Všichni se celou zimu těšíme na léto a slunce. Těšíme se na dovolenou u moře a na pláži. A většinou myslíme i na bezpečné opalování. Před škodlivým zářením nám pomáhají chránit se opalovací krémy, oleje, gely atp. Ale opravdu nás chrání? Opravdu je pro nás sluneční záření tak škodlivé, že se musíme chránit opalovacími krémy? Věděli jste, že 84 % opalovacích krémů namísto toho, aby nás chránily, obsahují rakovinotvorné látky, které nás poškozují? Tento článek bude dlouhý. Mnohým se nebude líbit. Půjde proti davům a zarytým zastáncům opalování a možná i proti lékařům, kteří jsou vnímání jako vševědoucí bozi. Pokud však tento článek přiměje alespoň polovinu jeho čtenářů se nad touto problematikou zamyslet a vytvořit si vlastní názor, pak byl splněn jeho účel.
Opalovat bychom se neměli! Opalování způsobuje rakovinu! Chraňte se opalovacími krémy! Chraňte hlavně své děti! Mažte se s nimi co 2 hodiny! Vyhýbejte se slunci! Že jste všechny tyto rady a příkazy již slyšeli? A co je na nich špatného? Pojďme se na všechny tyto známé rčení podívat zblízka. Třeba budou některé pravdivé – a třeba taky ne.
Obsah článku
Jak fungují opalovací krémy?
Mnoho lidí se domnívá, že bez opalovacího krému nesmíme na sluníčko. Napadlo vás však někdy položit si otázku, jak to ale dělají lidé v domorodých kmenech kdesi v Africe? Myslíte si, že jim tam z nebe padá opalovací krém známých kosmetických značek? Obávám se, že nikoliv! Oni totiž vědí, že tyto krémy nepotřebují. Vlastně o jejich existenci nemají nejspíše ani tušení. Ani nepotřebují mít. Oni totiž ví, že se před sluníčkem mohou chránit tím, že své tělo natřou tamějším blátem, které obsahuje minerály, jež kůži chrání a vyživuje. Ano, obyčejné bláto je chrání. My, tady na západě, potřebujeme opalovací krémy. Samozřejmě, je společensky nepřijatelné, abychom se tady procházeli pomazaní blátem – s tím souhlasím! Ale než se namažete opalovacím krémem měli byste vědět jak funguje. Opalovací krémy nás chrání dvojím způsobem. První způsob je možný na základě obsahu minerálů ve složení opalovacího krému. Tyto minerály si lze představit jako zrcadlo, které jednoduše odráží UV záření. Druhý způsob zajišťuje chemické složení opalovacího krému. To má za úkol přeměnit škodlivé záření na molekuly, které našemu tělu neškodí. Opalovací krémy nás však díky své konzistenci nedokáží chránit po celý den. Kdybychom chtěli krém, který ráno naneseme a ještě večer bychom byli chráněni, musel by být tak hustý, že by jej nešlo rozetřít. V klasickém nátěru nás tedy opalovací krém dokáže ochránit maximálně 2 hodiny a poté je nutné aplikovat nový.
Mnoho lidí se při výběru opalovacích krémů zaměřuje na tzv. ochranný faktor. Čím vyšší číslo je na etiketě obalu, tím lepší ochrana. Je to opravdu tak? Není! Jestliže si zakoupíte opalovací krém s ochranným faktorem 60, 70 či více, jedná se pouze o reklamní trik výrobců, jejichž cílem není vás ochránit, ale vytáhnout z vašich peněženek co nejvíce peněz. Krémy, které nabízí ochranný faktor 60 vás neochrání více než krémy s ochranným faktorem 50. Proto je ani nekupujte – je to opravdu zbytečné. Již pouhopouhý ochranný faktor 25 filtruje 96 % škodlivého záření. Ochranný faktor 50 filtruje 98 %. To je téměř maximum, co mohou opalovací krémy zvládnout. S vyšším ochranným faktorem se pak zvyšuje filtrace “škodlivého” záření pouze o setiny procent. A to se na ochraně opravdu nijak nepozná.
Proč je slunce škodlivé?
Už na základní škole jsme se dozvěděli, že sluníčko k nám vysílá tzv. UV záření. Existují 3 typy UV záření. Prvním typem je UVA záření. UVA záření je obsaženo v 99 % ultrafialového záření, které dopadá na zemský povrch. Vědci však doposud neprokázali u UVA záření žádný vliv na živý organismus. Dále tady máte UVB záření. UVB záření bývá většinou zachycené ozonovou vrstvou. Na zemský povrch tedy dopadne přibližně 1/3 UVB záření. Na rozdíl od UVA záření je UVB pro živé organismy zhoubný, protože dokáže rozložit a narušit bílkoviny a ostatní životně důležité sloučeniny. To má velmi negativní vliv na metabolismus ozářených jedinců. Je-li tímto způsobem zasažené DNA – vzniká rakovina. UVB záření však nemá vliv pouze na kůži, ale také na zrak. Je tak siné, že jsou-li tomuto záření vystavené oči, může dojít ke kompletnímu spálení tyčinek, čípků, gangliových buněk a nervovým zakončením v rohovce. UVB záření proniká také několik metrů pod hladinu, takže nejste chránění ani když plavete nebo když šnorchlujete. A třetím typem záření je UVC. UVC záření je nezbytné pro vznik ozónové vrstvy. Bohužel, je prokázáno, že UVC záření dokáže proniknout hlouběji do buněčných organismů než UVB záření.
Teď již tedy víte, jak fungují opalovací krémy a proti čemu nás chrání.
Proč kůže hnědne?
Teď si ještě povíme, proč nám kůže hnědne, co to znamená a zda je to dobře. Nebudeme se na věc dívat očima lékaře. Nebudeme si vysvětlovat do detailu jak přesně fungují pigmenty atp. Vezmeme to stručně tak, aby to pochopil každý laik. Příroda to zařídila tak, že pokud nám kůže hnědne, znamená to, že volá o pomoc. Znamená to, že je poškozená, že se trápí a že trpí. Mnoho lidí si to však neuvědomuje. Pro mnohé je důležité jediné – neopálit se do červena. Červená = špatně, hnědá = krásné. To je však velký omyl! Zčervenáním nám příroda a kůže dává najevo, že bychom se měli před sluníčkem schovat. Myslíte si, že když se díky opalovacímu krému neopalujete do červena, ale rovnou přichází krásné hnědé opálení, že je vše v pořádku? Bohužel… Málo kdo si uvědomuje, že díky opalovacímu krému přeskočí tuhle “varovnou” červenou fázi rovnou k hnědému poškození kůže. O tom, že je to nepřirozené a nezdravé – o tom se snad již zmiňovat nemusím. Při ignorování červeného upozornění dostává kůže extrémní dávku ozáření, které ji nesmírně zatěžuje a poškozuje.
Nebezpečí použití opalovacích krémů
Teprve teď však začne ta správná “sranda”. Teprve teď se začneme zaměřovat na vliv opalovacích krémů na lidské zdraví. Veškeré informace výše uvedené jsou nezbytné pro to, abyste si mohli udělat vlastní názor. Proto musíte znát komplexněji celou problematiku.
Zatímco se většina lidí opalovalo spolu s opalovacími krémy, vědce z EWG (Environmental Working Group) napadlo, že by nemuselo být špatné posbírat několik opalovacích krémů a udělat analýzu týkající se používání opalovacích krémů a jejich vliv na lidské zdraví. Posbírali tedy něco přes 700 různých opalovacích krému a začali se zabývat studiem účinku a jejich bezpečnosti. Zaměřili se především na bezpečnost chemického složení, ochranou proti spálení a předcházení dlouhodobým škodám na lidském zdraví způsobené slunečním zářením – vznik rakoviny, stárnutí a vrásky.
EWG se rozhodla pro tuhle nezávislou studii z toho důvodu, že se jít nelíbil postoj FDA (Food and Druh Administration) – Úřad pro kontrol potravin a léčiv, který 29 let odmítal zveřejnit bezpečnostní standardy pro výrobu opalovacích krémů. Z výsledků studie, kterou provedli pracovníci EWG vyplývá, že FDA téměř 30 let zatajovala před veřejností fakt, že opalovací krémy obsahují rakovinotvorné chemikálie.
Na stránkách EWG můžete najít seznam cca 700 opalovacích krémů spolu s chemikáliemi, které jsou zdraví škodlivé. Z této studie plyne, že 84 % testovaných opalovacích krémů škodí lidskému zdraví.
Některé chemické látky v opalovacích krémech se vstřebávají do krevního oběhu a tím způsobují zdravotní problémy. Zatímco některé z těchto látek mohou být spojené s otravou, jiné naopak uvolňují volné radikály, které kůži výrazně poškozují, další se chovají jako estrogen a tím narušují hormonální systém a jiné způsobují alergické reakce. Ani jedna varianta z výše uvedených není příliš úsměvná, že?
Z toho všeho vyplývá, že 84 % testovaných produktů na opalování poškozuje spotřebitele. Dále z toho vyplývá, že řada opalovacích krémů jsou podvod, který má z lidi tahat peníze. Firmy nám mažou med kolem huby a dodávají nám pocit, že jim záleží na našem zdraví, že jim jde o naše dobro. Opak je pravdou! Peníze zde hrají největší roli. Je potřeba si uvědomit, že čím více budete tyto opalovací krémy používat, tím vyšší šance je, že onemocníte rakovinou! Riziko vzniku rakoviny se také zvětšuje z toho důvodu, že opalovací krémy blokují UV záření, které naše tělo potřebuje k vytváření vitaminu D. Na základě studií bylo dokázáno, že vitamin D je schopen zabránit třem ze čtyř případů rakoviny u žen. O tom se však dozvíte více informací ještě níže.
Přesto však EWG neuznává léčivé schopnosti vitaminu D a doporučuje i nadále se slunci vyhýbat. Než se však s tímto jejich závěrem ztotožníte, uvědomte si, že EWG se zabývá toxikologií, nikoliv výživou.
Dle některých názorů je naše tělo schopno se přirozeně UV záření bránit. Domnívají se, že s bohatou stravou na antioxidanty si jsme schopni vybudovat vnitřní přirozenou obranu. Postačí k tomu hojná konzumace bobulovin, sépie a řas. Na tuhle teorii si raději vytvořte názor sami.
EWG nabádá spotřebitele, aby i nadále používali opalovací krémy, ale aby vždy dbali na výběr opalovacích krémů. Při výběru opalovacího krému se zaměřte nejen na stupeň ochranného filtru, ale především na samotné složení opalovacího krému.
Seznam všech testovaných krémů a jejich hodnocení spolu s vlivem na lidské zdraví naleznete na této oficiální stránce EWG.
Kterým složkám v opalovacích krémech se máme vyhýbat?
Ale jak si má laik vybrat vhodný opalovací krém, když mu chemie nic neříká? To může být velmi zapeklité, proto jsme si dali tu práci a trošku vám s tím pomůžeme. Zde naleznete škodlivé složení opalovacích krémů, který by ten váš opalovací krém neměl obsahovat:
Octinoxate
- na testovaných myších bylo prokázáno, že jim buňky pod vlivem této látky na slunci umíraly
- může způsobit poruchy žláz s vnitřní sekrecí
- alergické reakce
- negativní ovlivnění kardiovaskulárního systému
Oxybenzone
- způsobuje alergickou reakci na slunce
- může způsobit poruchy žláz s vnitřní sekrecí
- narušuje činnost hormonů
Padimate O/ Octyl Dimethyl Paba/paba ester
- tato sloučenina ničí DNA a uvolňuje volné radikály
- způsobuje alergie
- může způsobit rakovinu
Sulisobenzone/Benzophenone- 4
- může způsobit těžké podráždění očí a kůže
- dovoluje ostatním chemikáliím se lépe vstřebávat
Tohle byly nejhorší složky, které bývají v hojné míře uplatněny ve složení opalovacích krémů. Máme tady však ještě další složky, kterým je vhodné se vyhýbat. Přestože dopady na lidský organismus nejsou tak vážné jako výše zmiňované složeky, ani tyto bychom však neměli podceňovat.
Octisalate
- alergické reakce
- negativní vliv na imunitní systém
Avonzone
- tahle látka se na slunci mění v neznámou látku
Octocrylene
- na slunci produkují kyslíkové radikály, které snižují počet antioxidantů
- urychluje stárnutí
Homosalate
- může narušit činnost hormonů
- lepší vstřebávání herbicidů
Ensulizole
- na slunci vytváří volné radikály
Studie z posledních let také poukazují na rizikovost vitaminu A spolu s retinyl palmitate. Tyto látky spolu se slunečním zářením zvyšují riziko poškození kůže a vznik rakoviny. Je však nutno podotknout, že studie byly prováděné pouze na myších.
Rakovina, slunce a vitamin D
O tom, že opalování má vliv na na naše zdraví – o tom se mluví již dlouho. Ale otázkou je, zda je ten vliv pozitivní či negativní. Předpokládám, že první, co vás napadne je, že jednoznačně musí být vliv negativní. Kor když jste si na počátku tohoto článku přečetli o tom, jak je UV záření špatné. Málo kdo totiž slyšel o novějších studiích, které dokazují, že přestože UV záření je ve své podstatě špatné, naše tělo si s ním dokáže povětšinou díky vitaminu D poradit.
V květnu 2005 vyšel ve švédském deníku Aftonbladet článek, který doslova nabádá lidi k tomu, aby se opalovali bez ochranných opalovacích krémů. Ve článku stojí, že nové poznatky ukazují, že opalování může zabránit vzniku rakoviny – na rozdíl od domněnky, že rakovinu způsobuje.
Americký profesor Edward Giovannucci na každoroční konferenci Amerického institutu pro výzkum rakoviny poukázal na svůj výzkum, který dokazuje, že používání ochranného opalovacího krému zastavuje tvorbu vitaminu D. S tímto tvrzením souhlasí také přední švédští vědci.
Profesor Giovannucci se domnívá, že vitamin D působí velmi rázně proti rakovině. Dokonce vybízí ostatní vědce, aby se pokusili najít cokoliv jiného, co bude působit proti rakovině tak jasně jako zmiňovaný vitamin D.
Vědci již dlouho ví, že vitamin D zabraňuje vzniku několika druhů rakoviny. Při své studii profesor poprvé zkoumal vliv vitaminu D na pacientech trpící rakovinou plic. Studie ukázala, že takto nemocní lidé, u kterých byly na základě krevních testů prokázány vyšší hodnoty koncentrace vitaminu D v těle, měli podstatně vyšší šanci přežít tuto chorobu.
Pětiletá doba přežití byla u těchto osob 72 %! U lidí, kteří měli nízké hodnoty vitaminu D, klesla tato doba na pouhých 29%. Vitamin D mimo mnoho dalších pozitivních vlivů dokáže potlačovat nekontrolovatelný růst buněk.
Profesov Giovannucci tvrdí, že aby vitamin D skutečně pomáhal likvidovat rakovinu, museli bychom trávit na sluníčku více času, než doposud lékaři doporučovali. Mnoho studií z minulých let potvrdilo, že výskyt rakoviny prostaty, prsu, kůže a lymfatických žláz spolu s kardiovaskulárním onemocněním se snižuje v důsledku vitaminu D vytvářeného při opalování.
Boom opalovacích krémů s nanočásticemi
Než celou tuhle kapitolu o opalování, rakovině a opalovacích krémech uzavřeme, je doslova mou povinností zmínit se také o opalovacích krémech s nanočásticemi, které v posledních letech zažívají doslova boom. Pojďme se tady podívat na tuto novinku opět z hlediska vlivu na naše zdraví.
Opalovací krémy s nanočásticem obsahují částečky oxidu zinečnatého. Byly provedené studie zabývající se bezpečností těchto nanočástic na lidské zdraví a lidský organismus.
První, nač se vědci zaměřili byly samotné nanočástice a co se s nimi stane po aplikaci na kůže. Studie tedy prokázala, že částice po aplikaci zmizí. Otázkou pro vědce bylo, kam se ztratí. Chtěli vědět, zda se nanočástice oxidu zinečnatého vypaří, či se absorbují do kůže.
Vědci z CSIRO – Commonwealth Scientific and Industrial research Organisation se rozhodli, že se toho chopí a podívají se na tyto nanočástice zblízka. Pro své testy použili speciální nanočástice, které byly vyrobené z neradioaktivního izotopu zinku. Aplikovali tedy tyto nanočástice ve dvou vrstvách s tří hodinovým odstupem na lidskou kůži a o několik dnů později odebrali vzorky krve a moči všem testovaným lidem. Dle těchto dat je tedy naprosto jisté, že částečky oxidu zinečnatého skutečně pronikají do lidského těla – tedy je lidská kůže dokáže absorbovat.
Teď už bylo třeba zjistit, jaký vliv budou mít nanočástice oxidu zinečnatého z opalovacích krémů na lidské zdraví a imunitní systém.
Vědci testovali vliv na lidské zdraví také u jiných nanočástic, ale nanočástice oxidu zinečnatého dopadly nejhůře. Z testů vyplynulo, že oxid zinečnatý je pro imunitní buňky podstatně horší než nanočástice stříbra, než saze z výfukových plynů naftových motorů či dokonce oxidu křemičitého. Současně však tato studie poukázala to, že aby se tento vliv na lidských buňkách projevil, muselo by tělo přijímat těchto nanočástic podstatně více. Dále studie potvrdila, že se lidské tělo umí těchto toxických látek zbavit, a tak je pravděpodobné, že se jich tělo po nanesení opalovacího krému s nanočásticemi zbaví dříve, nže tyto nanočástečky způsobí nějakou pohromu – než dosáhnout potřebnou toxickou koncentraci.
Mohlo by se tedy zdát, že nám v používání těchto opalovacích krémů nic nebrání. Že nám nic nehrozí. Samotní vědci však tvrdí, že je potřeba dalších a rozsáhlejších testů, aby mohli s klidným svědomím říci, že tyto opalovací krémy s nanočásticemi oxidu zinečného neuškudí lidskému zdraví. Rádi by provedli další testy, kde budou sledovat dlouhodobý vliv oxidu zinečnatého na různé lidské buňky.
V současné době vědci údajně provádí první testy na myších bez srsti, u kterých následně analyzují jejích orgány. Účelem je vyloučení hromadění těchto nanočástic v některém z orgánů. Následně by vědci rádi testovali tyto opalovací krémy na lidech, kteří tráví na sluníčku velkou část dne a kteří se bez opalovacích krémů neobejdou – tedy plavčíky a pod. Účelem této studie není pouze zjistit, zda jsou či nejsou nanočástice oxidu zinečnatého škodlivé, ale také zda nás dokáží ochránit.
Vědci si jsou však také vědomí faktu, že tyto studie nikdy nepodají jasné odpovědi na otázku, zda je vhodné či naopak není používat opalovací krémy s nanočásticemi oxidu zinečnatého. Je to z toho důvodu, že na trhu budou opalovací krémy s různou koncentrací nanočástic, v různých formách a v různých kombinacích s jinými látkami. V takových případech mohou mít nanočástice specifické vlastnosti. Na tohle vše je třeba myslet. Výrobce své produkty vždy upravují tak, aby jejich účinek lepší. Ale mnohdy takových úprav je poté pro nás rizikovější.
Dále by si spotřebitelé těchto opalovacích krémů měli uvědomit, že výrobci složení svých produktů bedlivě střeží a neposkytují je ani vědcům pro studie. Neposkytují ani vzorky, protože se obávají výsledků nezávislých studií.
Bude tedy ještě dlouho trvat, než se prokáže skutečná nezávadnost těchto opalovacích krémů. Je tedy pouze na vás, zda opalovacím krémem s nanočásticemi oxidu zinečnatého natřete sebe nebo své dítě. Zvažte sami, do jak velké míry je to riskantní a zda vůbec chcete podstupovat jakékoliv možné riziko.
…ano, ano, po desítky let stále stejný boj a diskuse. Jeden zakazuje, druhý vyvrací a třetí dovoluje..
Je mi 35 let, mám atopický ekzém od narození a jediné sluníčko ho dokáže vyléčit. Žádný lékař neléčí příčinu, která je v játrech, ale léči jej povrchově, tedy špatně. bylinky a ma sluníčko, vysušit a po té namazat. Opaluji se od 12 let, dostanu do těla potřebnou dávku vitamínů a tělo se přirozeně chrání, jakákoliv chemikálie mi přijde, že nabourá můj letitý systém slunění. 45 min. a pryč ze sluníčka, osvěžit aby buňky měly možnost správné funkce a pak třeba po 30 min. zas na chvilku prohřát.Mám fototyp 3, tedy slabé začervenání do druhého dne hnědá.
Přeji každému, at se zeptá více odborníků a i jiných lidí s problematikou opalování a krémů. Mně osobně je z bledých, bílých lidí špatně, vykazují známky nezdravosti a chudokrevnosti. Jsem takový jižanský typ, energický, maminka se také ráda opalovala, odpočine si člověk, prohřeje, prospí atd..
Zdravím všechni, Pája..