Brusinky nejsou na předpis a přitom jsou účinnější než některé léky

brusinka
Zveřejněno: 21.2.2017

Brusnice brusinka je rostlina, jejíž plod jsou brusinky, známé malé červené plody, ze kterých se vyrábí například džem. Pro mnohé jde o elixír zdraví, jiní si brusinky dopřejí pouze ve formě omáčky k pravé svíčkové.

Vězte, že byste měli brusinky zařadit i do vašeho běžného jídelníčku. Brusinky slouží jako prevence ale i jako lék, mají totiž baktericidní účinky. 

Síla brusinek

Brusinky obsahují mnoho vitamínů, mezi které patří C, důležitý bojovník s infekcí v těle, vitamín E potom pomáhá imunitnímu systému, aby fungoval tak, jak má, a díky tomuto vitamínu se mnohé ženy vypořádávají lépe s bolestmi prsou během menstruace, těhotenství či jiných hormonálních výkyvů.

Mezi důležité látky, které je potřeba zmínit, je vláknina, kterou brusinky obsahují ve vysokém obsahu. Podíl vlákniny ve stravě přispívá k prevenci srdečních chorob, cukrovky, obezity, zamezí také potížím s trávicím ústrojím.

Může je kdokoliv

Brusinky jsou pochoutka, kterou mohou jíst snad všichni lidé světa. Nemusí se jich bát ani ti, kteří se snaží úpěnlivě zhubnout a odepírají si i to nejzdravější ovoce, protože obsahuje mnoho cukrů. Polovina šálku brusinek však činí pouhých 25 kalorií, což bohatě stačí pro denní dávku této zázračné potraviny.

Kde jsou brusinky účinné

Ústa

Při ústní hygieně brusinky nevyužijete, při pravidelném přísunu brusinek si však zajistíte ochranu ústní dutiny, neboť brusinky zde zapůsobí na bakterie, které mohou škodit a zlikvidují je. Vaše zuby jsou tak ochráněny před kazy a dásně před infekcemi.

Lidé trpící na opary navíc uvítají fakt, že brusinky je pomáhají léčit a hlavně zamezí jejich šíření.

Mohlo by vás zajímat:  Šípky – zdraví z přírody

Močový měchýř

Velmi známou spojitostí jsou brusinky a močový měchýř. Lékaři vám jistě doporučí brusinky při problémech s močovými cestami, například trápí-li vás zánět. Brusinky pomohou tento problém snadněji přejít. Účinnější jsou však jako prevence, ještě, než nemoc propukne. Působí totiž na sliznici močového měchýře, odkud vypudí škodlivé bakterie, které odchází volně z těla ven.

Žaludek

Obdobně jako v močovém měchýři působí brusinky také na stěny žaludeční sliznice. Zabraňují zde šíření bakterií a tak jsou prevencí proti vředům nebo nádorům.

Stárnutí

Chcete-li být věčně mladí, jezte brusinky, známé jako elixír zdraví a mládí. Díky množství antioxidantů v brusinkách totiž buňky těla nenapadnou volné radikály a tak lze předejít předčasnému stárnutí.

Brusinky nejsou na předpis a přitom jsou účinnější než některé léky

V jaké formě brusinky jíst?

Brusinky můžete jíst samozřejmě čerstvé. Čerstvé ovoce a zelenina si vždy zachovají největší podíl vitamínů, které dodají tělu, i při skladování. Chcete-li je však skladovat déle, je možné je usušit. Sušené je lze také zakoupit v mnoha prodejnách a hlavně zdravých výživách. Brusinky najdete buď sušené mrazem, které si zachovávají věrnou chuť a velký podíl zdravých látek, nebo jsou sušené klasicky, třeba v sušičce potravin. Často jsou doslazované, protože jejich přirozená chuť je nakyslá, pozor tedy na množství cukru, které mohou navíc obsahovat.

V lékárně se však můžete poptat po různých šťávách, extraktech i tobolkách, které jsou pomocníkem při dodání vitamínů dětem od tří let.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení