Bachova květinová terapie patří ke směrům alternativní léčby, nejblíže má k homeopatii. Jde o poměrně mladou metodu, založenou před necelými devadesáti lety. Jako asi všechny alternativní směry mají i „Bachovky“, jak se esencím říká, mnoho zastánců i odpůrců. O co při této léčbě jde?
Obsah článku
Počátky Bachovy květinové terapie
Za vším stojí Edward Bach (1886 – 1936), anglický lékař, který nebyl spokojen s přístupem moderní medicíny k pacientovi. Sám tak začal hledat způsob, jak léčit nejen projevy zdravotního problému, ale i duševní stav člověka, který je mnohdy příčinou nemoci. Právě psychice a negativnímu stavu mysli přikládal doktor Bach největší vliv na zdraví, a proto zakládal léčbu především na zlepšení psychického stavu pacienta. V roce 1928 založil novou metodu terapie pomocí květinových esencí. Druhy rostlin vybíral sám pomocí svých rukou, jednoduše je prý přiložit nad květinu a cítil, zda a na co má léčivou schopnost. Určil takto 38 rostlin, ze kterých začal vyrábět léčivé esence.
38 slabostí člověka
Počet rostlin není náhodný. Podle doktora Bacha existuje právě 38 slabostí charakteru, což jsou negativní duševní stavy. Pokud člověka některý z těchto stavů, nebo dokonce jejich kombinace, ovládá, dochází k disharmonii mezi prouděním vesmírné energie a lidskou psychikou. Tato disharmonie pak vyústí v nemoc těla. Na každou z těchto 38 slabostí existuje vhodná květinová esence, která zvyšuje vnitřní vibrace v těle, přitahuje duševní síly a otevírá jim nové cesty. Tak se dá do pohybu životní energie, která je zablokována strachy a bolestmi z minulosti. Tato sebe-léčivá síla pak dokáže odstranit záporné emoce, harmonizovat mysl a aktivovat autoimunitní systém. Bachovky vlastně neléčí nemoc jako takovou, ale zlepšují osobnost člověka a to dlouhodobě.
Pomoc pro různé potíže
K vyzkoušení Bachovy květinové terapie dovede mnoho lidí psychicky náročné životní období, například při ztrátě zaměstnání, rozchodu s partnerem, úmrtí blízkého člověka, ale třeba i stresové období před zkouškami nebo cestováním. Díky snížení vnitřního napětí, strachu a úzkosti se člověk cítí lépe a vyrovnaněji. Bachovky pomáhají také s nespavostí nebo při akutních stresových situacích, třeba po hádce či prožitém šoku. Schopnost aktivace autoimunitního systému je pak výhodná při všech fyzických potížích, ať už jde o zranění, chronická onemocnění nebo operace a pooperační stavy.
Bachovy esence přesně podle potřeby
Volbu vhodných květinových esencí určí léčitel zabývající se touto metodou. Do jedné lahvičky může namíchat kombinaci až sedmi Bachovek podle konkrétního problému člověka. Nejvhodnější užívání určí také léčitel, ale zpravidla se pije 3-4x denně sklenice vody s asi 3 kapičkami namíchané esence. Základních esencí je 38, jak již bylo řečeno, ale existuje i esence 39. s názvem Rescue – první pomoc. Tu namíchal z pěti konkrétních esencí sám doktor Bach a užívá se ve všech krizových situacích, ať už jsou psychického původu (např. hádka, šok, panika, tréma, strach) nebo fyzického rázu (např. úrazy, štípnutí, spáleniny, bolest).
Květinové esence doktora Bacha podle některých lidí skvěle účinkují, podle jiných jde jen o placebo efekt. Studie, které by jejich léčivé účinky potvrzovaly, chybí, ale to ostatně u všech alternativních směrů. Jisté je, že ublížit Bachovky nemohou. Špatně zvolená esence maximálně nepomůže, ale neuškodí, ať už ji užívají děti, dospělí lidé nebo zvířata, pro která je terapie také doporučována.