Slavné avokádo a jeho pravé kouzlo

Avocado
Zveřejněno: 14.3.2017

V dnešní době není opěvovanější potraviny, než avokáda. Jde o velmi kontroverzní exotické ovoce, které lidé buď milují, nebo nesnáší. Alespoň u nás. V latinskoamerické oblasti znají avokádo tisíciletí, jen my jsme z něj u vytržení a v rozpacích.

Avokádo je známé pro svoji měkkou dužinu, ale také má velmi tuhou slupku, přes kterou se není snadné dostat. Nejlepší je avokádo rozpůlit – na jednom místě pronikněte nožem až k pecce, obkružte avokádo – nejlépe podélně. Poté krouživými pohyby obě poloviny oddělte od sebe. Pecka můžete vytáhnout lžičkou, nebo opět nožem. Jednoduše nůž do pecky zasekněte a chvíli s peckou pootáčejte, dokud se neuvolní. Dužinu už potom dostanete od slupky snadno. Zajeďte lžící mezi ni a slupku a vydloubněte ji.

Ovoce určené k hubnutí

avokádo Kdo jí avokádo, snaží se zřejmě zhubnout. Avokádo je bohaté na nenasycené tuky, chutná tedy trošku jako máslo, přitom je mnohem zdravější! Přes to, že má v sobě tuky, tenhle typ se v těle neusazuje, takže nepřiberete. Navíc i v malém množství avokáda se vyskytuje nespočet živin, které zejména při redukčních dietách můžete ve stravě postrádat.

Vitaminová bomba

Občas lze najít avokádo s označením superpotraviny, a to proto, že kromě důležitých vitamínů A, C, E nebo B obsahuje spoustu minerálů jako je draslík, hořčík, fosfor nebo železo. Ty hrají velkou roli při správné funkci našeho těla!

Díky všem látkám, které avokádo obsahuje, jej lze považovat za lék. Pomůže vám totiž například se zlepšením kvality vlasů, nehtů, pokožky, ale prospívá i našemu nervovému a kardiovaskulárnímu systému.

Avokádo jako kosmetický pomocník

Než si prozradíme, jak avokádo použít v kuchyni, což je jeho primární účel coby potraviny, poradíme, jak jej využít v kosmetice. Avokádo totiž dokáže vyživit suchou pleť a obnovit pružnost pokožky, proto se nebojte vytvořit si domácí pleťovou masku. Receptů na ni je spoustu, na tu našit budete tentokrát potřebovat čtvrtinu dužiny avokáda a 2 čajové lžičky medu. Z ingrediencí vytvořte kaši, kterou naneste na obličej a po deseti minutách smyjte vlažnou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Cítíte se unavení? Dodejte svému tělu vitaminy!

V nadcházejícím létě se nevyhnete poškození vlasů, ať už od sluníčka, moře nebo chlorované vody v bazénu. Dostatečnou ochranu a obnovu vlasům můžete zaručit nejen přísunem avokáda jako potraviny, ale také maskou, která se skládá z poloviny avokáda, 1 žloutku a 1 lžíce olivového oleje. Stačí dužinu promačkat s ostatními ingrediencemi a poté směs vmasírovat do pokožky vlasů a vetřít ji také do délek. Vlasy je ideální zabalit do potravinové fólie a ručníku, aby byly v teple. Po zhruba 20-30 minutách si vlasy opláchněte, nesmí v nich zbýt ani kousek masky, jinak by vám ve vlasy ztvrdly. Nechte vlasy proschnout a teprve když jste si jisti, že v nich nic nezbylo, je umyjte tak, jak si je běžně myjete.

Avokádo v kuchyni

Slavné avokádo a jeho pravé kouzlo Jak avokádo využít v kuchyni, to je složitá otázka. Možností je totiž mnoho! Tou nejběžnější je nejspíše „namačkání“ dužiny na toast či obyčejný chléb. Avokádo je však ideální pro tvorbu pomazánek i salátů. Mnozí si avokádo oblíbili v sushi nebo ve smoothie. Je potřeba najít si svůj způsob, na který vám avokádo nejvíce zachutná.

Štítky: , ,

Podobné články

od
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení