Kontryhel,
Zveřejněno: 27.2.2014 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

Kontryhel neboli také husí nožka, perlová bylina, rosička, zlatodějka, muškát polní či pláštíček Panny Marie. To jsou lidové názvy této bylinky, která má zázračné účinky. 

Pokud se vám již poštěstilo vidět kontryhel na vlastní oči, jistě vám neunikly malé kapičky, které se vyskytují na okraji jejích lístků. Tyto kapičky poté stékají do jejího středu, kde vytváří jednu velkou kapku. Staří Keltové díky tomu považovali Kontryhel za magickou bylinku, protože její blahodárné kapky nepochází ani z nebe, ani ze země. Kapky, které se na této bylince objevují její vlastní rostlinná míza. Odpradávna se traduje, že tato její voda má zkrášlující účinky.

Kontryhel je bylinka určená především ženám. A ženy by si ji za své účinky měly dostatečně vážit. Staří Germáni ctili bylinu jako součást kultu plodnosti, antické lékařství jí zase přisuzovalo schopnost navrátit ženě po porodu mladistvý vzhled a zpevnit ochablá prsa. Kontryhel také dříve sloužil jako prostředek při hojení ran, ale také jako léčitel při různých onemocněních kůže či sliznice. Pomáhá zmírnit projevy akné. Kontryhel byl rovněž používán také při průjmech. To vše umí kontryhel

Přestože je už tak výčet jejích účinků poměrně bohatý, má ještě několik málo vlastností, které ocení především ženy. Kontryhel se doporučoval ženám, které prodělaly potrat a které toužily dítě donosit. Čaj z této bylinky by měl rovněž pomoci ženám otěhotnět a těm, které již těhotné jsou, těm byl měl zaručit snadný porod.

Usušený kontryhel si můžete koupit u každého bylináře. Kontryhel je možné také míchat s jinými bylinkami – podle toho, na co by bylinky měly sloužit.

Kontryhel si můžete rovněž vypěstovat sami – ať už ze semínka nebo ze sazeniček.  V přírodě existuje více než 300 druhů kontryhelů a jsou od sebe poměrně těžko rozeznatelné. Mnohé z nich nemají žádné léčivé účinky, proto doporučujeme zakoupit ten správný kontryhel u odborníků.

Mohlo by vás zajímat:  Rakovina děložního čípku a HPV

Kontryhel v bodech

  • léčí potíže spojené s menstruačním cyklem
  • snižuje bolestivost menstruace
  • zmírňuje nadměrné krvácení
  • při dlouhodobém užívání upravuje pravidelnost menstruačního cyklu
  • zmírňuje křečovité stavy svalstva
  • snižuje riziko potratu (těhotné ženy by měli o účinky byliny konzultovat s gynekologem)
  • kontryhel se doporučuje rovněž ženám, které nemohou otěhotnět
  • zmírňuje poporodní krvácení
  • vhodné k výplachům pochvy (zmírňuje kvasinkové infekce)
  • podporuje hojení ran a sliznic

 

 

Štítky: ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení