reishi houba - jak vypadá?
Zveřejněno: 18.10.2017 , datum poslední aktualizace: 26.10.2017

Reishi znamená v překladu „božská houba nesmrtelnosti“. Prášek z plodnice královny léčivých hub Lesklokorky lesklé či Ganodermy lucidum, je používán víc než 4000 let a Reishi se řadí mezi dřevokazné houby. Čínský císař Shen Nong houbu v první knize tradiční čínské medicíny nazval tou nejlepší z rostlin. Čínský název ling-zhi je méně rozšířený a dříve byla její konzumace výsadou císařů.

Reishi

Houba Reishi a pěstování

Plodnice houby Reishi roste na živých i odumřelých částech stromů. Je to tedy saprofyt i parazit v jednom, tzv. saprofytoparazit. Z našich běžných druhů dřevin spokojeně roste v dubu, habru, buku, olši, javoru nebo platanu. Nevhodné jsou ovocné a jehličnaté dřeviny. Dřevo stačí pouze navrtat a do děr nasadit zakoupené houby k sadbě. Pěstování je jednoduché. Povrch hub vypadá jako by byl nalakovaný. Reishi roste zejména v Japonsku, Číně, ale i v Evropě a dokonce i v České republice. Plodnice této houby je velmi tuhá a nehodí se pro kulinářské účely. Houba Reishi existuje v 6. barevných variantách, je bílá, žlutá, modrá, červená, fialová a černá. Pouze červená varianta obsahuje maximální koncentraci účinných látek a užívá se i v lékařství. Reishi se řadí mezi imunonutriční houby.

Reishi

Houba Reishi, obsah látek a blahodárné účinky

Nejčastěji se používá ve formě odvaru, který se pije jako výrazně hořký čaj, což způsobují latanové terpenoidy. Staří Číňané vyráběli i sirupy a tinktury. Účinkem Reishi je posílení srdce vůči vlivu stresu, odolnost imunitního systému, zvýšení výkonnosti a vitality bez nežádoucích vedlejších účinků. Perfektně zabírá na únavu. Nežádoucí účinky může způsobit jen Adenosin, který je třeba sledovat u pacientů, kteří užívají léky proti srážlivosti krve. Proto je nutná konzultace s lékařem.

  • Polysacharidy, tzv. chytré cukry jsou molekuly složené z jednoduchých cukrů. Dělí se na beta-D – glukany, složené jen z molekul glukózy a heteroglykany neboli heteropo-lysachiaridy. Polysacharidy stimulují bílé krvinky k obraně organismu proti infekcím, nádorům a proces zvaný fagocytosa. Jde o pohlcování cizorodých částí v těle buňkami imunitního systému a zvýšení obranyschopnosti těla.
Mohlo by vás zajímat:  Lipový čaj pomáhá při nachlazení

 

  • Triterpenoidy, organické látky, k nimž patří kyselina ga-noderová a lucidenová i řada dalších látek. Triterpenoidy mají imunomodulační a imunostimulační účinky, protinádorové i antialergické účinky. V Reishi jich bylo popsáno asi 200. U počtu 80 jsou známy prokazatelné účinky na zdraví.

 

  • Germanium, stopový prvek, který přijímáme v nedostatečném množství. Reishi obsahuje vysokou koncentraci germania, dokonce 4x více než ženšen. Germanium působí antioxidačně, protinádorově i proti rakovině a má pozitivní vliv na imunitní systém. Germánium je v houbě přítomno v organické sloučenině s názvem karboxyetyl-germanium-seskvi oxid.

 

  • Ostatní blahodárné látky, jako ling-zhi protein s antialergickými vlastnostmi a adenosin s vasodilatačními účinky, tedy roztahuje cévy a antiagregační, tedy zabraňuje shlukování krevních destiček. Houba Reichy je extrémně bohatá na minerály, aminokyseliny a vitaminy.

Jak vypadá houba Reishi?

Houba Reishi v lékárnách

Bohatě je k dostání i houba Reishi v lékárnách. Výborná je například káva s houbou Reishi, alternativa kávy, která neobsahuje kofein. Hlavní složkou jsou extrakty z praženého ječmene, čekanky a žita, které jsou obohaceny o Lesklokorku lesklou. Můžete ji mít i v podobě prášku, kapslí, čaje a dalších potravinových doplňků. Zkuste třeba Reishi Forte. Pokud nevíte, kde produkty koupit, bohatý výběr najdete na prozdravi.cz. Zde si také na houbu Reishi lze přečíst zkušenosti a recenze, jak píše třeba spokojený uživatel: „S produktem Reishi jsem byl spokojen, po užívání jsem lépe spal, cítil jsem se více odpočatý a zvýšila se má fyzická i psychická výkonnost.“

Štítky: , ,

Podobné články

od
Mám ráda život se vším, co přináší. Zajímá mě zdravý životní styl, nutričně hodnotná strava, všechny způsoby cvičení a druhy sportů, aktivní způsob života, témata kolem rodiny, vztahů, módy i krásy.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení