Kašel
Zveřejněno: 7.4.2010 , datum poslední aktualizace: 15.2.2017

Neznám nikoho, kdo by se netěšil na jaro. Po chladné zimě přichází první jarní sluníčko a my si ho vychutnáváme jak to je jen možné. Odhazujeme kabátky, bundy a vyrážíme na první jízdu na kole, na bruslích nebo se jdeme jen tak projít. Necháváme se hřát slunečními paprsky a ani si neuvědomujeme, že naše tělo na tuto změnu nemusí být vůbec připraveno. A mnohdy se nám to může vymstít tím, že se nachladíme a jsme nuceni několik dalších krásných jarních dní trávit v posteli s nudnou knížkou a poslouchat, jak si ostatní užívají slunného dne. Pojďme si však povědět něco více o nachlazení a chřipce.

Projevy nachlazení

Ať se nachladíte na jaře nebo v létě, projevy jsou obvykle stále stejné. Zpočátku cítíte únavu než kdykoliv jindy, pobolívá nás hlava a energie je ta tam. Po krátké době nám začne kapat z nosu a mnohdy se přidá bolest v krku a kašel. A horečka často na sebe nenechá dlouho čekat. Někteří z nás i přes všechny tyto projevy nechtějí nebo nemohou ležet a chodí dále do práce a jiní z nás, kteří si váží svého zdraví a mohou odpočívat, ulehají do postele s teplým čajem. Nikdo z nás nechce být nemocný a všichni se snažíme vyléčit se tak, jak umíme.  Ale kdo vlastně může za to, že jsme se nachladili?

Pouze vy můžete ovlivnit, jestli se příště znova nachladíte

Všichni víme, že nachlazení nijak nesouvisí s prochladnutím. Za nachlazení může vir, který poletoval někde ve vzduchu, když jste zrovna nastupovali do autobusu nebo jste platili u pokladny. Můžete nadávat na všechny nachlazené lidi na světě, že neleželi a nakazili dalšího jedince, ale to nikomu nepomůže, protože kdybyste VY neměli oslabený imunitní systém, nejspíše byste byli fit a užívali si sluníčka. Jak tedy během zimního období připravit náš imunitní systém na jarní procházky? Je to velmi jednoduché. Správným životním stylem. A nejen tím! Je potřeba pravidelně odpočívat, ale také mít dostatek pohybových aktivit. Musíme jíst hodně vitaminu, především C, musíme mít dostatečný přísun minerálních látek a pestrou stravu. To by mohlo stačit, jsme-li jinak zdraví jedinci. Imunitní systém si můžeme posílit i jinak.

Mohlo by vás zajímat:  Voňavá šalvěj lékařská

Nemáte čas starat se o pestrou stravu a dostatečný přísun vitaminu?

Bohužel, dnešní doba znemožňuje některým z nás mít dostatečný přísun minerálů a vitaminů. O pestré stravě se nedá ani mluvit. Většinou jíme někde v pracovních nebo školních jídelnách, když přijdeme domů večer, sotva stihneme nachystat dětem večeri a jsme rádi, když si lehneme. A kde je tedy potom ještě ten zdravý pohyb? Na ten si čas najdeme opravdu jen výjimečně. Pokud tedy potřebujete posílit imunitní systém a víte, že sami to nezvládnete, existuje jeden pomocník, o kterém jsme se zde na blogu už zmínili. A sice ve článku Colostrum jako přírodní léčba alergie. Přestože se článek zaměřoval na účinky Colostra na alergie, je tam pěkně popsáno, jak Colostrum funguje a jak pomáhá našemu imunitnímu systému vzdorovat bacilům, virům a podobným nepřátelům. Navrhuji si přečíst, pokud býváte nachlazeni častěji, než byste si přáli. Pokud tedy patříte k velmi pracovně vytíženým lidem, pak je Colostrum správná volba i pro vás. Colostrum vám obvykle rapidně zmírní projevy nachlazení a nebudete ležet s knížkou 7 dní v horečkách, protože pomůže vašemu imunitnímu systému se poprat s nachlazením.

Antibiotika a nachlazení

Jak jsme již napsali, nachlazení je virové onemocnění, které způsobuje záněty sliznic hrdla a nosu. Příznaky nachlazení jsou velmi podobné příznakům chřipky a proto si je často pleteme. Nachlazení však většinou do týdne ustoupí. Podávání antibiotik je v tomto případě zcela zbytečné, neboť antibiotika nijak nepůsobí na virové onemocnění. Antibiotika se předepisují v momentě, kdy se k virovému onemocnění přidá také bakteriální infekce provázená zánětem vedlejších nosních dutin, průdušek nebo mandlí. Je však velmi důležité, abyste zareagovali na své nachlazení včas. Některým z nás postačí, když si hned zpočátku nachlazení vypijeme pár lžiček Colostra nebo jiné látky, která nabudí náš imunitní systém, aby zabojoval, jiní raději sáhnou po chemii v podobě Coldrexu či Paralenu. V lékárně najdete spoustu preparátů, které vám pomůžou zmírnit projevy nachlazení.

Rýma

ma je naprosto klasický projev nachlazení. Začíná šimráním v nose a potom se objeví vodový výtok. A my se už bez kapesníků nemůžeme ani hnout. Pokud se však do několika dní vodní výtok změní v husté, bílé, nažloutlé či nazelenalé hleny, pak se k virové infekci přidala také bakteriální. Obvykle však rýma do 7 dnů sama ustoupí. Ale všichni známe ten nepříjemný pocit, kdy nemůžeme dýchat, kdy mluvíme přes nos. A právě proto jsou v lékárně různé nosní spreje a kapky. Ale zde vybírejte s opatrností, protože na některé nosní  kapky si může sliznice zvyknout a pak bez těchto kapek nemůže sama dobře fungovat. Proto nepoužívejte nosní spreje a kapky dlouhodobě a raději přípravky střídejte. Čím dál tím více jsou tyto klasické kapky a spreje nahrazovány kapkami a spreji s mořskou vodou. V České republice také můžete sehnat v lékárnách nosní sprej s Vincentkou – taky velmi oblíbené.

Mohlo by vás zajímat:  Pocení: Opravdu nám antiperspiranty mohou ublížit?

Kašel

Kašel je velmi nepříjemný. Mnohdy ještě více než samotná rýma. Kašel nám pomáhá odstranit hlen z dýchacího systému. V lékárnách můžeme sehnat řadu preparátů, které nám uleví. Je však velmi důležité správně rozeznat, jaký kašel vlastně máme. V lékárně pak můžeme zakoupit léky, které nám pomůžou vykašlávat hleny nebo léky na suchý a dráždivý kašel. V dnešní době se už dají sehnat kombinované léky, které vám pomůžou vykašlávat a současně také tlumit kašel.

Bolest v krku

Cítíte-li škrábání, pálení nebo bolest v krku, která je nepříjemná, ale snesitelná, jde s velkou pravděpodobností o zánět nosohltanu. Nejoblíbenějšími léky na záněty nosohlnatu jsou cucavé pastilky, ale můžete použít různé roztoky na kloktání nebo spreje. Lékárník vám už pomůže s vhodným výběrem. Pokud však máte krk zarudlý a oteklý, máte nejspíše anglínu. A na tu už platí antibiotika, která vám musí lékař předepsat.

Chcete-li tedy nemoc zdárně pokořit a přitom si neuškodit, je opravdu nutné zalehnout do peřin a mít zvýšený pitný režim. Nechcete-li jít k lékaři, vyležte se. Dopřejte tělu to, oč vás nemocí žádá- klid, odpočinek a dostatečný spánek. Spousta z vás řekne, že s “hloupým” nachlazením není potřeba ležet, ale bohužel, právě tyto přechozené nemoci nám pak oslabují životně důležité orgány, které se tak nenávratně poškozují.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení