Možná jste si kladli otázku, proč s příchodem chladného počasí chytíte každou virózu, která se ve vaší blízkosti objeví. Může za to především oslabený organismus, který není schopen čelit vnějším hrozbám. Jednou z možností, jak se nemocem bránit je pravidelná podzimní očista organismu. Jak na ni? To se dozvíte v tomto článku.
Teploty se začínají pomalu snižovat. Pořád je ale dostatečné teplo na to, aby bacily ve vzduchu tzv. vymrzly. Prudké střídání teplot během dne ke zdraví lidského organismu také příliš nepřispívá. Stačí se nedostatečně obléct, nebo se naopak trochu zapotit a jakmile vás vítr trochu ofoukne, nemoc je zdárně na světě.
Jedním ze způsobů, jak můžete svému tělu prospět je to, že si po létě, které bylo často ve znamení tučných a nezdravých jídel, naordinujete podzimní detox.
Ten vám pomůže z těla odstranit všechny zdraví škodlivé látky a zvýší aktivitu jednotlivých orgánů, které pak budou lépe odvádět svou práci.
Nyní se pojďme společně podívat na to, jak s podzimní očistou těla začít a jaká pravidla při její aplikaci dodržovat tak, aby byl její efekt co možná nejlepší.
Obsah článku
Volné radikály
O volných radikálech jste už nejspíš něco slyšeli. Jedná se o potenciálně nebezpečné látky, které v lidském těle vznikají následkem stresu, ale také vlivem životního prostředí. Svou úlohu v množství volných radikálů hraje i strava a dodržování zdravého životního stylu.
Mezi hlavní příčiny existence volných radikálů v lidském těle patří:
- Oxidační stres
- Špatná strava
- Léky
- Znečištěné životní prostředí
- Tabák a alkohol
Působením volných radikálů v těle vzniká prostředí, které je vhodné pro vznik řady civilizačních chorob. Mezi ty patří například rakovina, ale třeba také Parkinsonova choroba. Volné radikály ale mají na svědomí i zhoršenou imunitu.
Jakmile je organismus kvůli činnosti volných radikálů oslaben, je mnohem náchylnější ke vzniku dalších onemocnění. Pak stačí, aby kolega v práci dostatečně nedoléčil chřipku a nemoc se s velkou pravděpodobností přenese i na vás.
Těchto radikálů se můžete zbavit tak, že do svého jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na antioxidanty, nebo tak, že pravidelně podstoupíte očišťující detox.
Volné radikály se nejvíce bojí:
- Vitamínu C, který najdete v citrónu, ředkvičkách nebo v kiwi
- Vitamínu E, který je obsažen v mléce, mase či semínkách
- Beta-karotenu, který je součástí mrkve, špenátu či kapusty
Jak nastartovat detox?
Abyste zvýšili obranyschopnost organismu během podzimní očisty, můžete si vybrat hned z několika způsobů. Výhodou je, že si můžete zvolit ten, který bude vyhovovat vašim potřebám.
Můžete se rozhodnout pro detox, ve kterém hlavní úlohu sehrají ovocné a zeleninové šťávy. Při výrobě džusů se vždy snažte zpracovávat především sezónní druhy potravin, jakými jsou mrkev, švestky, dýně, špenát, jablka či citrusy. V současné době sice můžete mít cizokrajné druhy ovoce i v prosinci, stále však platí, že lidský organismus nejlépe zpracovává potraviny, které náleží do jeho podnebného pásu.
Stejně tak je vhodné do jídelníčku zařadit i sezónní jídla. Také se hodí z jídelníčku na čas vyřadit maso, jehož trávení v lidském těle prochází složitějším procesem.
Pro celkovou detoxikaci organismu se hodí i popíjení bylinkových čajů. Můžete si buď vybrat z již předem připravených směsí, nebo si vyberete čaj, který vyhovuje vašim požadavkům. Tím může být například zelený čaj. Tento nápoj pak můžete doplňovat o čistou pitnou vodu.
Naordinujte si klid
Aby byl ozdravný proces co nejefektivnější, snažte se vyhnout veškerému přebytečnému stresu. Zkuste se na věci dívat s nadhledem a neřešit to, co není bezpodmínečně nutné. V tomto období si můžete osvojit některou z meditačních technik.
Během období očisty se nikam nehoňte. Organismus se v těchto měsících značně zpomaluje a není potřeba na cokoliv spěchat. Naopak se pohodlně usaďte u dobré knihy, dopřejte si příjemnou procházku, nebo se objednejte na masáž, která vás příjemně uvolní.
Také nezapomeňte na správné dýchání. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale když jsou ve stresu, dech se rapidně zkrátí a vnitřní orgány nejsou zásobené dostatečným množstvím kyslíku. Správně dýchat byste měli stále. V období podzimní očisty se ale na tuto věc můžete cíleně zaměřit a natrénovat ji do následujících měsíců.
Další tipy, které vám prospějí
V rámci detoxikace můžete vyzkoušet i otužování, které pomáhá posílit imunitu. Výborné je střídání sprchy s teplou a studenou vodou, nebo Kneippův chodník, ve kterém postupně procházíte bazénky teplé a studené vody.
S detoxikací vám ale pomůže i návštěva sauny. A je jen na vás, zda se rozhodnete pro finskou klasiku, nebo pro dnes tolik populární parní sauny, které jsou často obohacené o éterické oleje. Pokud rádi experimentujete, líbit by se vám mohla i senná bio sauna.
Podzimní očista organismu vám jedině prospěje. Vyzkoušíte ji také?