Blahovičníku existuje více než 600 rozdílných druhů! K tomu, aby blahovičník krásně rostl potřebuje především dostatečnou vlhkost a mnoho prostoru. Přesto je však možné si tuto rostlinu zasadit i doma ve svém pokoji. Semena je však nutné udržovat vlhká a při teplotě okolo 20 stupňů nám během týdne vyklíčí. Poté je musíte co nejrychleji přesadit do květináčů, ve kterých je budete pěstovat. Je třeba mít na paměti, že blahovičník roste velmi rychle. Připravte se tedy na časté zastřihávání. Zemina nesmí nikdy vyschnout – a to ani v zimě. Mladé stromky však musíte přesazovat každý rok. Při přesazování si musíte dávat pozor, abyste nepoškodili kořenový bal. Jestliže dojde k jeho poškození, rostlinky uhynou. I když si budete blahovičník pěstovat jen tak pro zábavu bez ohledu na jeho léčivé účinky, bude váš domov odměněn nejen příjemnou vůní, ale také sníženým náletem nežádoucích komárů.
Již staří Australané používali blahovičník při astmatu. Spalovali jeho listy a následně inhalovali jejich léčivý kouř. Rovněž jej používali k ošetření ran a popálenin, na zanícené hmyzí bodnutí, ke snížení horečky, dále pak využívali blahovičník při bolestech hlavy a hlavně při různých infekčních nemocech. V devatenáctém století se začal používat éterický eukalyptový olej při léčbě různých zdravotních neduhů.
Éterické oleje s vysokým obsahem 1,8 – cineolu jsou přijímány především plícemi, kde se nejvíce projevuje jejich účinek. Výtažek z eukalyptu rozpouští nejen hleny a pomáhá odkašlávat, ale rovněž zpomaluje šíření choroboplodných zárodků. Uvolňuje tak křeče v oblasti průdušek, mírní kašel a zpomaluje zánětlivé procesy. Stejně jako kortizon dokáže i eukalyptový olej potlačit rozšiřování zánětlivých látek. Výhodou však je, že oproti kortizonu nemá žádné vedlejší účinky. Proto se doporučuje používání eukalyptového oleje při dlouhodobé léčbě dýchacích cest (např. astma, alergické reakce v podobě senné rýmy apod.). Při senné rýmě jistě velmi ceněn fakt, že nedochází k oslabení nosní sliznice.
Jak jsme si ji napsali výše, nejčastěji se léčivé účinky eukalyptu využívají při onemocnění dýchacích cest. Blahovičník však může pomoci rovněž také zvenčí. Například ve formě obkladů při problémech s močovým měchýřem. Smíchejte 10 kapek eukalyptového oleje s 10 ml olivového oleje a nakapejte na odklad. Poté obklad přiložte na kůži v oblasti močového měchýře, následně jej překryjte nahřátým ručníkem, na ten položte zahřívací láhev (termofor) a nechte obklad působit minimálně půl hodiny (můžete jej nechat působit i několik hodin).
Při revmatických potížích nebo při bolesti svalů se rovněž doporučují účinky eukalyptu. Masáž takto postižených míst přináší úlevu nejen od bolestí, ale rovněž zvyšuje prokrvení bolavé oblasti. Jak si můžete připravit eukalyptový olej doma? Olej na revma se můžete připravit tak, že smícháte 100 ml mandlového oleje a 60 kapek éterického oleje z druhu Eukalyptus citriodora. Nikdo vám však nebrání k zakoupení již hotového přípravku v lékárně.