Lípa se využívá při nachlazení již dlouhá léta. I dnes je lipový čaj vhodným prostředkem proti nachlazení a patří mezi účinné a současně šetrné přírodní prostředky během zotavování.
Obsah článku
Lípa a sběr květů
Lípa je strom dorůstající výšky až 40 metrů a dožívá se i přes 600 let. U nás jsou nejznámější 2 druhy. Lípa malolistá neboli lípa srdčitá – Tilia cordata a lípa velkolistá – Tilia platyphyllos. Květ lípy se sbírá na začátku kvetení v období od června do konce července, ještě než se vytvoří kulovité plody. Sbírají se celá květenství i s lístky. Květy lípy se suší v temnu nebo ve stínu a za přístupu vzduchu při maximální teplotě 35 °C. Usušené květy jsou pak světlé a mají medovou vůni. Skladují se v dobře uzavřených papírových sáčcích nebo dózách v temnu.
Lípa a účinné látky
Lípa obsahuje hlavně flavonoidy, jako je quercitrin a hesperidin, slizové látky, třísloviny v podobě tilirosidu, glykosidy, silice s farnesolem, látky příbuzné tokoferolu, neboli , substance analogické vitaminu E, třísloviny, fytosteroly, flavonoidy působící jako antioxidanty a mnoho dalších účinných látek. Květy lípy pak mají zejména tyto účinky:
- mírný močopudný účinek
- při onemocněních močových cest, močového měchýře a ledvin
- při nachlazení snižuje horečky
- sedativní účinek
- pomáhá při úzkosti, nervozitě a nespavosti
- upravuje nepravidelný srdeční tep a zklidňuje srdce
- má pozitivní vliv na tvorbu hlenu a podporuje odkašlávání při suchém kašli
- urychluje trávení a podporuje vylučování žaludečních šťáv
- podporuje tvorbu žluči a uvolňuje křeče v trávicím traktu
- posiluje imunitu a přirozenou obranyschopnost organismu
- pomáhá vyplavit škodlivé látky z těla
- využívá se při detoxikaci organismu od škodlivých látek
Lipový čaj
Lipový čaj lze užívat na vypocení i v těhotenství a mohou jej konzumovat i děti. Dlouhodobé užívání lípy neprospívá osobám s kardiovaskulárními potížemi a nedoporučuje se ke každodennímu pití během těhotenství, což se ostatně traduje u všech bylin.
- Lipový čaj na prevenci
Vezměte hrst lipových květů a zalijte půl litrem vroucí vody. Pak jej nechte vyluhovat pod pokličkou. Lze jej dochutit medem, domácím sirupem či bezovou šťávou, nebo přidat trochu citronu. Jde o výbornou prevenci v chřipkovém období. Lipový čaj pomáhá při nachlazení, virózách i chřipkách. Zabírá i pro lepší spánek a na celkové zklidnění. Používá se zejména při katarech horních cest dýchacích, na suchý dráždivý kašel a na snížení horečky s podporou pocení. Při angíně ulevuje od bolestí v krku a doporučuje se kloktat.
- Lipový čaj na pocení
Na podporu pocení smíchejte půl na půl lipový a bezový květ. Ze směsi připravte čaj, ochuťte citronem a medem, pijte ještě horký několikrát za den.
- Lipový čaj proti chřipce a viróze
Smíchejte lipový květ, heřmánek, černý bez a mateřídoušku ve stejném poměru. Na půl litru vařící vody dejte 2 vrchovaté polévkové lžíce směsi a pijte čaj během dne v celkovém množství 1 litr za den.
Lipové bonbóny proti kašli
Vezměte 120 gramů medu, 100 gramů krystalového cukru, 2 lžíce silného lipového čaje a šťávu z poloviny citronu. Med, cukr, lipový čaj a citronovou šťávu vaříte až zhoustne. Kapka cukru s medem vám musí na talíři tvrdnout. Pak hmotu vylijte na navlhčenou desku, mokrým mastným nožem směs nakrájejte na kostičky a po ztuhnutí dejte do uzavíratelných dóz, aby bonbóny nezvlhly.
Lipová kúra na vlasy
Lipová kůra z květů lípy dodá pružnost a lesk vašim vlasům. Stačí 50 gramů sušeného květu zalít litrem horké vody a nechat 30 minut vyluhovat. Do umytých vlasů se nálev jemně vmasíruje.
Lipová voda na pleť
Na mytí obličeje přelijte 2 polévkové lžíce lipového květu půl litrem vody a po 20 minutách sceďte. Nálev je vhodný na všechny druhy pleti a pomáhá i na zesvětlení pih a skvrn.
Další využití lípy
Listy lípy, které zpaříme vodou, se přikládají také na popáleniny, odřeniny a pohmožděniny. Koupel z lipových květů i listů lze využít při neurotických potížích ke zmírnění projevů. Dlouhodobé pití lipového čaje pomáhá zředit krev a předejít infarktu.