Akupunktura vychází z tradiční čínské medicíny. Jejím cílem je stimulovat přesně určené aktivní akupunkturní body, které se nachází na povrchu těla. Ke stimulaci dochází za pomoci speciálních jehliček, které mají za úkol obnovit látkovou, vegetativní i energetickou rovnováhu. K využití akupunktury dochází především při léčbě, diagnostice a prevenci funkčních chorob organismu. Akupunkturu však můžete použít také v případě alergií, různých psychosomatických onemocnění, při různých bolestivých stavech, při poruše imunity a motorických funkcí.
Mnoho lidí, kteří uvažují nad akupunkturou, odrazuje představa jehliček zapíchnutých v kůži. Tyto jehličky se zavádí do kůže různě hluboko do aktivních bodů. Tyto body se nachází na různých drahách po těle, které mají vztah vždy k určitým orgánům či lokalitám, kterými procházejí. Existuje také tzv. akupunktura mikrosystémů, což jsou energetické systémy, kde se zobrazují různé orgány těla na velmi malé ploše – ucho, vnější nos, prsty atp.
Akupunktura a děti
Mohou na akupunkturu i děti? Přestože je řada akupunkturních bodů již hmatatelná, je třeba si uvědomit, že děti a dospívající jedinci nemají zatím plně vyvinuté akupunkturní dráhy. Vzhledem k dětské odlišnosti oproti té dospělé, je nutné i při akupunktuře na tyto odlišnosti přihlížet. Jelikož mnoho dětí má strach z jehliček, velmi často se místo akupunktury provádí akupresura. Jakmile dítě překoná strach z jehel, je možné využít akupunktury.
Přestože akupunktura pomalu a jistě proniká i sem k nám, stále se na ni mnoho Evropanů dívá s nedůvěrou. Může za to způsob výchovy a myšlení Evropanů, kteří se domnívají, že pouze a jen léčba medikamenty a chirurgickým zákrokem je ta správná.
Při jakých potížích se akupunktura používá nejčastěji?
- bolestivost pohybového aparátu
- alergie
- migrény
- poruchy imunity
- nejasné potíže psychosomatického původu