Přinášíme pár rad na to, jak rýmě předejít, nenechat ji rozvinout i jak se jí zbavit. Funkčních rad pro vás máme mnohem víc.
Obsah článku
Jak rýmě předejít?
Pokud si chcete být jistí, zda to není alergická rýma, pro tu jsou charakteristické následující příznaky. Jde o svědění v nose, ucpaný nos nebo na vodnatou rýmu a kýchání, které s tím souvisí. Jestliže jste ale někde prochladli, stoprocentně máte klasickou rýmu.
Rýmovník
Můžete si ho pěstovat i doma. Silně dužnaté listy se nedají sušit. Rýmovník můžete použít na čaj, vždy 1 lístek na 1 hrnek nápoje. Sirup smícháte s vodou, přilijete do čaje nebo do ovesné kaše. Na přípravu potřebujete 30 lístků rýmovníku, na plátky nakrájený citron či limetku, 1 litr vody a 1 kilogram cukru, třtinového nebo nerafinovaného. Lístky a plátky citronu přelijte horkou vodou a nechte pod pokličkou přes noc louhovat. Druhý den přeceďte, přiveďte k varu a přidejte cukr. Vařte, dokud nezačne sirup houstnout.
Bylinky
- zázvor
- heřmánek
- černý bez
- lipový květ
- jitrocel
- mateřídouška
- echinacea
- šípek
5 tipů jak na rýmu
- Velmi účinné je si proti rýmě vytírat svůj nos olivovým olejem. Nosní sliznici totiž umí olivový olej zregenerovat natolik, že je pak navíc ještě mnohem odolnější vůči patogenům. Úplně nejlepší je olivový olej, ale vhodný je i olej avokádový, dýňový nebo třeba konopný.
- Na ucpaný nos bez rýmy pomáhá i napářka z Vincentky zakoupené v lékárně. Nalijte Vincentku do hrnce a přiveďte ji k varu. Odstavte ji z plotny a nad horkou minerálkou se pak nakloňte a pak zhluboka vdechujte stoupající páru. Většího účinku ještě docílíte, když si přes hlavu navíc přehodíte ručník. Do horké vody lze nakapat i eukalyptový olej. Vdechovat můžete i odvar z máty nebo ze šalvěje. Postačí inhalovat i vařící vodu smíchanou s kuchyňskou solí. Pak pod noc naneste trochu eukalyptové, mátové či kafrové masti.
- Teplá a studená voda zabírá skvěle i při rýmě. Ponořte nejprve nohy do horké vody a ponožky ponořte naopak do studené vody. Vyždímejte ponožky a dejte si je pak na prokrvené nohy. Na ně si pak ještě navíc navlečte suché ponožky, dejte si na ně ještě mikrotenové sáčky a pak si lehněte do postele pod peřinu. Vlhké ponožky tak zlepší krevní oběh a uvolní ucpaný nos.
- Se silnou rýmou i nachlazením vám také pomohou horké brambory. Brambory uvařte, oloupejte, pak jej rozmačkejte a přiložte si je na čelo. Nechte je působit, dokud zcela nevychladnou.
- Když jste nachlazení a máte rýmu, napusťte si vanu s teplou vodou. Nechte vodu teplou, jak snesete, ale dejte současně pozor, aby vám nebylo špatně. Zůstaňte ležet ve vaně ve vodní lázni 15 minut. Raději ne déle, ať nezatěžujete srdce. Pak se důkladně osušte, dejte si ještě teplý, lipový čaj s medem a citronem. Následně si zalezte do postele pod peřinu.
A jedna babská rada, nebo jej jich víc?
Aby nákaza nepronikla do krku, dejte si do hrníčku 2 polévkové lžíce olivového oleje a kloktejte jej 3 až 5 minut. Olej nikdy nepolykejte. Kloktáním olejem posilujete sliznici nosohltanu, která následně mnohem lépe odolává náporu dalších bacilů.
Při bolesti v krku zabírá i obklad z tvarohu. Asi 1,5 cm silnou vrstvu tvarohu nejprve vložte mezi 2 kusy gázy či mezi šátky a obklad si přiložte na krk. Aplikujte jej vždy čerstvý 3x až 4x denně.
Pokud nemoc postoupí a objeví se i bolest na prsou a suchý kašel, zkuste vepřové sádlo bez soli. V hrnci jej rozehřejte a namočte do něj kus látky, gázy či kapesník. Vyždímejte jej a přiložte si jej na hrudní kost přímo nad prsa. Přikryjte obklad mikrotenovým sáčkem nebo potravinovou fólií a nakonec ještě převažte kolem těla větším šátkem. Zábal si vyměňujte 4x za den.
Na bolest v krku, na prsou i při kašli je výborný i Priessnitzův obklad. Tenký ručník nebo plenu nejprve namočte do studené vody, pak jej vyždímejte a omotejte si jej kolem krku. Další vrstvu tvoří jemný mikroten či igelit a poslední vrstvu tvoří teplá šála nebo šátek. Nechte obklad působit asi 30 minut. Aplikujte 4x až 6x denně.