakce.

Rozhodujete-li se, zda si koupit kuličkový antiperspirant nebo ve spreji, pak si pojďme říci pro a proti obou možností.

Výhodou antiperspirantů ve spreji je to, že po jejich aplikaci je pokožka ihned suchá. Antiperspirant ve spreji se rovnoměrně rozptýlí v jemných částečkách. Na rozdíl od tuhých a kuličkových antiperspirantů mají tzv. mikrobiologickou stabilitu. Nezůstávají v něm zbytky naší tkáně a nemnoží se v něm bakterie. Výhodou kuličky zase je, že vydrží déle, avšak po aplikaci musíme nechat pokožku pořádně zaschnout.

A jak to je s potem u dětí? Měly by děti používat antiperspiranty či deodoranty? Přestože se děti rovněž potí, jejich apokrinní žlázy nejsou ještě aktivní. Ty se aktivují až v pubertě. Proto děti nejsou cítit potem. Děti do pubertálního věku tedy nepotřebují antiperspiranty či deodoranty.

Co bychom tedy měli vědět?

  • v lidské pokožce je až pět miliónů potních žláz
  • potní žlázy jsou na lidském těle rozloženy nerovnoměrně
  • nejvíce potních žláz máme na dlaních, chodidlech, čele
  • nadměrné pocení nesouvisí se zanedbanou hygienou – avšak zanedbaná hygiena souvisí s nepříjemným zápachem
  • pot se skládá převážně z vody – tzn., potem se nevyplaví spousta odpadních látek, jak se mnoho lidí domnívá
  • deodoranty neslouží k použití na oblečení
  • máte-li alergie na parfémy, vybírejte si takové deodoranty, které neobsahují parfémy

Hyperhidróza

Potíme-li se více, než je třeba, jedná se o nemoc – tzv. hyperhidrózu. Jedná se o onemocnění, při kterém se potíte tak moc, že jste zkrátka mokří jako byste právě byli pokropení sprchou. V takovém případě neváhejte navštívit lékaře. Jedná se o nadměrné pocení, které tělo potřebuje ke své termoregulaci. Hyperhidróza může vzniknout na základě dědičného podkladu, ale může ji rovněž vyvolat např. virové onemocnění, diabetes, hypertenze, hyperfunkce štítné žlázy, deprese, stres, obezita, onemocnění lymfatických uzlin, hormonální dysbalance, poruchy životosprávy atp.  Trpíte-li hyperhidrózou, běžné antiperspiranty vám rozhodně nebudou stačit. Dříve se tento stav léčil zejména anticholinergiky. Léčba však byla velmi často doprovázena nežádoucími účinky, proto se lékaři čím dál častěji přiklání k léčbě iontoforéze. Další možností léčby je aplikace botulotoxinu a pokud ani tento způsob není účinný, je možné tento problém vyřešit chirurgicky.

A co nám radí matka Příroda na pocení?

Mimo klasických kosmetických produktů můžete využít rovněž také přírodní podpory ve formě bylinek. Účinná je především šalvěj.

Šalvějový antiperspirant si můžete vyrobit i v pohodlí svého domova. Smícháte polévkovou lžíci jablečného octa, 200 ml šalvějového čaje a 10 kapek mátového oleje. Jestliže jsou hyperhidrózou postiženy ruce a nohy, vyplatí se připravit koupel ze smrkových výhonků, listu ořešáku, dubové nebo vrbové kůry. Tyto kůry mají totiž velmi svíravý adstringentní účinek. Účinný je rovněž výluh z přesličky a levandule.

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Vlaďka
    • 19.6.2014
    Odpovědět

    Antiperspiranty mi stejně na pocení nepomáhají. Máte někdo zkušenost s odstraněním nadměrného pocení botulotoxinem?

    • Martina
    • 30.3.2016
    Odpovědět

    Ahoj Vlaďko. Zkus Driclor solution roll-on. Sama za sebe mohu říct, že pokud se používá dle návodu, tak opravdu funguje. A to trochu svědivého “nepohodlí” při aplikaci se přežije. Však to není tak hrozné… Používám ho již několik let a teď mi bohatě stačí aplikovat 1x-2x za měsíc + “tuhá” Rexona a nevím, co je to “koláč” potu v podpaží.

    • Káťa
    • 13.6.2016
    Odpovědět

    Mě s pocením nepomohly ani antiperspiranty ani Driclor. Jsem vděčná za iontoforézu Antipe. Díky jejímu používání bylo pocení fuč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení