Echinacea
Zveřejněno: 17.2.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Echinacea si svůj boom již prožila. Ve své době si ji kupovali snad všichni. Měli jsme doma kapky, čaje či tobolky, díky kterým jsme se udržovali více fit. Posléze tenhle boom opadl a Echinacea se maličko stáhla do pozadí. Tento článek má tedy za úkol  připomenout, proč je dobré ji mít doma.

Léčivá třapatka, která patří do rodu Echinacea pochází ze Severní Ameriky. Již původní obyvatelé užívali echinaceu při různých zdravotních problémech jako např. bolesti zubů, bolestech v krku, kašli atp. Údajně Echinacea sloužila také jako antisérum při kousnutí hadem. Tento fakt však nebyl moderními způsoby nijak prokázán.

Echinacea obsahuje mnoho důležitých látek, které jsou velmi prospěšné pro naše zdraví. Lidé si jí cení pro obsah flavonoidů, které chrání především cévy a dodávají jim pružnost. Současně mají flavonoidy také protisrážlivý účinek a brání tak vzniku trombů. To však nejsou jediné důvody, proč mít Echinaceu angustifolii doma. Kytička také pomáhá tělu se lépe vypořádat s volnými radikály a je skvělou prevencí před nádorovým onemocněním. Další vysoce ceněnou složkou jsou tzv. polysacharidy. Díky polysacharidům máme dostatek energie. To však stále není vše. Mimo výše zmíněných složek můžeme najít v v třapatce polyacetylenové sloučeniny, terpenické uhlovodíky a vitaminy. Všechny tyto látky společně působí protizánětlivě, proti virům a bakteriím.

V poslední době se Echinacea stala nejužívanější kytičkou při nachlazení a chřipce. Chceme-li dosáhnout nejsilnějších účinků této skvělé kytičky, je vhodné začít užívat kapky, sirup nebo tinkturu ihned při prvních příznacích nachlazení.

Vědci provedli řadu studií, které dokazují, že echinacea pomáhá při zduření sliznic, při horečce a bolestech hlavy. Echinacea také pomáhá při vracejících se zánětech dásní, infekcích močového ústrojí či zánětu středního ucha.

Mohlo by vás zajímat:  Podvrtnutý kotník je časté a velmi nepříjemné zranění

Třapatku můžete používat používat nejen vnitřně, ale také místně na kůži. Její šťáva má pozitivní vliv při hojení všech drobných ran, abscesů, ekzémů, popálenin a proleženin.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení