Prevence bolesti zad při každodenních činnostech

Bolest
Zveřejněno: 18.8.2011 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Bolesti zad trápí každého druhého člověka. Jednou se špatně vyspíme, podruhé uděláme špatný pohyb a nebo prostě jenom špatně sedíme. Opravdu bolesti zad způsobují pouze tyto špatné návyky? Pojďme si popovídat o tom, jak vykonávat správně běžné denní činnosti tak, abychom neuškodili našim zádům. Je to totiž skvělá prevence bolesti zad.

Bolesti zad však nezpůsobuje pouze fyzická zátěž. Velký vliv na stav našich zad má také psychická zátěž a správné držení těla, dlouhé sezení, špatné zvedání předmětů apod. Dnes se zaměříme na běžné domácí činnosti, které mohou stav našich zad významně ovlivnit.

Jak se vyhnout bolesti zad při běžných domácích činnostech?

Mezi běžné domácí činnosti patří také praní prádla. Že nevíte, jak praní prádla ovlivňuje záda? Tak co třeba plnění nebo vyprazdňování pračky? Že se u toho ohýbáte? Chyba! Při plnění pračky je lepší pokleknout nebo si sednout do dřepu. Pokud se chystáte právě vytáhnout mokré prádlo z pračky, mějte na paměti, že nám prádlo trošku ztěžklo. Máte-li problémy se zády, nenaplňujte koš na vyprané prádlo úplně. Je lepší chodit věšet prádlo po částech, než si zase způsobit bolesti v zádech kvůli nadměrnému zatížení.

U prádla ještě chvíli zůstaneme. Tentokrát se však zaměříme na žehlení. Snažte se nastavit si žehlící do správné výšky tak, abyste se nemuseli naklánět a přitom aby vaše paže byly v příjemné pozici. Lokty by měly být v úhlu 90°.

Při jakémkoliv úklidu, ať už se bavíme o čištění vany, kachliček nebo toaletní mísy, se snažte vždy zaujmout takovou pozici, aby vaše záda zůstala rovná. Nesnažte se zbytečně ohýbat. Proto se snažte klečet nebo dřepět. V případě klečení je však nutné zvolit dobrou podložku. Přece nechcete, aby vás místo zad zase bolela kolena!

Mohlo by vás zajímat:  Bolest svalů po cvičení: 8 tipů, které vám s ní pomohou

Luxování je další činnost, při které se mohou vaše záda ozvat. V případě, že luxujete s klasickým vysavačem a nemáte robotického, pak by měla být jeho rukojeť pevná a dostatečně dlouhá, abyste se nemusela ohýbat po celou dobu luxování. Rukojeť se snažte držet vždy v blízkosti těla. Tím zamezíte nepříjemnému napětí v zádech. Úklidové povinnosti se snažte střídat, abyste dlouho nezatěžovali záda při jedné činnosti.

Bolest v zádech a práce na zahrádce

Pokud máte zahrádku, které se rádi věnujete, určitě se vám už někdy stalo, že se druhý den po práci na zahrádce cítíte, jako by se po vás prošel čtyřtunový slon. Jste celí rozlámaní, bolaví a jste rádi, že se pohnete. I při práci na zahrádce je nutné myslet na svá záda. Proto vám zde poradíme pár základních pravidel, které vám umožní pracovat na zahrádce a přitom si příliš nenamáhat záda. Než se pustíte do práce na zahradě, dopřejte si pár protahovacích cviků nebo svižnější procházku na zahřátí. Potřebujete-li vytrhat plevel, pak mějte na paměti, že tuto činnost byste neměli dělat příliš dlouho. Právě při trhání plevele záda dostávají co proto! Když už však plít musíte, pak zvolte pozici, kdy sedíte ve dřepu a jedno koleno je na zemi. Nohy vyměňujte v krátkých intervalech. Snažte se používat nářadí s dlouhou rukojetí a opět zde platí, chraňte svou páteř. Nesetrvávejte dlouho v předklonu.

Bolest zad při zvedání těžkých břemen

Je to právě špatné zvedání těžkých břemen, které působí velice často bolest v zádech. Pokud i vy jste zvyklí přijít k těžké věci, ohnout se, nadechnout se, zabrat a věc zvednout, pak si koledujete o pořádný malér. Při zvedání těžkých věcí je skutečně nutné, abyste na svá záda mysleli a předešli tak bolesti zad. Snažte se nepředklánět a snažte se při zvedání zapojit spíše svaly na nohách. Jak se tedy správně zvedají břemena, abyste zádům co nejvíce ulevili? Je to jednoduché! Přibližte se k břemeni, pokrčte kolena jakoby do dřepu, chodidla mějte pevně na zemi a záda se snažte držet rovně. Ruku vložte pod břemeno a druhou ruku předmět přidržujte. Nakloňte se dopředu směrem k břemeni, ale záda vždy udržujte rovně. Břemeno nezvedejte nikdy tahem! Zvedat by ho měly vždy vaše nohy! Pokládání břemene na zem je stejné jako zvedání, ale samozřejmě v opačném pořadí.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní očista organismu: Proč se do ní pustit a jaké má účinky?

Správné sezení- důležitý krok při prevenci bolesti zad

Jestliže trpíte bolestí zad, pak jste jistě přišli na to, že když dlouho sedíte, bolesti se zhoršují. A obzvláště tehdy, pokud sedíte špatně. A co znamená sedět špatně? Pokud se při sezení předkláníte, hrbíte, sedíte na nízké a měkké židličce, pak své záda příliš nešetříte. Když už máte sedavé zaměstnání, snažte se minimálně jednou za hodinu postavit a protáhněte se. Monitor vašeho počítače by měl být v úrovni vašich očí, abyste udrželi hlavu vzpřímenou.

Štítky: ,

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

  • pavlik1962
  • 17.10.2012
  Odpovědět

  Poslední odstavec článku považuji za důležitý. Prevence je to, čím se musí každý zabývat. Když už záda nesnesitelně bolí, bývá pozdě. Jestli se ostatním čtenářům radit, tak si pořiďte zdravotní židli. Ne nějakou super kancelářskou, ale takovou, která má opravdu označení zdravotní a certifikát.

  • Vlasta
  • 17.10.2012
  Odpovědět

  Mám zaměstnání, kde musím každý den prosedět osm i více hodin na židli u PC. Dělám ho již několik let a vloni mne začaly trápit problémy s bolestmi zad a za krkem. Někdy to v práci bylo k nesnesení. Rozhodla jsem se proto investovat a koupit si pořádnou židli. Po pár dnech sezení na ní mám od bolestí pokoj.

  • mirek
  • 5.11.2012
  Odpovědět

  K správnému sezení je potřeba správná židle. Mám dobré zkušenosti se zdravotní židlí, konkrétně Spinalis Hacker.

  • Milouš
  • 28.10.2014
  Odpovědět

  Mně hodně pomohla masážní podložka na křesle.

  • Andrea
  • 30.1.2015
  Odpovědět

  Mne nejvíc pomohla změna matrace. Kupovala jsem latexovou matraci a od té doby mě záda skoro nebolí. DOporučuju!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení