Cítíte se unavení? Dodejte svému tělu vitaminy!

Vitamíny
Zveřejněno: 18.6.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Máte i vy pocit, že jste bez nálady? Že velmi rychle podlehnete každému nachlazení či jiné chorobě? Máte pocit, že je váš organismus oslabený? Jste unavení? Pokud jste odpověděli na většinu těchto otázek “ano”, pak by bylo vhodné, kdybyste svému tělu dodali dostatek vitaminů a minerálů. 

Náš imunitní systém bývá velmi často přetěžován a někdy je skutečně nutné přemýšlet nad tím, co si dáme k jídlu, abychom našemu tělu ulevili a abychom únavu překonali. Jestliže se odhodláte porazit únavu, je vhodné volit takové aktivity, které pomůžou nejen našemu tělu, ale také naši psychice. Mezi hlavní aktivity patří jednoznačně vhodná strava, která našemu tělu uleví.

Existuje několik druhů únavy. Fyzická únava, psychická únava nebo třeba chronická únava. Také mnoho lidí slyšelo o jarní únavě, která postihuje lidi především zjara.  Pociťujeme-li únavu, můžeme se cítit nepřiměřeně vyčerpaní, malátní a bez energie. Na únavě se podepisuje také nedostatek slunečního záření.

Cítíte se unavení? Dodejte svému tělu vitaminy!

Ale jak tedy můžeme stravou ovlivnit únavu? Chcete-li být zdraví a fit, udělejte změnu ve svém jídelníčku. Dopřávejte si skutečně dostatek ovoce a zeleniny. Ale nezapomínejte, že je-li ovoce či zelenina z dovozu, obsahuje také méně vitaminů a minerálu. Proto si vybírejte! A to pečlivě! Klasická a těžká česká jídla se pokuste vyměnit za lehčí stravu, která pomůže očistit váš organismus. Pokud si myslíte, že nejlépe uděláte, když si vezmete pilulku vitaminového doplňku, jste na omylu. Tělo dokáže podstatně lépe vstřebat  minerály a vitaminy získané z přírodních zdrojů.  Místo syntetických vitaminů se snažte tělu dodávat přírodní vitaminy.

Naše tělo si většinu vitaminů nedokáže samo vytvořit. Jinak je tomu například u vitaminu D, který si tělo vytváří prostřednictvím slunečních paprsků. Jiné vitaminy – K, B1, B12 – si tělo v malém množství dokáže vytvořit ve střevní mikroflóře. Vitamin A si pro změnu umí vytvořit z provitaminu beta-karotenu. Ostatní vitaminy však musíme tělu dodávat prostřednictvím stravy. Každičká potravina, kterou sníme, dodá našemu tělu nějakou látkou. Bohužel, neexistuje potravina, která by pokryla veškeré vitaminy, jež naše tělo potřebuje. Proto je pestrost a vyváženost naší stravy nezbytností.

Mohlo by vás zajímat:  S řešením nespavosti vám pomohou přírodní doplňky stravy

I v zimním období, kdy se nedají koupit čerstvé letní plody a naše zahrádky ještě spí, můžete svému tělu dodávat vše, co potřebuje. Pokud jste zmrazili v letních měsících nějaké to ovoce, rozhodně jste neudělali žádnou chybu. Přestože se říká, že mražené ovoce není tak zdravé jako to čerstvé, je třeba upozornit, že pokud jste zmrazili čerstvě nasbírané ovoce, pak si díky mrazení uchovalo velkou část své hodnoty. Pokud tedy můžete, myslete na příjem vitaminů již v létě a vytvořte si tedy zásoby na zimu.

Bojujete-li s jarní únavou, pak do svého jídelníčku v tomto období zařaďte řeřichu, mladé pampeliškové listy a pažitku. Všechny tyhle “mlsky” vám dodají dostatek vitaminu A, C, E a minerální látky. Ze všech tří bylinek si můžete udělat pro mnohé netradiční salát. Skvěle se hodí také sedmikráska, petržel, polníček či listy kopřiv. Naprosto dokonalým zdrojem vitaminů jsou rostlinné klíčky, které si můžete vypěstovat sami doma. Klíčky a výhonky obsahují velké množství vitaminů, minerálů a enzymů. Největší užitek vaše tělo z těchto klíčku sklidí, pokud je využijete ve studené kuchyni – v salátech nebo jen tak posypané na chlebíku.

Dalším skvělým způsobem, jak pomoci svému tělu při dlouhodobé únavě je konzumace mořských řas. Řasy obsahují 10 – 20 x více minerálních látek než zelenina. Jsou bohaté na vápník, železo a jod. Některé druhy řas mají dokonce až 15 x více vápníku než mléko! A jak můžete takové řasy konzumovat? Můžete je přidávat do salátů, různých zeleninových směsí, do polévek či rizota.

Chcete-li zpět svému tělu dopřát energii a odstranit únavu, rozhodně byste měli omezit smažená a tučná jídla. Dopřávejte si neperlivou a neslazenou vodu a nezapomínejte ani na různé bylinné čaje.

Mohlo by vás zajímat:  Divizna – 5 druhů a jejich účinky na zdraví
Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení