Molusky: Jak se jich zbavit přírodní cestou? Máme na ně 5 babských rad!

pexels-gustavo-fring-4127354
Zveřejněno: 31.8.2021

Někdy se každému z nás udělá na kůži nějaký ten pupínek. Často za ně mohou nečistoty, nebo kožní záněty. Už jste ale někdy slyšeli o moluskách? Pokud ne, povíme vám, o co jde. Stačí jen pokračovat ve čtení.

Všichni chceme být krásní a zdraví. Ale ne každému se toto jeho přání nakonec vyplní. Na světě totiž existuje celá plejáda zdravotních problémů, které vyžadují úzkou spolupráci s lékařem. Nejen kvůli tomu, že sami nepoznáme, co nám vlastně je. Ale také můžeme mít potíže s tím odhadnout, co na danou věc funguje.

Pokud se s termínem molusky setkáváte poprvé (nebo je zrovna řešíte), pomůžeme vám si ujasnit, jaké je jejich nejvhodnější řešení.

Co jsou to molusky

pexels-sharon-mccutcheon-1449934
Pro molusky je typická polokulovitá papulka.

Molusky jsou virové onemocnění kůže, pro které je typická polokulovitá papulka. (Papuly jsou druh pupínků.) Mohou se vyskytovat jednotlivě. Není ale neobvyklé, že jich objevíte několik najednou. Nejběžněji se s nimi setkáváme na obličeji a na trupu. Konkrétně pak v oblasti prsou.

Molusky jsou infekční, takže si dávejte pozor na přenos přes sdílení hygienických potřeb. Jejich inkubační doba se může člověk od člověka lišit. U někoho se objeví do týdne po kontaktu s nákazou. U jiného se může problém rozvinout až po půl roce.

Jak je poznat

Příznaky molusek jsou celkem obsáhlé. Jelikož jsou některé jejich symptomy docela specifické, mělo by pro vás být celkem jednoduché je rozeznat od ostatních kožních problémů, které se v populaci nachází.

Mezi jejich projevy patří:

  • Malé a lesklé pupínky na kůži
  • Růžové či bílé zbarvení
  • Střed vyplněný voskovitým materiálem
  • Diametr mezi 2-5 mm
  • Pozvolný růst

Osoby se slabým imunitním systémem mohou mít projevy molusek o něco výraznější. Jediným způsobem, jak se chránit před nákazou, je eliminovat kontakt s lézemi u jiného člověka, který molusky má. Také je třeba dbát na důkladnou hygienu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak ošetřit omrzliny a jak zabránit jejich vzniku?

Molusky a děti

Děti se mohou moluskami nakazit jak po kontaktu s nakaženým člověkem, tak prostřednictvím hraček a dalších sdílených předmětů. Velké riziko přenosu hrozí hlavně u dětí mezi 1-10 lety věku. Rodiče, kteří někdy řešili molusky u dětí, měli nejlepší zkušenost s návštěvou dětského lékaře. Molusky nemusí mít žádné příznaky, ale mohou také svědit. Navíc se do nich může dostat infekce. Takže, raději je neberte na lehkou váhu.

Molusky a dospělí

pexels-pixabay-163452
Moluskami se mohou nakazit sportovci, kteří jsou v kontaktu s kůží druhého člověka.

Moluskami se mohou nakazit i sportovci, kteří jsou v kontaktu s kůží druhého člověka. Nebo sdílejí stejné sportovní vybavení. Větší riziko podstupují i lidé, kteří trpí na ekzémy a na dermatitidy. V neposlední řadě musíme opět připomenout vliv slabého imunitního systému. Z toho důvodu se může moluskami nakazit prakticky každý, u koho existují vhodné podmínky.

5 babských rad, jak odstranit molusky

Molusky by měl vidět lékař. V mnoha případech vám ale doporučí počkat, až samy od sebe zmizí. Po konzultaci s ním ale můžete vyzkoušet některou z babských rad.

Lidé napříč světem na ně nejčastěji používají:

  • Jablečný ocet
  • Tea tree olej a jód
  • Kokosový olej
  • Zinkovou mast
  • Ovesné vločky 
pexels-tijana-drndarski-4294734
Kokosový olej se napříč světem aplikuje vatovou tyčinkou na postižená místa.

Ovesné vločky se skvěle hodí pro koupel. Stačí je rozmixovat v mixéru a pak jich přidat 1 hrnek do vody. Koupel by měla trvat mezi 10-15 minutami. Co se týče jablečného octa, ten by se měl nanést na vatovou tyčinku a následně by se měl aplikovat na postižená místa. Jelikož jde o poměrně agresivní ingredienci, v případě přecitlivělé reakce by se neměla používat.

To samé platí i u tea tree oleje. Taktéž může u dětí a dospělých vyvolat podráždění kůže. Kokosový olej se často doporučuje kombinovat s koupelí z ovesných vloček. Aby nedošlo ke kontaktu rukou s infekcí, opět ho aplikujte vatovou tyčinkou. Pro zinkovou mast si pak můžete zaběhnout do nejbližší lékárny.

Mohlo by vás zajímat:  Léčivé účinky chlapice neboli tužebníku jilmového

Řešili jste někdy molusky? Nebo se vám tento problém vyhnul?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Molluscum_contagiosum – Molusky (česky)

https://www.healthline.com/health/molluscum-contagiosum – Vše o moluskách (anglicky)

https://kidshealth.org/en/parents/molluscum-contagiosum.html – Molusky u dětí (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323005 – Babské rady na molusky (anglicky)

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení