Nachlazení tady bylo již o mnoho let dříve. V době, kdy jsme ještě neznali Paralen, Panadol a jiné preparáty, bez kterých si dnes nedovedeme ani představit život. Jak tedy nachlazení řešily naše babičky? Povíme si pár základních rad našich babiček.
Posílení imunitního systému
Chtěly-li si naše babičky uchovat zdraví, věděly, po jakých bylinkách v lese sáhnout a udělat si z nich čaj. Většinou si tedy své čaje vařily z bezinek, vodilky kanadské, kozince sladkolistého nebo z třapatky nachové.
Bolesti v krku
Bolesti v krku babičky zaháněly extraktem z heřmánku pravého. Má protizánětlivý a antibakteriální účinek. Také kloktání slanou vodou jim pomáhalo. Sůl totiž pomáhá zbavit se hlenu. Jak na to? Jednoduše! Rozpusťte půl lžičky ve sklenici teplé vody. Také citronový čaj s medem byl v době nachlazení jejich oblíbený nápoj. Příprava je opět velmi jednoduchá. Z půlky citronu šťávu smíchejte s horkou vodou a přidejte dvě lžičky medu.
Rýma
Nevíte, jak se dá porazit rýma pomocí přírody? Zkuste čaj z čerstvého nebo sušeného zázvoru. Samotný čaj není vůbec dobrý, tak si do něj přidejte med. Na ucpaný nos je také dobrá inhalace. Do misky s horkou vodou přidejte několik kapek eukalyptu, hřebíčku nebo tymiánu. Skloňte se nad mísu a zakryjte si hlavu ručníkem, aby vám pára neunikala. Snažte se dýchat nosem, uvidíte, že to zabere.
Kašel
Kašel naše babičky řešily zábaly s rozpuštěným sádlem na hrudník. Také byl velmi populární hořčičný zábal. Tři lžíce hořčičných semen rozemlely na prášek, smíchaly s šálkem mouky a přidaly stejné množství vody. Vyrobily si tak pastu, se kterou dále pracovaly. Nejdříve si natřely hrudník vazelínou a na ni pak nanesly vrstvu pasty. Nechávaly působit déle než 15 minut. Můžete také vyzkoušet i cibulový čaj s medem – nakrájejte cibulku na kolečka, polijte horkou vodou a oslaďte.
Křiví se vám tvář jenom při představě, že byste něco takového měli vyzkoušet? Nebojte se, nejste jediní. Ale moudrost našich babiček si předáváme z generace na generaci. Třeba na těchto receptech opravdu něco bude. Až je vyzkoušíte, klidně nám napište, jaký jste z nich měli pocit. Budete-li však chtít vyzkoušet bylinky, poraďte se, prosím, nejdříve se zkušeným bylinkářem.
Většinu těhlech rad znám a skutečně zaberou, ale jen na krátkou dobu, do pár hodin (někdy dní) je všechno zase zpět, někdy není nad lékárny. A cibule s medem v horké vodě je to nejodpornější, co jsem kdy musela vypít. Dva dny jsem zvracela a bylo mi ještě hůř. Podle mě už doba babičkovských rad minula.
Já na něco nedám dopustit,hlavně rady na bolení v krku a kašel…ale třeba na rýmu,mám ráda mořskou vodu,pro děti nejraději kapičky Quixx baby…pomáhají usnadnit dýchání…
Mořská voda je na rýmu výborná a hlavně přírodní, bez rizika návyku. Používám ráda Quixx sprej jako prevenci a k čištění nosu. Quixx baby jsem pro dcerku koupila také – spreje jí nevyhovují, ale kapičky jsou fajn.