Někdo se nachladí, jen když se projde chvilku venku a jiný chodí celý den v dešti, plískanicích a mrazech bez úhony. Jak být otužilejší a neonemocnět ani v sychravém podzimním počasí nebo v zimě?
Nachlazení neboli zánět horních cest dýchacích znamená kašel, rýmu, pálení sliznice a mírně zvýšenou teplotu. Zánět neboli infekce způsobují bakterie a viry. Svetr, bunda, šála a čepice viry a bakterie nezastaví. Proč jsme náchylnější k onemocnění, když prochladneme a jak to změnit?
Obsah článku
Hlavně neprochladnout
Pokud se sníží teplota okolního prostředí a nejsme dostatečně oblečeni, organismus se automaticky snaží snížit tepelné ztráty. Krevní vlásečnice v pokožce se stáhnou a krevní oběh se sníží. Společně s krví se stáhnou i obranné buňky. Tělo nevyzařuje teplo, pokožka je studená, rty a nehty promodralé, zebou nás nohy a ruce. Onemocnění nezpůsobuje chlad, ale neschopnost našeho těla se bránit.
Teplotní šok
Na podzim a v zimě nastoupíme v bundě do vyhřáté tramvaje, vejdeme na úřad, do banky, na poštu či do obchodu, po chvíli nám po zádech stékají potůčky potu a vlhká pokožka tělo ochlazuje. Pak si sundáme bundu, ofoukne nás v průvanu nebo u chladicích boxů. Pokud budete zvyklý na častý pohyb v chladném období venku, budete méně nemocní.
Otužování
Otužování je nejpřirozenější způsob zvyšování imunity. Dříve se topilo jen v kuchyni. Pokaždé, kdy šel člověk do spíže nebo na toaletu byl vystaven chladu. Ve studené ložnici se spalo a do zimy se ráno vstávalo. Lidé byli mnohem otužilejší a méně nemocní. Je třeba dodat, že se také hodně chodilo bosky a lidé byli rádi, když měli obuv alespoň na zimu. Funkční oblečení nebylo. Během otužování tělo nižším teplotám přivykne a stává se odolnějším. Ve vyhřívaných prostorách náš termoregulační systém zleniví a snadno onemocní.
Jak začít s otužováním
- Stáhněte doma topení, ať teplota nepřekročí 21 °C, na chodbě a v ložnici si nechte ještě méně. Ubírejte postupně o stupeň týdně a změnu ani nepocítíte.
- Pokud v práci sedíte, v kanceláři si nedávejte vyšší teplotu. Chladno je vám proto, že se nehýbete. Každou půlhodinu udělejte pár dřepů a promněte ruce. Rozproudíte metabolismus, podpoříte spalování, hubnutí i krevní oběh.
- Každé ráno si dejte studenou sprchu, začněte teplou, pak vlažnou a nakonec studenou. Po pár sekundách přijde příliv energie a tepla. Vytrénujete termoregulaci, srdce a cévy. Podobnou službu udělá i sauna s ochlazením.
- Péřovou bundu si nechte jen na hory a do velkého mrazu. Vyměňte ji za funkční tričko a tenkou bundu. Při teplotách nad nulou je zbytečná. Vezměte si rukavice, šálu a čepici, ať zabráníte úniku tepla. Uvnitř si je snadno sundáte.
Centrum imunity je ve střevech
Střeva jsou základem imunity a mají svojí nervovou soustavu, oddělenou od zbytku nervového systému. Zajišťují vstřebávání a přísun výživných látek, stejně jako vylučování, kdy tělo zbavují toxického odpadu. Detoxikace a posílení střev je vynikající pro posílení imunitního systému. Stravování nesmí tělo zatěžovat a současně musí tělo vyživovat. Stejně jako s otužováním, po měsíci zaznamenáte rozdíl. Zkuste vydržet ale raději dva.
Jak začít s detoxikací
- Denně pijte hodně čisté, neperlivé vody, popřípadě neslazené zelené čaje.
- Vynechte konzervované, zpracované a upravované potraviny a polotovary. Jídlo vždy připravujte pouze z čerstvých surovin.
- Kvalitní maso si dejte jen jednou týdně.
- Vynechte mléčné výrobky, pečivo a ostatní výrobky z bílé mouky. Měsíc bez mouky se dá vydržet.
- Vyhněte se rafinovanému cukru. Pokud musíte, slaďte stévií. Ráno si můžete dát o kvalitní med či javorový sirup, ale jen zlehka.
- Vynechte alkohol, omezte kávu, a pokud musíte, pijte jen černou kvalitní kávu bez mléka a cukru.
- Vsaďte na rostlinnou stravu, polovinu vařenou a polovinu syrovou. Ráno si dejte jednu porci ovoce, přes den a večer zeleninu.
- Přidejte hrst oříšků a semínek.
- Zapojte všechny druhy luštěnin, brambory, pohanku i quinou.
- Pijte čerstvé šťávy, hlavně zeleninové a doplňte vitamín C, který podpoří bílé krvinky, které účinně zlikvidují viry a bakterie. Vitamín C podpoří i produkci látky zvané interferon, která stimuluje obranyschopnost organismu.
Pokračujte ve stravování ve stejném duchu. Dbejte na dostatek proteinů, zdravých tuků i kvalitních sacharidů. Jezte pravidelně a střídmě.