Divizna – 5 druhů a jejich účinky na zdraví

mulleins-338908_1920
Zveřejněno: 5.4.2021 , datum poslední aktualizace: 31.5.2021

Když se někdo diví, říkáme o něm, že je jako divizna. Má ale toto srovnání nějaké opodstatnění? Bylina jménem divizna nám totiž může být v mnoha ohledech velice prospěšná. Abychom trochu vylepšili její renomé, nabízíme vám článek, ve kterém si o ní povíme něco víc. 

Věděli jste, že sušením divizny lze získat materiál pro přípravu čaje? Případně, že se dělá diviznová tinktura? Pokud ne, pak jste tady na té správné adrese. A kdo ví? Třeba vás nově získané znalosti inspirují k tomu, abyste se za každých okolností nespoléhali jen na léky, ale některé mírnější potíže jste řešili za pomoci přírodních metod, které měly v oblibě naše babičky a prababičky.

druhy divizny

Nebudeme ale dál kroužit okolo tématu a pustíme se do toho.

Divizna velkokvětá

Divizna velkokvětá je léčivá rostlina, která vás ve volné přírodě okamžitě upoutá svou výškou a jasně žlutou barvou. Jelikož je nenáročná, daří se jí ve všech koutech Evropy, včetně Česka. Určitě vás ale bude zajímat, na co přesně se používá. Nejčastěji má využití při léčbě onemocnění průdušek. Hodí se ale i na nachlazení a kašel. Někteří lidé ji používají i na posílení činnosti jater, sleziny a brzlíku. Zajímavostí je, že z jejích pozitivních účinků těží ve velkém i včely.

Divizna malokvětá

Ani divizna malokvětá nezůstává se svými účinky na lidský organismus pozadu. Je velmi ceněná pro své protizánětlivé účinky. Dá se z ní udělat i kloktadlo, či olej, jehož aplikace zmírňuje nepříjemná onemocnění uší. V určitém smyslu platí i za přírodní antidepresivum.

divizna velkokvětá

Divizna černá

I když se jmenuje černá, neznamená to, že má černé květy. Stejně jako ostatní má ale taktéž vítané účinky na lidský organismus. Černá divizna se obvykle doporučuje na odkašlávání. V hledáčku by ji měli mít i lidé, které trápí astma. A působí močopudně, takže ji lze použít i pro občasnou očistu těla. Ovšem, je potřeba k ní přistupovat s veškerou opatrností. Odborníci se totiž domnívají, že její semena mohou působit jako spouštěč Parkinsonovy choroby. (Obsahují totiž rotenon.)

Mohlo by vás zajímat:  Tai-či jako skvělý sport pro zdravé tělo i ducha

Divizna brunátná

První větší odlišnost ve vzhledu od ostatních typů divizen má až divizna brunátná, která má fialovou barvu. Jelikož u nás není tak zastoupená jako ostatní, byla prohlášena za ohrožený druh. Z pochopitelných důvodů vám ji tedy nedoporučujeme sbírat.

Divizna jižní rakouská

divizna účinky

O tomto druhu divizny toho příliš mnoho nevíme, proto se domníváme, že není vhodná pro dekorativní, ani pro léčebné účely. Když ji ale minete v otevřené přírodě, určitě jí věnujte alespoň jeden pohled.

Účinky divizen na zdraví

Jak už bylo řečeno v předchozích několika odstavcích, divizny se nejčastěji používají na problémy, které jsou spojené s dýchacími cestami a nachlazením. Také mohou podporovat očistné funkce těla. Tím, že působí močopudně a podporují funkci jater. Čaj s diviznou by vám také mohl pomoci zlepšit stav vaší dutiny ústní, nebo zlepšit náladu.

Jako u každé jiné bylinky však platí, že před nasazením by měla proběhnout konzultace s lékařem. Tím spíš, pokud máte nějaké chronické onemocnění, nebo dlouhodobě užíváte léky.

Připravte si čaj z divizny!

Natrhejte si květy divizny velkokvěté a dejte je usušit. (Pozor na plíseň!) Následně odměřte tři gramy a dejte je do čajového sítka. Sítko v hrnku přelijte horkou vodou a dejte ho louhovat.

Myslete ale na to, že čaj z divizny není určený pro dlouhodobé pití. Především kvůli vysokému obsahu saponinů. Proto, pokud si nevěříte, raději si kupte čaj už hotový a řiďte se tím, co na jeho obalu uvádí výrobce.

Zkoušeli jste někdy, co dokáže divizna?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Divizna – Divizna (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Divizna_velkokvětá – Divizna velkokvětá (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Divizna_brunátná – Divizna brunátná (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Divizna_černá – Divizna černá (česky)

Štítky: , , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení