Kopřiva dvoudomá: Nenápadná, ale mocná léčivka!

Kopřiva
Zveřejněno: 4.7.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Jeden lékař v rozhlasové přednášce řekl, že kdyby lidé věděli, jak moc je kopřiva léčivá, nepěstovali by už nic jiného. Kopřiva se řadí k nejvíce léčivým bylinám a bylináři si ji velmi považují. Ne nadarmo jí říkají “Královna léčivých bylin”.

Léčivou moc kopřiv můžete využít z každé části této rostlinky. Léčivá síla se totiž nachází od oddenku přes stonek, listy až po květy. Kopřiva je tak léčivá, že se musela bránit před svým vyhlazením od středověku tím, že začala pálit. Jen díky své pálivosti si na ni nepochutnává hmyz a zvířata, proto vydržela dodnes a my tak můžeme využívat její moci.

Kopřiva je skvělá pro lidi, které trápí ekzémy. Trpíte-li ekzémy, pijte čaj z kopřivy. Po krátké době se ekzémy ztratí a rovněž se zmírní také častost bolesti hlavy, které s ekzémy mnohdy souvisí. Kopřiva působí také proti tvorbě ledvinového a močového písku, které také způsobují silné bolesti hlavy. Ekzémy mívají většinou vnitřní příčinu, proto se doporučuje právě kopřiva, která má pročišťující účinky.

Kopřiva má dar čistit krev a rovněž podporuje krvetvorbu. Velmi příznivý vliv má také na slinivku břišní, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi.

Kopřivu ocení také lidé trpící často na záněty močových cest.

Bylináři doporučují provádět 2 x do roka čtyřtýdenní čajovou kúru – vždy zjara z mladých výhonků a na podzim, kdy se znova objevují mladé výhonky. Při této čajové kúře se pije 1 šálek čaje ráno na lačno půl hodiny před snídaní a během dne se doporučuje popíjet 2 šálky po doušcích. Čaj z kopřivy pijte vždy po doušcích – zvýšíte tím účinek této léčivky. Lidé, kteří takovou kúru podstupují se vždy cítí lépe a mají mnohem více energie. Kopřivové čaje by se však neměly nijak sladit! Nebojte, nechutnají zase tak špatně, takže je zvládnete vypít jen tak – přirozeně. Pokud vám však kopřiva opravdu nechutná, můžete si do sušené kopřivy přimíchat trochu heřmánku nebo máty.

Mohlo by vás zajímat:  Doplňky stravy podpoří vaši krásu

Preventivně můžete popíjet kopřivový čaj celý rok – je to totiž skvělý pomocník při prevenci před virovým a bakteriálním onemocněním.

Lidem, kteří trpí jaterními chorobami, žaludečními křečemi či vředy, tumorem sleziny nebo zahleněním žaludku a dýchacích orgánů,  střevními vředy nebo plicními chorobami se doporučuje užívat několik týdnů tinktura z kopřiv.

Je všeobecně známo, že od určitého věku se snižuje obsah železe v těle. Velmi často se tento úbytek projevuje únavou a vyčerpaností, člověk má pocit, že už nemá tolik síly jako dříve. Čerstvá kopřiva má vysoký obsah železa, proto jí můžete v tomto případě využít. Díky ní můžete tento stav překonat.

Kopřiva dvoudomá: Nenápadná, ale mocná léčivka!

O dlouhodobém užívání kopřivy by měly užívat rovněž lidé, kteří trpí nějakým druhem alergie – a to i ti, kteří trpí sennou rýmou.

Kopřiva má také blahodárný vliv na naše vlasy. Máte-li málo vlasů a neoplývají přílišnou sílou, umývejte si vlasy odvarem z čerstvých kopřiv a poté ještě odvarem z kořene kopřivy.  Pro každý druh vlasů je velmi blahodárná tinktura z oddenku kopřivy, který vykopeme na jaře nebo na podzim. Tinkturu si velmi lehce připravíte.

Léčitelé doporučují kopřivu rovněž pro lidi, kteří trpí zúžením cév a potřebují zlepšit prokrvení končetin. V takovém případě se doporučuje koupat se v odvaru z kopřivy.

Jak si připravit kopřivu?

Nálev

Vrchovatou čajovou lžičku na 1/4 l vody. Pouze spaříme a krátce vyluhujeme.

Tinktura

Na jaře nebo na podzim vykopaný oddenek očistíme ve vodě kartáčem, nadrobno pokrájíme a naplníme do láhve až po hrdlo. Zalijeme 30 – 40 % žitnou pálenkou a necháme stát 14 dnů na teplém místě.

Koupel nohou

Dvouhrst dobře umytého oddenku a čerstvé kopřivy (stonky a listy) dáme na noc do pěti litrů vody a druhý den vše ohřejeme až k varu. Ve vodě tak teplé, jak sneseme, koupeme nohy dvacet minut. Během procedury zůstává kopřiva ve vodě. Koupel můžete dvakrát i třikrát opakovat, když stejný obsah opět ohřejeme.

Mohlo by vás zajímat:  Kavitace a její účinky

Umývání hlavy

Čtyři až pět vrchovatých dvouhrstí čerstvé nebo sušené kopřivy dáme do pěti litrů studené vody a pomalu zahřejeme k varu. Necháme ještě pět minut vyluhovat. Když použijeme oddenek kopřivy, dáme jednu dvouhrst na noc do studené vody, druhý den zahřejeme do varu a necháme ještě 10 minut vyluhovat. V tomto případě bychom měli hlavu umývat jádrovým mýdlem.

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení