Aloe vera: Zázračná rostlina s mnoha účinky. Na co všechno lze využít?

Aloe
Zveřejněno: 11.2.2017 , datum poslední aktualizace: 10.11.2022

Už po staletí zná svět léčivou rostlinku aloe vera. Její zázračné účinky nezpochybňují ani dnešní vědci a hojně ji s klidem na duši doporučují na léčbu či podporu léčby různých vnějších i vnitřních onemocnění a potíží. Někteří dokonce zastávají ten názor, že je všestranná a je to taková domácí lékárna obsahující nespočet vitamínů a minerálů, která navíc sama o sobě může dělat parádu a zkrášlovat interiér.


Rostlina aloe vera sama o sobě působí velmi skromně a nenáročně. Na první pohled připomíná kaktus, ale ve skutečnosti aloe patří k liliovitým rostlinám. Aloe Vera Barbadensis Miller dorůstá do výšky 60 cm a má přibližně 7 cm silný kmen. Aloe vera se cítí dobře tam, kde svítí dlouho sluníčko a kde mnoho měsíců nezaprší. Proto ji můžeme najít například na Kubě, v Mexiku, v Brazílii, v Africe nebo také na Kanárských ostrovech.

Aby tato rostlinka dokázala přežít, vyvinula ve svých listech jakési dávkovače vlhkosti. Tyhle dávkovače plně nasají vodou v průběhu 5 let.

Vnější užití

Aloe vera: Zázračná rostlina s mnoha účinky. Na co všechno lze využít? Aloe vera se přidává do mnoha krémů a balzámů, přitom jej není třeba míchat s jinými látkami. Tento přírodní léčitel si poradí například s popáleninami, ať už od sluníčka nebo od horkého plechu. Uleví od bolesti, brání svědění. Aloe navíc zabrání tvorbě ošklivých, zánětlivých jizev, protože léčivé účinky aloe pronikají i do hlubokých vrstev kůže, odkud je nejlepší ji obnovovat. Navíc má desinfekční účinky, takže žádné bakterie ani viry nemají šanci proniknout do rány.

Pokožku dokáže aloe hojně hydratovat, proto se využívá i v kosmetickém průmyslu. S gelem  z aloe vera lze ošetřit suchá pleť, pleť se sklonem k akné, ale trápí-li vás třeba ekzémy či opary, můžete jej využít také.

Co se týče vlasů a vlasové pokožky, aloe dokáže pomoci snad všem typům vlasů a odvrátí nejen ty nejběžnější problémy, jako jsou lupy, padání vlasů nebo krepatění.

Vnitřní užívání

Ale vera lze samozřejmě užívat i vnitřně. Tato rostlinka s kořeny na Kanárských ostrovech detoxikuje organismus a pomáhá imunitě, aby ji neoslabil ani nejmenší teplotní rozdíl či viry a bakterie. Protože bude brzy jaro a o detoxikaci bude hodně řeč, je dobré toto téma trošku více rozvést.

Detoxikace organismu je vhodná jen jednou za čas. Jejím hlavním principem je půst, stačí jednodenní. Detoxikací se tělo dostatečně vyčistí od škodlivin, je to takový „restart“. Obnoví se správné principy trávení, zbavíte se tedy průjmů či zácpy, dokonce lze nastartovat nové, lepší myšlení a pozitivní náladu, čímž zlepšíte také svůj spánek. Protože je však předpoklad držet půst a dodat tělu maximálně tekutiny, touto formou tekutiny může být právě aloe, tedy šťáva z něj. Tělu se tak bude lépe detoxikovat, čistit. Díky schopnosti držet hladinu cukru v krvi na uzdě vás navíc nepřepadne chuť na sladké či vůbec na jídlo a půst tak snadněji překonáte.

Mohlo by vás zajímat:  Jak funguje Mačingová dieta + jídelníček

Aloe vera: Zázračná rostlina s mnoha účinky. Na co všechno lze využít? Šťáva z listů aloe může pravidelným užíváním dokázat mnohé. Máte-li problém s vysokým cholesterolem nebo jste-li diabetikem, po aloi se rozhodně podívejte. Hladinu cholesterolu sníží stejně dobře jako hladinu cukru v krvi.

Nakonec zmíníme, že aloe obsahuje kromě mnoha vitamínů vápník, hořčík, draslík, aminokyseliny… zkrátka vše, co potřebují naše svaly a kosti. Proto by se s Aloe měli seznámit také děti a staří lidé, kteří potřebují výživu pro kosti i svaly jako sůl.

Produkty z aloe

Je dobré znát účinky Aloe, ale ještě lepší vědět, v jaké formě jej hledat. Zaprvé je tu samotná rostlina, kterou si lze pořídit domů a dle potřeby si uříznout kousek listu, tím potírat rány nebo z něj vymačkat šťávu, tedy lépe řečeno gel. Struktura je opravdu gelovitá, toho je potřeba se neleknout. Aloe vera: Zázračná rostlina s mnoha účinky. Na co všechno lze využít?

Z aloe se však vyrábí léčivé balzámy, masti, sehnat lze také tinktury. V běžných drogeriích i lékárnách se můžete zeptat také na šampony či kondicionéry obsahující gel z aloe.  Čím více v něm bude aloe, tím lépe. 

Pokud nemáte zájem o žádné mazání ani samotnou rostlinu, ještě je možnost pořídit si tablety jako doplněk stravy.

Gel z aloe vera

Gel se z listu získává následujícím způsobem: zelená kůže listu se opatrně odstraní a zůstane vnitřní dužnatá část, která má rosolovitou konzistenci. Dužina se pak pečlivě lisuje a poté se stáčí do nádob – jen tak je zaručena absolutní čistota produktu. Pečlivost je tím nejvyšším požadavkem! V každém stadiu výroby je nepřetržitě testována čistota a kvalita produktu. Pouze absolutně čistý gel může mít na lidský organismus tak úžasné léčivé účinky.

Aloe vera gel obsahuje tyto účinné látky:

 • Vitaminy: Vitamin A, B1, B2, B6, B12, C, PP, E, kyselina folová, niacin, beta karoten, cholin
 • Minerály: Vápník, draslík, hořčík, sodík, měď, železo, zinek, mangan
 • Aminokyseliny: Lysin, threonin, valin, methionin, isoleucin, senilalanin, tryptosan, arginin, kyselina sparagová, serin, kyselina glutamová, glycin, alanin, cystin, tyrosin, histidin, prolin, hydroxyprolin, leucin, asparagin, glutamin
 • Enzymy: Oxidasa, katalasa, amylasa, bradykinasa, cellulasa, lipasa, allinasa, fosphatasa, kreatin-fosphokinasa, dehydrogenasa, SGO-transaminasa, SGP-transaminasa
 • Monosacharidy a polysacharidy: Acemannan, arabinosa, galaktosa, glukosa, mannosa, rhamnosa, xylosa, kyselina hexuronová, kyselina glukuronová, kyselina galakturonová, cellulosa
 • Steroly: Campesterol, lupeol, beta-sitosterol
 • Aminocukry: Glukosamin, galaktosamin
 • Další: Kyselina jablečná, lignin, sapogenin
Mohlo by vás zajímat:  Jaké vybrat vitamíny pro muže po 40 na plodnost a energii?

Aloe vera: Zázračná rostlina s mnoha účinky. Na co všechno lze využít?

Přehled účinných látek v aloi vera je někdy pro laiky nicneříkající, a proto si zde napíšeme, čím nám mohou být některé z těchto látek přínosem a co s námi může stát, pokud máme těchto látek málo, nebo nám schází úplně.

Přehled látek a jejich důležitost pro náš organismus:

Vitaminy

 • Vitamin A je potřebný pro vidění za šera. Jeho nedostatek vede k tzv. noční slepotě. Nedostatek se také projeví ztvrdnutím kůže a vaziv.
 • Vitamin B1 je nutný pro zdravé nervové tkáně, správnou funkci srdečního a zažívacího systému. Jeho nedostatek způsobuje nechutenství, ztrátu energie a také podrážděnost.
 • Vitamin B2 pomáhá vytvářet zdravou pokožku a vazivové tkáně.
 • Vitamin B6 působí proti stresu.
 • Vitamin B12 se běžně vyskytuje pouze v masných a mléčných výrobcích. Výskyt v rostlinné podobě je velmi vzácný. Nedostatek vitaminu B12 může vést k chudokrevnosti a k poruchám růstu.
 • Vitamin C je skvělou prevencí proti kurdějím, nachlazení a chřipky. Je důležitý pro tvorbu kolagenu, pojivových tkání v kůži, cévních stěnách, kostech a chrupavkách.
 • Vitamin E pomáhá při růstu tkání a zachovává zdravou pokožku. Působí také proti infekcím a respiračním poruchám. Vápník je hlavní stavební materiál pro kosti a zuby. Reguluje tělesné tekutiny, zlepšuje funkci nervového systému a podporuje krevní srážlivost.

Minerály a stopové prvky

 • Chrom podporuje aktivitu enzymů, je využívám při krvetvorbě.
 • Hořčík hraje velmi důležitou úlohu v lidském metabolismu. Jeho nedostatek může způsobit prudké záchvaty a křeče, dokonce i smrt.
 • Mangan podporuje aktivitu enzymů a aminokyselin. Pomáhá také při uvolňování energie z potravy. Nedostatek manganu způsobuje zpomalení růstu, nervové poruchy a také neplodnost.
 • Zinek posiluje imunitní systém. Podporuje hojení a růst. Je důležitý pro správnou funkci prostaty a ovlivňuje také činnost mozku.
 • Sodík udržuje objem tělesných tekutin. Spolu s draslíkem reguluje “vodní hospodářství” v těle.
 • Draslík pracuje ve svalových buňkách a krevní plazmě. Pomáhá vylučovat odpadní látky v těle.

Další látky aloe vera

 • Aminokyseliny jsou nevyhnutelné pro růst a údržbu těla. Je to proteinový stavební materiál pro nové buňky a tkáně.
 • Proteiny jsou bílkoviny, které jsou nepostradatelné při tvorbě tkání a energie.
 • Enzymy působí jako katalyzátory látkového a energetického metabolismu buňky. Podporují trávení.
 • Saponiny jsou využívané jako “saponáty” a emulgátory. Mají přírodní čistící antiseptické vlastnosti.
 • Antrachinonů je celkem 14. Mají antibiotické, antivirové, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Povzbuzují činnost střev, odstraňují odumřelé tkáně a tlumí boles.

A jak využíváte aloi vera vy? Napište komentář.

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení