Trápí vás neustálá vyčerpanost a už nevíte, co byste s ní mohli zkusit udělat? Nevysvětlitelná únava může mít mnoho (zcela racionálních) příčin. Proto se s nimi v dnešním článku seznámíme a povíme vám, co s nimi můžete dělat. Pokud jste připraveni, můžeme začít!
Věčná únava a ospalost jsou velmi nepříjemné problémy, které mohou mít negativní dopad na naši celkovou spokojenost, zdraví a produktivitu během dne. Také je potřeba věnovat dvakrát větší pozornost tomu, co se kolem nás děje, protože totální vyčerpání organismu zvyšuje pravděpodobnost (často fatálních) nehod.
Nevíte, odkud by mohla vaše únava pramenit a jak na doplnění energie? Na to se půjdeme společně hned podívat!
Obsah článku
Anémie
Jednou z možných příčin vaší dlouhodobé únavy může být anémie. Tento termín označuje nedostatek železa, ke kterému může dojít z mnoha různých důvodů. U žen může být anémie způsobena silným menstruačním krvácením. Pozor si také dejte na špatně sestavený jídelníček, ve kterém není dostatek železa a vitamínu C. (Ten totiž podporuje jeho lepší vstřebatelnost do organismu.)
Špatná regenerace a nekvalitní spánek
Cítíte se unavení, ale nemůžete vypnout a v noci klidně spát? V tom případě máte vážný problém, protože dlouhodobá spánková deprivace zvyšuje riziko dalších vážných civilizačních chorob v blízkém budoucnu. Také může vést k přejídání nezdravými potravinami, z kterých se tělo snaží získat více energie pro své běžné fungování.
Ať už je vaším problémem úzkost, zvýšená hladina stresu nebo neschopnost pořádně relaxovat, jednou z dostupných metod může být užívání ašvagandy. Nejen, že jde o adaptogen, ale také o bylinku, která podporuje spánek a uvolnění. Dobrou volbou pro vás může být třeba doplněk stravy Ašva, který obsahuje vysoké procento withanolidů v každé kapsli.
Skrytá hormonální nerovnováha
Na spánek a jeho kvalitu může mít negativní vliv i skrytá hormonální nerovnováha, která se může objevit v souvislosti s onemocněním nebo specifickým životním obdobím.
Například ženy v menopauze mohou trpět nočními návaly horka a pocení, které mohou podporovat nespavost. Pozor si ale dávejte i na funkci štítné žlázy, která může mít velký vliv na hormonální balanc v celém těle.
Proto je vhodné kontaktovat lékaře a nechat si udělat krevní testy na zjištění hladiny hormonů.
Přetížení organismu toxiny
Pokud hodně pijete, kouříte, nebo dokonce užíváte nějaké jiné drogy, tělo musí tvrdě pracovat na tom, aby se jich zbavilo. Také asi nemusíme připomínat, že nadměrné pití ve večerních hodinách snižuje kvalitu spánku, takže není vůbec divu, že se ráno probouzíte unavení a bez energie.
Střevní mikrobiom
V neposlední řadě si dávejte hodně dobrý pozor na stav své střevní mikroflóry, o které se bez nadsázky říká, že je takovým naším druhým mozkem. A protože to, jak střevní mikroflóra působí na naši celkovou vitalitu, zajímá i vědce, intenzivně se jí v posledních letech věnují. Některé výsledky zkoumání jsou velice překvapivé. Vědci například zjistili souvislost mezi závažností příznaků únavy účastníků testu a hladinou specifických druhů střevních bakterií, především Faecalibacterium prausnitzii.
Co to ale znamená v běžném životě pro vás? Především to, že je důležité užívat probiotika a prebiotika a dodržovat zdravý životní styl, který přispívá k tomu, aby se přátelským mikroorganismům v našich střevech líbilo a mohly se dál množit.
Další tipy na energii
Na nedostatek energie mohou dobře působit i vitamíny a další živiny na podporu energie. Patří k nim třeba vitamíny skupiny B, koenzym Q10 nebo třeba tyrosin. Proto se víc starejte o to, abyste jich měli ve svém jídelníčku dostatek.
Také vás trápí nevysvětlitelná a dlouhodobá únava? Pokud ano, co vám na ni pomáhá?
Zdroj
https://www.mayoclinic.org/symptoms/fatigue/basics/causes/sym-20050894 – Vše o únavě (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/3929-anemia – Anémie (anglicky)
https://www.healthline.com/health/sleep-deprivation/effects-on-body – Vliv spánkové deprivace na tělo (anglicky)
https://www.webmd.com/women/ss/slideshow-hormone-imbalance – Hormonální nerovnováha (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/me-cfs-how-the-gut-microbiome-may-impact-the-immune-response#Fatigue-and-butyrate – Střevní mikrobiom (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/best-supplements-for-energy – Nejlepší živiny na energii (anglicky)