Přírodní a bylinná léčba nachlazení

Bylinky
Zveřejněno: 12.11.2013 , datum poslední aktualizace: 17.2.2017

V podzimních a zimních měsících se každoročně potýká naše populace s vlnou virového onemocnění. Mnoho lidí ze dne na den onemocní rýmou, kašlem, bolestí v krku a to vše jde ruku v ruce s vysokými teplotami, únavou, bolestí svalů, kloubů či hlavy. Zkrátka a dobře – nachlazených lidí s příznaky chřipkového onemocnění můžeme vídat na každém kroku. Lidé s dobrým imunitním systémem mají po starostech – s velkou pravděpodobností se jim tohle nepříjemné období vyhne. Ti, kteří o svůj imunitní systém nedbají s pečlivostí, mohou onemocnět taky. A jak tedy takové příznaky zmírnit, aniž bychom museli do lékárny?

Změňte jídelníček!

Přesně tak! Postihlo-li vás nachlazení a necítíte se dobře, v prvním případě byste měli změnit jídelníček. A to nekompromisně a radikálně. Chcete-li se co nejdříve uzdravit, měli byste svému tělu pomoci a podpořit ho v boji proti nachlazení. Omezte proto tedy příjem sladkého pečiva a živočišných bílkovin. Tyto pochutiny, kterých si mnohdy hojně dopřáváme, naše tělo zatěžují, protože nás nejenže zahleňují, ale také překyselují organismus. Hleny jsou živnou půdou pro zdraví škodlivé organismy, které se v nich hojně množí. Potýkáme-li se tedy s virovou epidemií, začněte se o svůj jídelníček zajímat dříve, než onemocníte. Jedná se o preventivní opatření, které bychom neměli podceňovat.

Kterým potravinám bychom se měli tedy vyhnout?

  • cukr
  • mléko
  • sůl
  • mouka
  • margarín
  • tuky

Přírodní a bylinná léčba nachlazení

Jak si poradit s nachlazením?

Jelikož se nachlazení velmi často projevuje zahleněním – rýma, kašel atp., je vhodné dodávat tělu takové potraviny, které podpoří organismus v jeho vylučování. V případě, že si chcete pomoci sami bez léků z lékárny, rozmixujte si cibuli spolu s medem. Jestliže vám cibule nedělá dobře na žaludek, využijte alespoň cibulovou šťávou s medem. Šťávu z cibule získáte velmi snadno. Stačí nakrájet cibulku do misky, přidat med a nechat chvíli stát. Po krátké době zjistíte, že vám cibulka šťávu pustila. Díky sladkému medu je tenhle “lék” i chutný. Můžete jej užívat jen tak nebo si jej můžete přidat do vlažného čaje.

Nachlazení lidé, kteří běžně nemívají problém s konzumací česneku, by neměli na něj zapomínat ani v období chřipkových epidemií. Česnek je již po dlouhá léta považován na přírodní antibiotikum, proto jej neváhejte zařadit do svého jídelníčku. Česnek obsahuje léčivou látku alicin, která na rozdíl od běžných antibiotik proniká do každé části vašeho těla.

Podle léčitele Jaroslava Zajíčka je vhodné česnek využít následujícím způsobem: 2 – 3 stroužky česneku rozmixujte v 50 ml vody. Vypijte a následně česnek zapijte 200 – 300 ml červeného vína, který je zahřátý na 40 °C. Poté okamžitě ulehněte do peřin a dodejte tělu čas se pořádně vypotit. Tímto způsobem se můžete velmi snadno zbavit svého nachlazení. Je však nutné upozornit, že tenhle způsob léčby není vhodný pro lidi, kteří mají problémy se žlučníkem a pro ty, kteří trpí nesnášenlivosti česneku.

Mohlo by vás zajímat:  Proč jíst kuřecí maso a jak ho nejlépe připravit?

Pro lidi, kteří nemohou z jakéhokoliv důvodu česnek, doporučuje pan Zajíček tzv. křenovou kašičku. Křenová kašička rozpouští hleny a současně také ničí organismy, které se v hlenu usadily. Křenovou kašičku není nijak složité vyrobit. 2 – 3 lžičky nastrouhaného křenu smícháte se šťávou z poloviny citronu. Konzistence by měla připomínat hořčici. Užívání této křenové kašičky má jistá pravidla, která byste měli dodržovat. Křenová kašička se užívá 2 x denně polovinu kávové lžičky. Chvíli v ústech požvýkejte a teprve poté polkněte. Požvýkání kašičky v ústech je velmi důležité, aby se účinek projevil. Jestliže je vaše tělo zahleněné, nebude se křenové kašičce nijak bránit. Jakmile začnete pociťovat nevolnost, můžete “odhleňovací kúru” zastavit – tělo ji již nepotřebuje. Je odhleněno.

Mimo tyto způsoby, jak pomoci tělu při odhleňování, je vhodné tělu dodávat také dostatečné množství vitaminu C. Neváhejte proto popíjet během dne šťávu z citrusových plodů.

Přírodní a bylinná léčba nachlazení

Jak na ucpaný nos a rýmu?

Všechny výše uvedené rady jsou vhodné při potížích s hlenem. A protože se nachlazení ve většině případů projevuje také rýmou a ucpaným nosem, někteří lidé namísto klasických nosních kapek upřednostňují inhalování. Inhalování známe snad všichni. Téměř všichni jsme si už jednou sedli nad teplou páru a zhluboka dýchali, čímž jsme si uvolnili ucpané dutiny. Většina z nás inhaluje pouze páru, která vznikla z osolené vody. My si však můžeme inhalaci ještě vylepšit. Mimo soli můžeme do vroucí vody přidat ještě bylinky – tymián, skořice, černý bez, zázvor a citronovou šťávu (30 ml). Při inhalaci pod ručníkem dýchejte zhluboka a dbejte, aby pára nikde zbytečně neunikala. Délka inhalování se doporučuje na cca 15 – 20 minut, ale můžete inhalovat klidně déle. Délka inhalace by však neměla přesahovat 45 minut! Při inhalování musíte dávat pozor, abyste se neopařili! Jakmile se začnou uvolňovat dutiny, pocítíte potřebu smrkat. Mějte tedy po ruce připravené dostatečné množství kapesníku. Snažte se vždy vysmrkat maximum. I při smrkání dávejte pozor, aby vám zbytečně neodcházela cenná pára. Po inhalaci se vyhýbejte prochladnutí a zdržujte se v teple.

Jaké bylinky použít při nachlazení?

Může se zdát, že bylinkami nic nemůžete pokazit. Přestože se jedná o přírodní léčbu, je vhodné se při jejich užívání poradit se znalým bylinářem. Každá bylinka má jednoznačně přínosné účinky, avšak jejich kombinace nemusí být pro vás již natolik příznivá. Pokud tedy nejste znalí v oblasti bylinek, neváhejte se poradit s odborníkem.

Mohlo by vás zajímat:  Colostrum jako přírodní léčba alergie

Přírodní a bylinná léčba nachlazení

V posledních letech se dostává na výsluní opět zázvor, který je v počátečním stádiu nachlazení také velmi vhodný. Zázvorový čaj má odzkoušeno již mnoho milovníků přírodní léčby. Zázvor má antibakteriální, antivirotické a dezinfekční účinky. Současně také prohřívá tělo a pomáhá uvolňovat hleny. Další výhodou zázvoru je jeho účinek na trávicí systém – zmírňuje žaludeční nevolnosti. Zázvoru by se však měly vyhýbat ženy, které jsou ve 2. a 3. trimestru těhotenství – jeho hojné popíjení by mohlo vést až k předčasnému porodu.

Přírodní a bylinná léčba nachlazení

Čaj se zázvorem si můžete snadno připravit i doma. Co k tomu budete potřebovat? Kousek oddenku zázvoru oloupete a nastrouháte do konvičky. Přidáte pár kvítků sušeného heřmánku, který snižuje horečku a zmírňuje bolestivost kloubů a hlavy. Poté směs přelijete vroucí vodou a necháte vylouhovat. Poté čaj sceďte a ještě za tepla čaj po doušcích popíjejte. Máte-li rádi sladší čaje, můžete si do čaje přidat pravý včelí med. (Med však při vysokých teplotách ztrácí své léčivé účinky.)

Bylinky snižující vysokou teplotu

Příznakem chřipky či silného nachlazení bývají také často vysoké teploty. Snížit vysokou teplotu a vypotit se vám pomůže lipový čaj, který si můžete udělat z usušených rozvitých lípových kvítků lípy srdčité nebo velkolisté. Ostatním druhům se vyhněte. Čaj z těchto kvítků popíjejte opět ještě horký a můžete si jej také přisladit medem. Tento čaj nejenže usnadňuje tělu se vypotit a snížit horečky, ale její účinek usnadňuje také vykašlávání hlenů. Podobné účinky má také mateřídouška a černý bez.

Bylinky proti kašli a bolesti v krku

Při bolesti v krku a kašli můžete mimo klasických bylinných čajů sáhnout také po bylinných sirupech z mateřídoušky či jitrocele. Jestliže si neumíte takovýto sirup vyrobit doma, můžete se na něj poptat u svého bylináře nebo v lékárně. Nejčastěji používané bylinky při výrobě sirupu proti kašli je mimo mateřídoušky a jitrocele také černý bez. Upřednostňujete-li čaj, pak si vyberte čaj z prvosenky, podběle nebo divizny.

Prvosenka se nejčastěji užívá v bylinných směsích, protože mimo toho, že pomáhá při nachlazení a kašli, působí také na nervy a činnost srdce. Proto není vhodná pro samostatné užívání.

Na bolest v krku je vhodný šalvěj. Šalvěj je vhodný pouze ke kloktání. Vnitřní užívání se příliš nedoporučuje.

[yop_poll id=”34″]

 

Štítky: , , ,

Podobné články

od
Již od roku 2010 pro vás připravujeme obsah ze světa zdraví, životního stylu, psychologie a zdravé stravy. Stovky článků, milióny čtenářů. Děkujeme za vaši přízeň.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení