Chlorella a její účinky: Proč je to malý zelený zázrak?

Chlorella
Zveřejněno: 10.11.2016 , datum poslední aktualizace: 24.11.2016

Chlorella patří do skupiny tzv. zelených potravin, které se právem dostávají čím dál více do popředí zájmu lidí jako prostředky k podpoře a udržení zdraví a vitálního života. O chlorelle se v poslední době mluví přímo jako o malém zeleném zázraku a toto přízvisko jí opravdu sedí. Vždyť vzhledem ke své velikosti obsahuje tolik živin a prospěšných látek, že je to až neuvěřitelné, a dokáže vyloženě rozproudit naši životní energii.

Chlorella je známá a pro své vlastnosti ceněná už poměrně dlouho. Přesto o ní spousta lidí nikdy neslyšela a to je určitě škoda. Její užívání nám může velmi pomoci při potížích se zažíváním, s očistou organismu a zlepšením imunity. Pojďme si tedy tento zelený zázrak představit.

Jeden z nejstarších organizmů na světě

Jedná se o jednobuněčnou mikroskopickou řasu, žijící ve sladkých vodách. Její celý název zní Chlorella Pyrenoidosa. Je to jedna z nejstarších rostlinných forem života na Zemi, vyskytuje se zde už asi 2,5 miliardy let. Od té doby se prakticky nezměnila, a je tak jedním z nejstarších organizmů na naší planetě. Za její odolností stojí především její schopnost neskutečně rychlého dělení a růstu. Dobře se jí daří v teplém pásmu vod, kde se ve velkém pěstuje a zpracovává. Největším producentem chlorelly je Japonsko.

Chlorella je pojmenovaná podle zeleného barviva chlorofylu, kterého je nejbohatším známým zdrojem. Obsahuje velké množství bílkovin, vitamínů, minerálů, nenasycených mastných kyselin a betakarotenu. Pro svůj obsah výživných a zdraví prospěšných látek je využívána jako potravina i potravinový doplněk.

Chlorella a její účinky: Proč je to malý zelený zázrak?

Unikátní složení přináší blahodárné účinky

Řasa chlorella v sobě obsahuje obrovské množství vitamínů, minerálů a enzymů v ideální kombinaci pro jejich vyvážený příjem. Chlorofyl v řase obsažený na sebe váže škodliviny a odvádí je z těla pryč, díky tomu má chlorella značný vliv na detoxikaci organizmu. Opravdu jedinečná je pak látka známá pod zkratkou CGF (chlorella grow factor, neboli růstový faktor chlorelly). Právě CGF stojí za schopností neuvěřitelně rychlého růstu řasy a díky tomuto faktoru je přínos chlorelly pro naše tělo daleko silnější.

O chlorelle se v poslední době mluví přímo jako o malém zeleném zázraku a toto přízvisko jí opravdu sedí.

Jak prospívá chlorella našemu zažívání?

Nejzásadnější schopností chlorelly je detoxikace našich střev. Pokud střeva nefungují tak, jak mají, odrazí se to na stavu celého organismu. Ve střevech se hromadí odpadní látky, které mohou pronikat do krevního oběhu a šířit se dál. Způsobují poté různé infekce oslabující náš imunitní systém a poškozující jiné orgány. A právě s očistou střev nám chlorella pomůže. Chlorofyl v ní obsažený na sebe totiž dokáže vázat škodlivé látky a toxiny a odvádět je z těla ven. Je skvělý při čištění nejen střev, ale i jater a krve. Má také antibakteriální účinky a zamezuje tedy množení škodlivých bakterií ve střevech. Buněčná stěna chlorelly je tvořena nestravitelnou vlákninou, která pohlcuje jedy, podporuje růst zdraví prospěšných bakterií a navozuje správnou pravidelnou peristaltiku střev.

Mohlo by vás zajímat:  Ionty v těle a krvi: K čemu jsou a jak se správně doplnit?

Chlorella a její účinky: Proč je to malý zelený zázrak?

Co ještě umí chlorella?

Kromě očisty střev má chlorella řadu dalších pozitivních účinků. Její nutriční hodnoty jsou neocenitelné například u lidí zatížených dlouhodobou léčbou nebo s oslabeným organismem. Doplní tělu všechny potřebné živiny a pomůže s jejich vstřebáním. Podporuje také imunitní systém a mírní nežádoucí účinky léčby antibiotiky. Je vhodná i jako preventivní prostředek při půstu či dietách. Betakaroten v ní obsažený je silný antioxidant. Chlorella ho v sobě má několikrát více než potraviny známé jeho obsahem – mrkev, paprika nebo rajče.

Chlorella a hubnutí

Chlorellou doplníte tělu významnou část bílkovin a vlákninu, což způsobí pocit sytosti na delší dobu. Nebudete mít ani hlad, ani tolik chutí. Nevýhodou může být, že si tělo s rostlinnými bílkovinami poradí o něco hůře, než těch živočišných. Je tedy dobré vypozorovat, zda se po větší dávce tablet necítíte hůře, až nechutenství. V takovém případě dávkování snižte.

Chlorella navíc doplňuje tělu potřebnou energii, kterou využívá nejen k udržení naší bdělosti, ale hlavně ke spalování tuků.

Chlorella prospěje všem

Při pravidelném užívání má chlorella nesmírně pozitivní vliv na zdraví a příznivě pomáhá v léčbě různých zdravotních obtíží. Posiluje imunitu, aktivuje bílé krvinky a příznivě působí na naši krev, protože obsahuje látky důležité pro správnou krvetvorbu. Podporuje regeneraci tkání a dělení buněk, upravuje hladinu cholesterolu v krvi a játrech, snižuje kyselost ve střevech. Váže na sebe těžké kovy a další pro tělo toxické látky a odvádí je z těla ven. Také mechanicky čistí střeva a upravuje tak zažívání. Zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů a vůbec působí příznivě kompletně na celý organizmus. A díky tomu se pak zlepšuje kvalita celého života, protože jistě platí známé pořekadlo „Ve zdravém těle zdravý duch.“

Chlorella a její účinky: Proč je to malý zelený zázrak?

Jak správně užívat chlorellu?

Chlorellu lze dávkovat individuálně dle potřeb každého. Záleží, o co si vaše tělo řekne. Obecně lze však říci, že ji není vhodné kombinovat s chemií. Berete-li tedy nějaké léky, nastavte mezi nimi a chlorelou alespoň hodinový rozestup. Protože chlorela stabilizuje cukr v krvi, můžou brát po celý den diabetici.

Mohlo by vás zajímat:  Jakou zvolit dietu podle krevních skupin A, B, AB, nebo 0?

Zlepšení našeho zdraví se samozřejmě neprojeví hned. Je potřeba v užívání vytrvat nejméně několik týdnů, abychom poznali rozdíl.

Co se týče dávkování, řiďte se radami na obalu. Chlorella se zpravidla užívá nějakou dobu před jídlem, aby se rozmnožilo dostatečné množství laktobacilů, které zajistí správné trávení.

Chlorellu mohou užívat nejen dospělí, ale také děti. Jen je potřeba pro ně vybrat vhodný produkt.

Při výběru konkrétní značky si dejte pozor na několik věcí – volte důvěryhodnou značku s certifikací, produkt zaručující vysokou míru stravitelnosti a bez obsahu barviv a konzervačních látek.

Chlorella nám prospěje po všech stránkách. Zdravá střeva a fungující imunitní systém jsou základními kameny našeho zdraví. Když je náš organismus v pořádku, odrazí se to i na naší psychice. Máme více energie a cítíme se v pohodě a šťastní.

Jakou máte zkušenost s chlorellou vy? Napište do komentářů!

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení