Rašelinové zábaly – jak a s čím pomáhají?

Pomoc
Zveřejněno: 7.9.2014 , datum poslední aktualizace: 18.2.2017

Trápí vás bolesti svalů a kloubů či jiné zdravotní obtíže? Vyzkoušejte jednu z nejúčinnějších metod tepelné terapie, kterou jsou rašelinové zábaly. Díky svým vlastnostem se rašelina používá k léčbě již celá tisíciletí a i dnes na ni mnozí maséři a terapeuti nedají dopustit. Spíše než celkové rašelinové koupele a zábaly se dnes používají jednorázové rašelinové zábaly v různých velikostech, jejichž aplikace je více než snadná.

Účinky rašelinového zábalu

V případě rašelinových zábalů jde o kombinaci termofyzikálního a biochemického efektu. Rašelina  běžně uchovává a vede teplo 1,5x déle než voda a úpravou v zábalu se tento efekt ještě zvýší. Díky tomu dochází k delšímu působení tepla na pokožku a hlubokému prohřátí tkání. Zároveň je však teplo uvolňováno postupně a nedochází k tepelnému šoku. To vše má za následek silné prokrvení pokožky i struktur pod ní, uvolnění napětí ve svalu a tím i zmírnění bolesti a zlepšení pohyblivosti. Co se týče biochemického efektu, ten je způsoben složením rašeliny. Rašelina totiž jako biologický materiál obsahuje velké množství organických a minerálních látek, které dále pracují. Při aplikaci zábalu dochází k uvolňování huminových kyselin, které zajišťují kyselé pH. Rašelinové zábaly mimo jiné také povzbuzují vlastní imunitní reakce těla a tím prospívají.

Kdy je aplikace vhodná?

Rašelinové zábaly jsou skvělým pomocníkem při léčbě bolestí kloubů a páteře, revmatických potíží, artróze a dalších chorobách pohybového systému. Kromě toho příznivě působí i na gynekologické a urologické onemocnění, nemoci dýchacích cest a nervová onemocnění. Využívají se ale také jen k relaxaci a uvolnění svalů před masáží.

Jak se rašelinový zábal používá?

Nejdříve je třeba nahřát ve vodní lázni nosič tepla a to na 50-63°C. Poté se nosič přiloží na nepropustnou část jednorázového rašelinového zábalu a obojí se propustnou částí zábalu přiloží na pokožku pacienta. Vše se nechává působit 20 minut. Díky tomu, že jde o jednorázový zábal, je vše naprosto hygienické.

Mohlo by vás zajímat:  Orthokine - nová metoda léčby bolestivých kloubů

Letité zkušenosti s rašelinovou terapií má firma Eureko.cz, která díky tomu prodává jednorázové rašelinové zábaly pouze té nejvyšší kvality. V e-shopu koupíte vše, co k terapii rašelinovými zábaly potřebujete.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení