Léčivé účinky tymiánu

Tymián
Zveřejněno: 16.1.2013 , datum poslední aktualizace: 28.6.2019

Tymián je bylinka, která velmi pozitivně ovlivňuje naše zdraví. Tymián působí dezinfekčně proti parazitům, průjmům a nadýmáním a celkově zlepšuje trávení. Tymián ulevuje při chronických zánětech žaludku a také podporuje krevní oběh. To všem nejsou všechny jeho účinky! Tymián byl odpradávna považován za skvělé řešení při kašli, který dokáže zmírnit. Současně pomáhá při bronchitidách a při léčbě černého kašle. Tymián dokáže uvolnit průdušky, což ocení především astmatici. Současně je tymián skvělé diuretikum, takže zbavuje těla zadržovaných tekutin a tím zmírňuje infekce močových cest, revmatismus a dnu.

Tymián lze používat také zevně. V podobě tymiánového oleje můžete masírovat bolavé svaly a klouby postižené artritidou. Nálev nebo tinktura z tymiánů je skvělým kloktadlem či ústní voda. Má dezinfekční účinky.

Tymiánový sirup

Chcete-li využívat tymián doma při léčbě kašle, doporučujeme vám udělat si tymiánový sirup. Jeho výroba je velmi snadná. Do 600 ml tymiánového nálevu ( 4 lžičky sušeného tymiánu zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut vylouhovat) přidejte 490 g medu. Tymiánový sirup je vhodný při mírnění kašle. Podávejte v 5 ml dávkách.

Tymiánový masážní olej

Chcete-li si vyrobit vlastní masážní olej, který vám uvolní svalové napětí a bolest, nakapejte 10 kapek tymiánového oleje do 5 lžic levandulového oleje.

Tymiánový olej si můžete vyrobit také tak, že čerstvou nať (nerozkvetlého tymiánu) vložíte do malé skleničky od přesnídávky a následně si zzalijete až po okraj olivovým olejem. Skleničku pečlivě uzavřete a postavte ji na místo, kde svítí sluníčko. Po třech týdnech přeceďte macerát přes gázu do lahvičky z tmavého skla. Lahvičku označte nápisem “Tymiánový olej” a datem výroby. Jak je již napsáno výše, tymiánový olej můžete používat vždy, když pocítíte bolest kloubů či svalů po sportovních aktivitách.

Mohlo by vás zajímat:  Provexin: Recenze a reálná zkušenost

Tymiánový čaj

Tymiánový čaj je vhodný při nadměrném kvašení ve střevech, včetně křečí a nadýmání. Tymiánový čaj rovněž upravuje látkovou výměnu a pomůže žlučníku s trávením tuků. Tymiánový čaj lze připravit velmi snadno. Stačí jednu zarovnanou čajovou lžičku sušené tymiánové nati zalít 2,5 – 3 dl vařící vody a poté nechat 10 minut louhovat pod pokličkou. Tymiánový čaj je vhodné používat rovněž při podezření na střevní cizopasníky. U tymiánového čaje platí jedno důležité pravidlo! Pijte jej MAXIMÁLNĚ 3x denně.

Sušený tymián

Sušený tymián je možné zařadit mezi bylinné antioxidanty. Chrání nás před vznikem kardiovaskulárními chorobami, některými druhy rakoviny a působí proti předčasnému stárnutí. Tymián je výborným zdrojem železa, vápníku, manganu a vitaminu K. Čerstvý tymián dodává tělu vitamin C.

Tymián a chléb

Tymián můžete konzumovat rovněž, jste-li nemocní. Máslem potřený krajíc chleba můžete obohatit prolisovaným stroužkem česneku a posypaným mletým tymiánem. V případě nemoci se doporučuje tahle mňamka 3 x denně.

Tymiánová koupel na uvolnění psychického napětí

Již v dávných dobách věděli, že tymián uvolňuje psychické napětí a dodává tělu novou energii. Jak si tedy můžete udělat i vy doma příjemnou energickou tymiánovou kupel? Do 2 litrů studené vody vhoďte 3 polévkové lžíce sušeného tymiánu. Pod pokličkou přiveďte k varu a na mírném plamínku vařte 3 minuty. Poté hrnec odstavte a nechte ještě 10 minut pěkně odpočívat. Poté nalijte obsah hrnce do napuštěné vany. Voda ve vaně by neměla překročit 36°C. Takovou koupel si dopřávejte 15 minut. Poté se se zabalte do deky a dopřejte si 20 minutový odpočinek, kdy budete vnímat jen sama sebe.

Tymián není vhodný k dlouhodobému užívání!

[yop_poll id=”16″]
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Lea
    • 2.8.2017
    Odpovědět

    Na tymián nedám dopustit. pěstuju každý rok v truhlíku na balkoně

    • Helena
    • 28.8.2017
    Odpovědět

    Pěstuji na zahrádce a hodně používáme ..snad nejvíc za všech bylinek.

    • Iva
    • 25.10.2017
    Odpovědět

    Jak staré děti mohou ten tymiánový sirup??? Děkuji.

      • redakce
      • 9.11.2017
      Odpovědět

      Dobrý den, Ivo, ideálně pro děti 3+ let. Krásný den.

    • Jozef
    • 4.2.2018
    Odpovědět

    Dočítal som sa na internete o účinkoch čaju s tymiánu,kde sa dá kúpiť

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení