Lichořeřišnice – jak vypěstovat léčivou rostlinu

lichořeřišnice
Zveřejněno: 27.2.2020 , datum poslední aktualizace: 2.8.2021

Lichořeřišnice je pokládána za přírodní antibiotikum a dá se pěstovat na záhonu i v květináči. Podívejte se, jak si vypěstovat a zpracovat lichořeřišnici.

Lichořeřišnice je krásná kvetoucí rostlina, která vám ozdobí zahradu, terasu i balkon. Navíc vám pomůže v boji proti mnoha různým nemocem. Tohle přírodní antibiotikum se u nás pěstuje už více než 400 let. Podívejte se, jak si lichořeřišnici můžete vypěstovat a jak ji nejlépe zpracovat a využít její blahodárné účinky.

lichořeřišnice

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice větší neboli Tropaeolum majus, byla v Německu dokonce označena jako léčivka budoucnosti, díky svým silným antibiotickým účinkům, zejména na oblasti močových cest. Dokáže účinně bojovat proti všem kmenům stafylokoků. Pomáhá i při respiračních onemocněních a dýchacích potížích, chřipce i nachlazení. Jedlé jsou všechny části rostliny, tedy listy, květy, poupata, semena i hlízy. Chutnají podobně jako ředkvička. Pravidelným pojídáním čerstvých lístků a květů v průběhu léta si vybudujete mnohem lepší imunitu na dlouhou zimu. Podívejte se, jak si můžete tuhle léčivku sami vypěstovat a zpracovat k užívání.

Než začnete s pěstováním

Sazeničky si můžete sami vypěstovat nebo koupit předpěstované v zahradnictví, na trzích nebo květinářství. K sázení budete potřebovat zdravé sazenice lichořeřišnice, kvalitní zeminu, vhodné nádoby, sázecí kolík a dostatek vody. Rostlina není náročná na podmínky a pěstovat se dá na záhonku, stejně jako v nádobách na našich balkonech a terasách, kde nás odmění nádhernými a pestrými květy.

lichořeřišnice

Jak postupovat při sázení

V červnu si můžete zakoupit sazeničky, pokud jste si je už sami předtím nepředpěstovali na parapetu okna nebo ve skleníku. Vlastní semena si můžete předpěstovat na přelomu února a března také v pařeništi a koncem května je pak můžete přemístit na venkovní stanoviště. Při nákupu vybírejte vždy nižší a silnější rostlinky. Jakmile si je přinesete domů, co nejdříve je přesaďte do vhodných nádob nebo přímo na záhon. Nedávejte je ale ihned ven na přímé slunce a dejte je ven raději až večer.

Mohlo by vás zajímat:  Kurkuma – jak užívat indický šafrán?

Pěstování a množení

Během sezóny si ji můžete průběžně i rozmnožovat. Jednoduše seříznete stonek lichořeřišnice asi 2 cm pod rozvětvením a zasadíte ho do prokypřené půdy asi půl centimetru nad toto rozvětvení. Pak rostlinky zalijte a udržujte po dobu zakořeňování půdu stále vlhkou. Rostlina velmi dobře koření a rychle obrůstá. Pokud rostlinku napadnou mšice, napadená místa raději hned odstřihněte.

Lichořeřišnice a rady při pěstování

Rostlina má ráda vlhko, proto dbejte na to, aby půda byla stále kyprá a vlhká. Lichořeřišnice také špatně snáší přesazování, protože je křehká a může se během manipulace snadno poškodit. Proto raději podle našeho návodu seřízněte stonky a namnožte si ji sami během vegetace podle potřeby.

lichořeřišnice

Lichořeřišnice a její sběr

Semena rostliny dozrávají průběžně, a to až do prvních mrazíků. V tuto dobu začíná nejvhodnější doba na sbírání a sušení semen. Zajistíte si tak vlastní osivo na výsev pro příští rok. Semena lze sbírat i s poupaty a naložit do octa nebo soli. Vnikne vám tak velmi chutná a zdravá alternativa kapary. Přidávat ji můžete i do salátů.

Využijte blahodárné účinky lichořeřišnice

Na tinkturu si připravte jeden díl lichořeřišnice v podobě listů, stonků i květů a zalijte je čtyřmi díly vodky. Pak ji nechte na slunci macerovat asi 3 týdny a během této doby občas směs protřepejte. Potom roztok přeceďte a uchovávejte v tmavé lahvi. Užívejte 20 kapek 3x denně po dobu jednoho měsíce.

Konzumace lichořeřišnice během sezóny

V létě čerstvé listy lichořeřišnice rozmixujte s vodou v poměru 1 : 4 a pak přeceďte. Užívejte jednu lžíci šťávy denně. Směs si vždy připravujte každý den čerstvou. Šťáva se dá použít i jako pěstící vlasová voda. Podporuje prokrvení pokožky a růst vlasů. Pravidelně si ji každý večer během kúry po dobu šesti týdnů vtírejte do vlasů.

Mohlo by vás zajímat:  Hormony a menopauza: Jak spolu souvisí?
Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení