Outkovka pestrá: Účinky na zdraví + možná záměna při sběru

Outkovka pestrá
Zveřejněno: 18.2.2022 , datum poslední aktualizace: 28.7.2022

Na celém světě najdeme úctyhodné množství bylinek, hub a dalších ingrediencí, o kterých jsme nikdy dříve neslyšeli. Patří mezi ně houba outkovka pestrá, která si získala oblibu v některých typech lidového léčitelství. Jaké benefity může outkovka pestrá člověku nabídnout? A dá se splést s nějakou jinou houbou?

Lidé, kteří neměli léky a další vymoženosti moderní doby, se museli ve velkém uchylovat k přírodním prostředkům. Ani jejich použití ale nebylo úplně jednoduché, protože neexistoval internet, na kterém by se dalo snadno vyhledat, jaké je jejich správné dávkování a použití.

Když se podíváme za hranice, velké popularitě se těšila (a stále ještě těší) houba, která nese jméno outkovka pestrá neboli Yunzhi či také Coriolus versicolor.

turkey-tail-g8314727fb_1920
Outkovka pestrá

Na vše, co s ní souvisí, se podíváme níže.

Co je outkovka pestrá?

Outkovka pestrá je houba, která patří do čeledi chorošovitých. Kdybyste se o ní chtěli něco dozvědět ze zahraničních zdrojů, v angličtině se jí říká turkey tail, v japonštině kawaratake a v čínštině yun zhi. (Což má v překladu znamenat tráva říše nebes.)

Tato houba se běžně nachází i v Evropě. Asi nikoho nepřekvapí, že podle mnoha cizojazyčných názvů roste i v Asii a v Japonsku.

Tento typ houby se dá ve volné přírodě najít na odumřelých částech dřeva. Vzácně roste i na kmenech některých jehličnanů. (Pro představu, obvykle roste na dubu, třešni, habru, buku atd.)

Proč ji vyzkoušet?

Outkovka pestrá účinky

Jak už bylo řečeno, outkovka pestrá je v některých zemích nedílnou součástí lidového léčitelství. Z toho lze poměrně jednoduše odvodit, že její konzumace může mít pozitivní vliv na lidské zdraví.

O této houbě se říká, že:

  • Obsahuje antioxidanty
  • Podporuje imunitní systém
  • Může podpořit imunitu lidí, kteří se léčí s některými druhy rakoviny (v takovém případě by ale měla být doplňkem konzervativní léčby)
  • Podporuje normální stav žaludku
  • Může redukovat záněty
  • Může podpořit atletické výkony
  • Může zlepšit inzulinovou rezistenci

I když to zní skvěle, je třeba myslet na to, že některé benefity vyšly najevo v průběhu testů na zvířatech. To znamená, že efekt na člověka nemusí být stejný.

Mohlo by vás zajímat:  Kopřiva dvoudomá: Nenápadná, ale mocná léčivka!

Je bezpečná?

Většina lidí snáší konzumaci outkovky pestré dobře. U citlivějších jedinců se ale mohou objevit nežádoucí účinky. Patří mezi ně plynatost, nadýmání a tmavá stolice. U lidí, kteří mají rakovinu, se může objevit zvracení a nechutenství. Z bezpečnostních důvodů se před počátkem užívání této houby vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Riziko záměny

Outkovka pestrá

Outkovce pestré se podobají houby, které jsou ze stejné skupiny. Lze ji zaměnit například za outkovku pásovanou. (Její výskyt ale není až tak častý.) Také se jí podobá outkovka chlupatá, která má srstnatý povrch.

Způsob použití

Výtažek z této houby se používá v asijské lidové medicíně. V našich domácích podmínkách se dá outkovka pestrá sehnat v doplňcích stravy. Dále se může používat jako podpora klasické léčby rakoviny. V takovém případě je ale důležité, aby pacient konzultoval svůj záměr se svým ošetřujícím lékařem.

Máte nějakou osobní zkušenost s užíváním outkovky pestré? Pokud ano, byla dobrá, nebo špatná?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Outkovka_pestrá – Outkovka pestrá (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/turkey-tail-mushroom – 5 účinků outkovky pestré (anglicky)

Štítky: , , , , ,

Podobné články

od
Zdraví máme jen jedno. Proto je důležité znát své tělo a věnovat se prevenci. Alespoň to je moje nepsané krédo, kterým se pokouším řídit každý den. Také je to přístup, který se snažím dostat do každého jednoho článku. Věřím, že alespoň jednoho z vás motivuje k tomu, aby se k sobě choval s větším respektem.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení