Nejvhodnější čas na přesazování pokojových rostlin je na jaře nebo už koncem zimy. Každá zdravá rostlina by měla být přesazena vždy tehdy, pokud už to potřebuje, substrát je vyčerpaný a nádoba jí nestačí. Podívejte se, jak správně postupovat při přesazování pokojových rostlin.
Půda pro pokojové rostliny, které jsme už delší dobu nepřesazovali, obsahuje velmi málo výživných složek a rostliny v takové zemině strádají. Často už ani nepomůže přihnojování. Přesazení rostliny zajistí, že se voda a vzduch dostanou zase znovu až ke kořenům a květina opět začne prospívat, růst i kvést.
Obsah článku
Kdy se pustit do přesazování pokojových rostlin
Předjaří je ideální období pro přesazování, neboť v této době rostliny teprve začínají vstupovat z fáze vegetačního klidu do fáze svého hlavního období růstu. Přesazením do čerstvé půdy a větší nádoby rostlinám zajistíme optimální pěstební podmínky. Budou si moci utvořit silný a zdravý kořenový systém v odpovídajícím substrátu a s dostatečnou zálivkou i hnojením budou dobře prospívat. Základní nároky každé rostliny vycházejí z jejího původu a liší se podle jednotlivých druhů. Rostliny v interiéru mají vždy omezené podmínky k růstu, a proto jim opravdu musíme zajistit vhodné podmínky pomocí vhodně zvolené nádoby, správného substrátu, následné zálivky a pravidelného hnojení. Substráty podle velikosti rostliny měníme nebo doplňujte alespoň jednou ročně. Rostlinu přesaďte:
- pokud kořeny vyrůstají spodním otvorem květináče nebo z půdy na povrch
- pokud je půda stále suchá, i když má rostlina dostatečnou zálivku
- pokud rostlina chřadne, roste velmi pomalu a nekvete
Jaký zvolit substrát
Složení substrátu je mimořádně důležité, proto se na něj zaměřte. Vybírejte jej podle druhu rostlin. Existují substráty na pokojové rostliny, ale i zvlášť na zelené rostliny okrasné listem a kvetoucí, jako jsou třeba bramboříky, africké fialky, gloxinie, fuchsie a mini růže, ale i speciální substráty na kaktusy, sukulenty, orchideje a podobně. Substrát zásobí rostlinu živinami a díky dobrému vsakování i vodou. Kvalita substrátu ovlivňuje i to, jak bude vaše rostlina moci dýchat kořeny, prospívat a jak bude zdravá. Na kaktusy a sukulenty musí být například substrát dokonale propustný, ale jiným pokojovým rostlinám určitě stačit nebude.
Složení substrátu se odvíjí od toho, jaký způsob průsaku jednotlivým rostlinám vyhovuje. Substráty tvořené převážně rašelinou zadržují velké množství vody, ale přitom obsahují jen málo živin. Substráty tvořené převážně zeminou mají naopak mnohem hrubší strukturu, umožňují snadný průsak vody a obsahují mnohem větší množství živin. Výživa rostlin z půdních substrátů je základem jejich kvalitního růstu. Do substrátu se často přidávají další složky, jako je říční písek, štěrk a perlit. Vybírejte proto jednotlivé půdní substráty podle požadavků dané rostliny.
Jaké květináče použít
Nepřesazujte rostlinu hned do co největších květináčů. Květináč by měl být vždy jen o 1 až 3 centimetry větší, podle druhu rostliny. Některé druhy rostlin se ve velkých nádobách příliš přemokřují a mohou jim uhnívat kořeny. Navíc ve velkém květináči rostlina rozšíří hlavně kořenový systém, pak teprve listy a nebude tvořit květy. Mělké nádoby volte třeba pro azalky, sesazované misky nebo kaktusy. Hlubší a úzké nádoby jsou zase vhodné třeba pro palmy s kůlovým kořenem.
Než se pustíme do přesazování
Rostliny, které budeme přesazovat, nejprve prohlédneme, zda nejsou napadené škůdci a nemocemi. Napadené rostliny se musí ošetřit, často i zlikvidovat, abychom nerozšířili nákazu na další rostliny v našem interiéru. Před přesazováním rostlinu důkladně zavlažíme a ideální je ponořit ji i s jejím květináčem do kbelíku s vodou. Tím zaručíme, že se rostlina i po přesazení dobře uživí a bude mít na to dostatek síly. Kořenový bal se také dobře propojí s čerstvým substrátem. Nalomené nebo uvadlé části rostlin vždy odstraníme.
Jak postupovat při přesazování
Na dno větší nádoby vždy nejprve dáváme drenážní vrstvu z písku, keramzitu nebo agroperlitu, abychom zvýšili propustnost. Pokud použijete nádobu z pálené hlíny, před přesazováním namočte terakotový květináč do vody, aby po přesazení nebral vlhkost rostlinám. Před přesazováním také zeminu mírně navlhčete, pokud je hodně suchá. Překlopte květináč a jemně rostlinu vyjměte. Jemným klepnutím o hranu stolu ji lépe uvolníte bez poškození. Pokud je rostlina v plastovém květináči, stačí pro její uvolnění květináč stisknout. Z kořenů lehce oklepejte zeminu, ale nenarušte celý kořenový systém. Odstraňte uhnilé kořínky a poškozené části rostlin.
Substrát nasypte na dno, vložte opatrně rostlinu a dosypte substrát po stranách. Pak jemně stlačte zeminu u stonku a zalijte. Přihnojujte nejdříve po 14 dnech po přesazení rostlin. Po přesazení se vyhněte velkým výkyvům teplot, nevystavujte rostliny průvanu, ani přímému slunci. Dejte ji na světlé místo, co nejblíže k oknu, ale dejte pozor, aby rostliny nezasahovalo přímé slunce, což by jí mohlo uškodit.
Dodejte rostlinám elán
Jakmile pokojovou rostlinu přesadíte, je vhodné jí pomoci s rychlejším zakořeněním. Do první zálivky po přesazení použijte stimulátor zakořenění. Můžete vyzkoušet ten s názvem Harmonie Stimulátor zakořeňování s aktivním stříbrem. Obsahuje přírodní huminové látky a mořské řasy pro podporu tvorby kořenového systému a jemných kořínků, tzv. vlášení. Aktivní stříbro odstraní stres po přesazení, má fungicidní účinky a pomáhá předcházet houbovým chorobám rostlin.