Jak správně pečovat o suchou pokožku

suchá pokožka
Zveřejněno: 3.2.2021 , datum poslední aktualizace: 21.6.2021

Suchá pokožka může narušovat jak snahy o pěstěný vzhled, tak náš životní komfort. Nebo snad chcete říct, že svědění a pnutí, které velmi suchá pokožka často způsobuje, je vám příjemné? Pokud ne a už nevíte, co se s tím dá dělat, vyzkoušejte některý z našich dnešních tipů.

Když máme suchou pokožku hlavy, dělají se nám lupy, kvůli kterým pak v očích okolí vypadáme jako nepořádníci. Na suché tváři se zase dělají nevzhledné mapy, které zvýrazňuje korektor, či make-up.

Vůbec nemluvíme o tom, že silně vysušená místa mohou začít (například v důsledku působení chladného počasí) začít bolestivě praskat. Takže, jak vidíte, rozhodně je lepší vědět, jak se dá těmto trampotám účinně předcházet.

Jak to ale udělat?

Příčiny vzniku suché pokožky

příčiny suché pokožky

Suchá pokožka ve vlasech, ale i na tváři a po celém těle může být způsobená genetikou. Vliv na ni ale může mít i onemocnění, jako je třeba ekzém, nebo dermatitida, či špatně zvolená péče, která není vhodná pro váš typ pokožky. Sušší kůži pak často míváme během zimních měsíců, kdy je okolo nás relativně málo vlhkosti a jsme vystavení větru, mrazu a celkově zhoršeným povětrnostním podmínkám.

Na suchou kůži může mít překvapivě vliv i:

 • Mýdlo (zvlášť, pokud jde o to klasické, které v sobě nemá hydratační složky)
 • Tvrdá voda
 • Medikace pro aknózní pleť a retinol
 • Dlouhé sprchování, nebo koupání v hodně horké vodě
 • Stárnutí

Pokud se vám suchá kůže objevila z ničeho nic na těle (a tím nemyslíme třeba na loktech, nebo na kolenou, kde se to obvykle stává), zkuste popřemýšlet, zda nemáte alergii na aviváž, nebo na svůj prací přípravek.

Mohlo by vás zajímat:  Mapa akné nejen na dokonalou pleť: Podívejte se, co říká!

Dá se tomu předejít?

I když matku přírodu úplně neošálíme, něco pro sebe udělat přeci jenom můžeme. V první řadě to chce zjistit, kvůli čemu přesně vaše pokožka trpí. Což se v mezičase neobejde bez kvalitního promazávání. Zatímco kůži na obličeji a po těle lze ošetřit kvalitními krémy, nebo kokosovým olejem, pokožce hlavy prospějete olejovým zábalem. Třeba z arganového, nebo olivového oleje. (Jen ten olej nezapomeňte opravdu důkladně umýt.)

Správná péče o suchou pokožku

správná péče o suchou pokožku

Určitě není správné se o suchou pokožku starat stále stejně a jen hasit vznikající potíže. Abyste mohli těmto situacím předcházet, podívejte se, zda používáte správné kosmetické přípravky. Správně byste měli mít denní a noční krém pro suchou a citlivou pokožku (od stejné značky) a jemné odličovací přípravky. Ideální jsou například odličovací oleje, nebo šetrná odličovací mléka.

Velmi důležitá je také pravidelná aplikace vyživujících a hydratačních masek. Peeling si kvůli možnosti mechanického poškození pleti dělejte jen občas. (Třeba jednou týdně.) Také si pro něj vybírejte výrobky, které mají nižší stupeň hrubosti. Určitě se zaměřte na každodenní nošení krémů s UV faktorem (sluníčko také vysušuje). V případě, že potíže přetrvávají, nebo se i přes veškerá opatření zhoršují, objednejte se k dermatologovi.

Vitamíny a správná výživa

vitamíny na pokožku

Z předešlého modulu jsme vyjmuli vitamíny a správnou výživu. Především proto, že jde o poměrně obsáhlé téma, které si zaslouží svůj vlastní odstavec. Když to řekneme ve zkratce, tělo potřebuje vitamíny, minerály, stopové prvky a další látky k tomu, aby zajišťovalo celou řadu procesů. Jako je třeba fungování mozku, trávení, normální funkce srdce, optimální fungování imunitního systému atd.

Když je tedy těchto látek nedostatek, přestane je dodávat na místa, která nejsou z jeho pohledu tak důležitá. Což je jeden z důvodů, proč se špatná životospráva, nebo nemoc, odrazí právě na nehtech, vlasech a na kůži.

Mohlo by vás zajímat:  Krásná pleť díky vitaminům

Pokud chcete zajistit, aby mělo vaše tělo všeho dost, dopřejte mu:

 • Nenasycené mastné kyseliny Omega-3
 • Vitamíny skupiny B
 • Vitamín D
 • Vitamín C
 • Kolagen
 • Vitamín E

Pro krásnou kůži a normální stav vlasů je důležitý i zinek a železo. (To je klíčové pro normální fungování krvinek, které přenášejí kyslík do všech částí těla. Tedy, i do vlasových cibulek.) Prospějí vám ale i proteiny, které jsou důležité pro vlasy a normální stav nehtů.

Jaké triky na suchou pleť znáte vy? 

Zdroje informací

https://www.everydayhealth.com/beauty-pictures/7-surprising-causes-of-dry-skin.aspx – 10 překvapivých příčin suché pokožky (anglicky)

https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-dry-skin – 8 tipů, jak si ulevit od suché kůže (anglicky)

https://www.webmd.com/beauty/features/6-tips-relive-dry-skin-fast#1 – 6 způsobů, které rychle odvrátí vysušení pokožky (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-dry-skin – 8 nejlepších látek pro suchou pokožku (anglicky)

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení