Trápí vás strie v těhotenství? Tyto 3 tipy poradí jak na ně

strie v těhotenství
Zveřejněno: 14.12.2021 , datum poslední aktualizace: 26.12.2021

Těhotenství je velmi namáhavé období, v průběhu kterého roste v těle ženy nový člověk. Jelikož je větší prakticky ze dne na den, je pochopitelné, že se ženám na břiše vytahuje kůže. I když jde o fyziologický proces, ženám mohou zůstat po porodu strie. Existují nějaké tipy, kterými by se dalo striím v těhotenství předejít?

Těhotenství je změněný stav, v průběhu kterého se musí ženy vypořádat s širokou paletou fyzických, ale i psychických změn, které je mají připravit na porod a mateřství. Některé ženy to snáší lépe, jiné jsou rády, že jsou rády.

Velké tělesné změny ale děsí prakticky všechny ženy bez rozdílu. Kromě širší pánve ženy trápí i kůže plná jizviček, které jsou způsobené tím, že se nestačí správně roztáhnout. Vzhledem k tomu, že tyto jevy přetrvávají i po porodu, je pochopitelné, že alespoň striím se snaží mnoho žen v těhotenství předejít.

Pokud mezi ně patříte i vy, dáme vám pár tipů, které by vám mohly pomoci.

Co jsou strie?

strie v těhotenství

Strie jsou typem jizvy. Mají podobu drobných rýh na povrchu kůže. Nejčastěji vznikají poté, co dojde k náhlému zvětšení objemu těla. Často jsou spojené s těhotenstvím. U jiných lidí je zase přímá souvislost s přírůstkem na váze. Kůže se nestačí tomuto objemu přizpůsobit, takže v ní popraskají elastická vlákna.

Strie mohou mít různé barvy. Některé ženy je mají načervenalé, jiné dokonce nafialovělé. Není se ale potřeba děsit. Jejich výraznost postupem času zmizí. Poté mají tělovou až bělavou barvu se stříbrným odleskem.

Prevence strií v těhotenství

Některé ženy věří v ricinový olej, o kterém se říká, že má pozitivní vliv na zjemňování vzhledu jizev. A některým ženám to opravdu pomáhá. Myslete ale na to, že v těhotenství je potřeba konzultovat aplikaci ricinového oleje na břicho s vaším ošetřujícím lékařem.

Mohlo by vás zajímat:  Pánové, zastavte vypadávání vlasů včas!

Dále určitě znáte nějaký krém na strie, olej na strie nebo mast na strie. V podstatě, je asi skoro jedno, pro jakou variantu se rozhodnete. Vaše pokožka totiž bude vždycky po namazání vypadat lépe. Existují ale i nějaké další tipy, které můžete v průběhu prevence strií v těhotenství vyzkoušet? Naštěstí ano.

strie v těhotenství

Kontrola tělesné hmotnosti

V průběhu těhotenství by ženy rozhodně neměly hubnout. Mohlo by to ublížit jak jim, tak vyvíjejícímu se plodu. Na druhou stranu, rozhodně není moudré jíst v těhotenství za dva.

Ačkoliv to neznamená, že když se budete více omezovat v jídle, že vám strie v průběhu těhotenství nevzniknou, nemělo by jich být minimálně tolik. Pokud to alespoň trochu jde (čímž myslíme, že vám z toho není špatně), dodržujte zásady zdravého životního stylu a věnujte se cvičení. Nevybírejte si ale to klasické, ale speciální cvičení pro těhotné ženy.

Pijte dostatek vody

Všechny to víme a všechny na to neustále zapomínáme. To, jak naše pokožka vypadá závisí do velké míry na tom, jak moc je hydratovaná zevnitř. Je skvělé, že používáte drahé pleťové krémy a séra. Ani ta nejlepší kosmetika na světě vám ale nepomůže zvládnout nedostatek vnitřní hydratace.

Z toho důvodu si dopřávejte hodně vody. Pokud vám samotná nechutná, nakrájejte si do ní čerstvé ovoce, nebo třeba salátovou okurku. Všechno je lepší než pití slazených limonád. (Jejichž konzumace vede k nárůstu hmotnosti a opět k většímu riziku vzniku strií.)

Nezapomínejte na správnou výživu

strie v těhotenství

Na zdraví a vzhled pokožky má pozitivní vliv zvýšená konzumace některých vitamínů a dalších pro tělo důležitých látek.

Speciálně hovoříme o:

  • Vitamínu C
  • Zinku
  • Vitamínu D
  • Vitamínu C

Dále neuděláte nic špatného, když do svého jídelníčku zařadíte více proteinů, které lze doplnit z kvalitních sýrů, mléčných výrobků a libového masa.

Mohlo by vás zajímat:  Kombucha: Je to skutečně houba? + 5 účinků na zdraví

Pokud se vám ani přes veškerou snahu nepodaří striím zcela zabránit, nevyčítejte si to. V průběhu těhotenství má tento problém 50-90 % žen. Není to tedy vaše vina. Prostě to tak je.

Zkoušíte se zbavit svých těhotenských strií? Pokud ano, co na ně podle vás funguje?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jizva – Jizva (česky)

https://www.healthline.com/health/how-to-prevent-stretch-marks – Prevence strií (anglicky)

 

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení