Bylinky byly nedílnou součástí medicíny po tisíce let. A svou pozici mají v té lidové i dneska. Pokud vás netrápí nic doopravdy vážného, v mnoha případech se hodí sáhnout nejprve po nich. Což vás uchrání od nadměrného polykání prášků. V dnešním průvodci bylinkami se zaměříme na mateřídoušku úzkolistou.
Kdybychom žili před dvěma, nebo třemi tisíci lety a něco by nás začalo bolet, nemohli bychom jít do lékárny a koupit si nejnovější lék proti bolesti, nebo sirup na kašel. Museli bychom vyrazit k babce kořenářce, nebo do lesa, kde bychom si obstarali nějaké ty volně rostoucí bylinky.
Jednou z těch, která je nám velmi dobře známá je mateřídouška úzkolistá. Nejen kvůli tomu, že jde o rostlinu, ze které včely vyrábějí med, ale také kvůli širokému spektru jejích účinků na lidský organismus.
Pokud jste připravení, povíme si o ní něco víc.
Obsah článku
Co je mateřídouška úzkolistá
Mateřídouška úzkolistá je rostlina, která se řadí mezi léčivky. Její domovinou je Evropa, takže se s ní setkáme i u nás. Je tak odolná, že vyroste jak na louce, tak v lese nebo v horském podhůří.
Kdybyste ji hledali během pěšího, nebo cyklistického výletu, poznali byste ji podle drobných fialových květů a hojného výsevu na jednom místě. (Lodyha může dosahovat délky 30 cm a obvykle se plazí po zemi.)
Prospěšné látky
I když vám tahle kytka bude připadat na první pohled možná trochu nudná, její složení vás přesvědčí o tom, že před sebou máte učiněný klenot.
V mateřídoušce úzkolisté objevíme:
- Silice (thymol, cymol, linalol…)
- Kyselinu ursolovou
- Flavonoidy
- Flavony
- Karvanol
- Třísloviny
- Hořčiny
Thymol se v lékařství používá na léčbu kožních mykóz. (Z toho důvodu se přidává do kosmetických přípravků.) Setkat se s ním ale můžeme i v ústních vodách. Linalol se taktéž přidává do kosmetických přípravků. Konkrétně třeba do mýdel, šamponů a krémů. Flavonoidy jsou ceněné pro své antioxidační účinky. Hořčiny jsou dobré na trávení a zvyšují chuť k jídlu.
Zdravotní přínosy užívání
Když už víte, jaké látky v mateřídoušce najdeme, mrkneme se na to, jak konkrétně vám mohou pomoci utužit vaše zdraví. Jaké účinky má mateřídouška úzkolistá?
Mateřídouška se používá na:
- Onemocnění horních cest dýchacích
- Na plynatost
- Problémy se zažíváním
- Koliky
- Uklidnění
- Spaní
- Bolesti hlavy
- Závratě
- Nervovou slabost
Použití mateřídoušky
Mateřídouška se v některých světových kuchyních používá jako běžné koření pro přípravu jídla. Například do masa, nebo do salátů. Dále si z ní můžete udělat sirup, nebo čaj z mateřídoušky. Fajnšmekři ji mohou vyzkoušet i do domácích likérů.
Zkoušeli jste někdy mateřídoušku úzkolistou? Pokud ano, v jaké formě?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mateřídouška_úzkolistá – Mateřídouška úzkolistá (česky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Thymol – Thymol (česky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Linalol – Linalol (česky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Flavonoid – Flavonoid (česky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hořčiny – Hořčiny (česky)