Otoky nohou, pocit nafouknutého břicha, váčky pod očima, zvýšené pocení… nadměrné zadržování vody v těle rozhodně není nic příjemného. A zkušenosti s ním má nemálo z nás. Co s tím? Naštěstí to není oříšek, který bychom neuměli rozlousknout.
Proč otékám?
Klíčem k celému problému je odhalení jeho příčiny. Pokud náš organismus příliš shromažďuje molekuly vody, pak je pravděpodobné, že některý z vnitřních procesů neprobíhá tak, jak by měl. Škála možných důvodů je však nesmírně široká. Nejčastěji bývají uváděny následující faktory:
- nesprávná funkce lymfatického systému
- nedostatek tekutin, tedy nedodržování pitného režimu
- nadměrný příjem soli
- nedostatek pohybu a nezdravý životní styl
Není však radno podceňovat ani případné závažnější příčiny – s hospodařením s vodou mají co dělat ledviny, játra, ale i krevní tlak. Zvláště u starších osob je proto vhodné konzultovat příznaky s lékařem a vyloučit vážnější zdravotní potíže. Ještě dodejme, že některé ženy se s nadměrným zadržováním vody potýkají před menstruací, v tomto případě se však jedná o čistě fyziologický proces, který není nutné cíleně omezovat.
Zavodnění organismu můžeme řešit mnoha způsoby. Jedním z těch obecně doporučovaných je přírodní léčba pomocí bylinek, která naše tělo nijak nezatíží a nenásilnou cestou mu uleví. Pojďme se představit tři doslova zázračné zástupce říše flóry, které se nám budou hodit ze všeho nejvíce.
1. Kopřiva
O téhle žahavé krásce jste jistě již v souvislosti s blahodárnými účinky na lidské zdraví leccos slyšeli. Přidává se například do šamponů, neboť je znám její příznivý vliv na naše vlasy. Již méně se však ví o tom, že má co do činění i se správným průběhem látkové výměny. Má močopudné účinky, takže podporuje uvolňování tekutin z těla a má schopnost čistit krev. Používá se nejlépe ve formě odvaru, ovšem oteklé nohy si můžete rovnou namočit do lázně z kopřivových listů.
2. Jalovec
Plody jalovce, tzv. jalovčinky, mají řadu zastánců mezi milovníky kvalitních lihovin. Ovšem i ostatní jistě tuší, že právě tento jehličnan je nezbytnou součástí ginu. Jalovčinky si dále skvěle rozumí se zvěřinovými pokrmy. Již méně je však znám jejich účinek na vylučovací systém člověka – podobně jako brusinky jsou vhodné pro léčbu onemocnění močových cest a díky svým diuretickým účinkům napomáhají optimalizovat poměr a množství tekutin v organismu.
3. Petržel
Její nať nepatří jen do polévek a salátů, lze ji skvěle využít i jako přírodního léku. Petržel je další z močopudných bylin, která dokáže regulovat hladinu tělních tekutin a bránit nadměrnému zadržování vody. Pokud ji máte rádi, pak vám jistě zachutná i petrželový čaj. Pro odvar používejte nejlépe nať, nemáte-li ji k dispozici, pak můžete nastrouhat kořen a poslouží téměř stejně dobře.