Rdesno blešník

Rdesno,
Zveřejněno: 20.5.2010 , datum poslední aktualizace: 15.2.2017

Rdesno blešník neboli vrbice bílá se nejčastěji používá při léčbě močových cest.

Rdesno blešník je jednoletá rostlinka, která má ráda vlhkost. Vyrůstá přibližně po kolena a najdete ji v záplavových územích nebo na mokrých loukách.

Nať se sbírá od července a suší se bez přístupu světla do 45°C, aby se výrazně nesnížil vysoký podíl močopudných flavonoidů a silic. Tak je zachováno i množsvtví vitaminu C a enzymů.

Rdesno blešník má skvělé močopudné účinky. Říká se o ní, že má schopnost rozpouštět kameny a písek a také propláchne ledviny při různých zánětech nebo infekcích. Je vhodné ji také kombinovat s listem břízy, přesličkou a zlatobýlem, popř. také s vrbovkou.

Tuto močopudnou a urologicky protizánětlivou směs je vhodné podávat i tam, kde je narušena činnost ledvin a je uvažováno o umělé ledvině nebo o transplantaci. V tomto případě je vhodné také přidat do směsi ještě kopřivu.

Máte-li v urologickém traktu zánět projevující se pálením a častým nutkáním k močení, přidejte vyšší podíl listu medvědice nebo alespoň brusinky. Ale ne plod! Ten je kyselý a moč potřebuje být spíše neutrální nebo lehce alkalická.

Odvar z blešníku také zlepšuje srážlivost krve, čehož se dá využít při sklonech k modřinám, krvácení z nosu nebo nadměrné menstruaci.

Rdesno blešník však není doporučován lidem, kteří mají cévní choroby požadující ředění krve, např. trombóza, ucpávání cév, angina pectoris, infarkt a mozková příhoda. Při nadměrné menstruaci je vhodné kombinovat blešník s přesličkou a kontryhelem.

Blešník je celkem nenápadná kytička a čaj z něj není chuťově příliš dobrý, ale popíjet ho lze dlouhodobě po doušcích. Ostatně při ledvinových kamenech to ani jinak nemá význam.

Mohlo by vás zajímat:  Len: zázračné účinky tajemného lnu
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Komentáře

    • Karel Jerabek
    • 2.3.2016
    Odpovědět

    Pekne napsany popis , ale chybi mi tam fotografie , popr. skica s vyskou rostliny. k.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení