Lněné semínko – bojovník proti rakovině!

lněné semínko proti rakovině
Zveřejněno: 14.2.2018

Účinky lněného semínka znali již antičtí Řekové A slavný řecký lékař Hippokrates lněná semínka doporučoval při obtížích spojených se sliznicemi trávicího ústrojí. U nás se používá hlavně při výrobě pečiva. Lněný olej sice nemá valnou chuť, ale má účinky na lidský organismus, kvůli kterým jde dobré si na jeho chuť zvyknout.

Co je lněné semínko

Lněné semínko je plod lnu setého. Vysoká a štíhlá jednoletá bylina s modrými květy se pěstuje v mírném podnebném pásu. Len setý byl jednou z prvních zemědělských plodin v oblasti Úrodného půlměsíce, tedy v údolí Nilu, východního Středomoří a údolí řek Eufrat a Tigris i v době před 7 000 lety. Konzumují se semínka. Vlákna ze stonků se používají k výrobě textilních vláken a látek.

Lněná semínka jsou charakteristická hnědou či žlutou až zlatou barvou a vejcovitým plochým tvarem. Celá semínka jsou téměř nestravitelná, proto je nutné je vždy dobře rozkousat, rozdrtit či rozemlít. Sliz ze lněného semínka se dá použít při pečení jako náhrada vajec při alergii na vejce nebo ve veganské stravě.

Užívání aneb jak konzumovat?

  • přírodní – nedrcené – je nutno jej velmi dobře rozkousat, jinak projde organismem beze změn
  • naklíčené – po namočení semínka scedíme a ve vlhku necháme naklíčit
  • drcené – lněné semínko umeleme a přidáváme do pomazánek, jogurtů, polévek i pečiva
  • odvar z lněného semínka – připravíme z čajové lžičky lněného semínka, kterou zalijeme 0,5 l horké vody a necháme 15 minut louhovat
  • nálev – sliz – připravuje se zalitím lžičky lněného semínka 0,5 l studené vody, které se nechá přes noc louhovat. Druhý den se nálev konzumuje i se semínky a slizem. I tak je třeba dobře rozkousat.
  • lněný olej pro dospělé se doporučují 1 až 2 lžíce či kapsle denně, lněný olej je nezbytně nutné skladovat v lednici a brzy spotřebovat, jinak rychle žlukne
Mohlo by vás zajímat:  Kurkuma – jak užívat indický šafrán?

len

Léčebné účinky

Léčebné účinky lněného semínka jsou známé po dlouhá staletí. Obsahuje řadu enzymů, karotenu, vitamin E, provitamin A, slizové látky a velké množství nenasycených mastných kyselin, které jsou pro lidské zdraví důležité, a naše tělo si je samo nedokáže vyrobit, takže je nutné je přijímat v potravě.

Lněné semínko obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Tyto esenciální mastné kyseliny fungují jako ochrana buněk, kam vpouští živiny, a zároveň brání vstupování škodlivých látek. Lněné semínko obsahuje 20 % bílkovin a 29 % sacharidů, z toho 27 % je vláknina. Mezi další složky patří fytoestrogeny, fenolické látky, především lignany, slizy, vitaminy B1, B6, B3, kyselina pantothenová, hořčík, zinek, železo a vápník.

  • Lněné semínko se používá převážně k léčbě žaludečních a střevních obtíží, neboť vytváří ochranný film, který zůstane aktivní několik hodin. Žaludeční stěna je ochráněna, zabrání se vzniku zánětů a usnadňuje regenerace a uzdravování.
  • Lněné semínko obsahuje v poměrně velkém množství lignany, což jsou sloučeniny s kladnými účinky na různé hormony, asistující v  boji proti bakteriím, virům i plísním a pomáhající v boji s rakovinným bujením.
  • Rostlinné estrogeny zvané fytoestrogeny působí na menstruační cyklus a vyvažují poměr mezi estrogenem a progesteronem.
  • Olej ze lněného semínka zlepšuje stav děložní sliznice a může ovlivnit některé z forem neplodnosti.
  • U mužů lněné semínko představuje prostředek, s jehož pomocí se mohou léčit určité formy neplodnosti a prostatické potíže.
  • Lněné semínko odstraňuje zácpu a to i tam, kde selžou jinak spolehlivá projímadla. Zabírá jíst 2x až 3x denně semínko namočené ve vodě. Konzumace semínka vede k normalizaci činnosti střevní mikroflóry.
  • Zabraňuje vzniku kvasných a hnilobných procesů ve střevech.

Lněným semínkem proti rakovině

Autorem jednoho z velice důležitých medicínských objevů 20. století v roce 1951 je německá biochemička Dr. Johanna Budwig. Evropská autorita v oblasti tuků a výživy byla 7x nominována na Nobelovu cenu.

Mohlo by vás zajímat:  Outkovka pestrá: Účinky na zdraví + možná záměna při sběru

Vynikajícím zdrojem tuků typu omega-3 jsou lněná semínka. Lněný olej chráněný před teplem a oxidací vyvolané kyslíkem a světlem, se ukázal jako neporušený a skutečně prospívající lidskému zdraví. Vážně nemocní pacienti s rakovinou mají v krvi na rozdíl od zdravých lidí nedostatek některých důležitých esenciálních složek, hlavně látek zvaných fosfatidy a lipoproteiny. Pp podávání přírodní složky pacientům po dobu tří měsíců, nádory postupně vymizely. Slabost a anémie se ztratila a obnovila se životní energie.

len

Pravidelné popíjení odvaru, který se vaří 5 minut z jedné lžíce semen na 1/2 litru vody, nebo nálevu pomáhá:

  • s léčbou hemeroidů
  • žaludečních vředů
  • některých střevních nádorů

Často se používají i zábaly a obklady z lněného semínka, které pomáhají:

  • při otocích
  • při křečích
  • při zánětech
  • při menstruačních bolestech

Obklad vytvoříte tak, že pomletá lněná semínka smícháte s teplou vodou, nanesete na kus látky a přikládáte na bolestivá místa.

Lněné semínko v těhotenství a při porodu

Lněné semínko v těhotenství se u těhotných žen těší velké oblibě. Mnoho z nich věří, že pokud jej budou konzumovat už v třetím trimestru, budou mít rychlejší a snadnější porod. Buňky lněného semínka obsahují vazký hlen změkčující stolici a zvyšující množství hlenu v porodních cestách. To může významně přispět i k hladšímu průběhu porodu. Jeho konzumací snížíte také riziko předčasného porodu. Užívání lněného semínka v těhotenství se všeobecně doporučuje od 35. týdne.

Jak rozdrtit lněné semínko?

Lněné semínko lze umlít na mlýnku, třeba na mák nebo jej rozmixovat či rozdrtit v hmoždíři. Mleté lněné semínko přidáváme do pomazánek, jogurtů, polévek či pečiva. Výborná kombinace je i lněné semínko a kefír na podporu střevní mikroflóry. Lněné semínko a hřebíček působí proti parazitům. Nadrcená lněná semínka je nutno konzumovat co nejdříve nebo je správně uchovávat, protože v pokojové teplotě rychle žluknou. Drcená lněná semínka lze uchovávat v dobře uzavíratelné nádobě v lednici i několik měsíců. Při průmyslovém zpracování je lze zabalit do ochranné atmosféry, kde vydrží i měsíce při pokojové teplotě.

Štítky: , , , ,

Podobné články

od
Píše témata o zdraví, zabývá se psychologií a probírá důležitá témata týkající se životního stylu.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení