Rozmarýna

Rozmarýn
Zveřejněno: 8.1.2013 , datum poslední aktualizace: 16.2.2017

Rozmarýna se používá nejen v léčitelství, ale také v gastronomii. V léčitelství se rozmarýna používá pro své dezinfekční a antiseptické účinky. Rozmarýna dokáže taky povzbudit oběhový systém, zlepšuje prokrvení končetin a mozku, což má pozitivní vliv na paměť a soustředění. Rozmarýna má však také příznivý vliv na trávení a problémy s nadýmáním. Nálev na pomoc při trávicích potížích se připravuje velmi snadno. Stačí vylouhovat polovinu lžičky sušených nebo čerstvých lístků rozmarýny na jeden šálek čaje. Protože rozmarýna podporuje činnost jater a vylučování žluči, doporučuje se rozmarýnu přidávat při přípravě tučných a masitých pokrmů.

Rozmarýnu však můžete použit také k oživení svých tmavých vlasů.  Dodává jim lesk a zvýrazní barvu. Chcete-li vyhnat hmyz ze své šatní skříně, vložte do pytlíku lístky a větvičky rozmarýny a ten poté umístěte do prádla.

Rozmarýna se také hodí do koupele k prokrvení pokožky, svalů a kloubů, čímž dochází ke zmírnění únavy. Hojí namožené svaly a prospívá při revmatismu. A jak si připravit koupel z rozmarýny? Tři plné hrstky lístků z rozmarýny spařte horkou, ale ne vroucí vodou. Nechte 5 minut vylouhovat a poté přeceďte a následně nalijte do připravené koupele.

Mohlo by vás zajímat:  Heřmánek pravý
Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení