Tai-či jako skvělý sport pro zdravé tělo i ducha

Tai-chi
Zveřejněno: 7.5.2010 , datum poslední aktualizace: 15.2.2017

Tai-či se stává čím dál více oblíbeným cvičením. Tai-či není však pouhým bojovým uměním, ale je také relaxačním cvičením, které se vyznačuje pomalými a klidnými pohyby, které se doplňují hlubokým dýcháním. Tai-či nejen ulevuje bolestem, ale také nám přináší klid v duši. Tai-či nám pomáhá zlepšit celkové fyzické zdraví. Tohle cvičení je vhodné opravdu pro každého. Jste-li nemocen, trpíte-li bolestmi, jste v pokročilém věku nebo jste-li aktivní člověk, který potřebuje “vypnout” a hodit starosti za hlavu, tai-či je správná volba.

Proč se tai-či cvičí tak pomalu

Právě díky pomalým pohybům dochází k uvolnění svalů a také psychického napětí. Už spousta studií dokázala, že tai-či zmírňuje bolesti a zlepšuje tak kvalitu života u lidí, kteří trpí revmatismem a jiným kloubním onemocněním. Tai-či je vhodné nejen pro prevenci, ale také uzdravuje, cvičí-li se správně. Jestli vás trápí vysoký krevní tlak, bolesti v zádech, bolesti hlavy, máte nadváhu nebo jste ve stresu, to vše vám může cvičení tai-či upravit a odstranit. Cvičení stimuluje činnost orgánů umístěných v dutině bříšní a přispívá ke zlepšení látkové výměny. Tai-či má zásadní vliv na psychiku člověka. Je známo, že je-li zdravý duch, je zdravé i tělo. Všechno spolu souvisí. U tai-či se člověk dokáže uvolnit a přijmat věci tak, jak přicházejí.

Jak funguje tai-či

Naše tělo je protkáno síti energetických drah – meridiánů. Každý orgán má svou dráhu. Čím pomaleji cvičíte, tím lépe energie proudí a stihne dotéci až na požadované místo určení. V tai-či se nepracuje se svaly. Svaly se zde neposilují, ale pracuje se s energií. Pomalými pohyby dostáváme energii tam, kde potřebujeme. Energii čerpáme ze země. Při správném postoji si uvědomujeme chodidla, jakoby se zakořeníme, spojíme se se zemí. Energie tak proudí nohama přes celé tělo a vychází ven přes dlaně. Proto je nejvhodnější cvičit tai-či venku v přírodě, ale není to nezbytné. Je důležité si uvědomit, že při cvičení tai-či nespotřebováváme energii, ale právě naopak. Snažíme se ji získat.

Mohlo by vás zajímat:  Fitness centrum a cvičení bez trenéra? V žádném případě!

Co je při cvičení tai-či důležité

Při cvičení tai-či je důležitý správný postoj. Tzn. uvolněná ramena, hrudník a volné dýchání. Máte-li správný postoj, otevřete tak první čakru a energie může začít proudit i do dalších čaker. Důležité je také správné postavení pánve. Tělo by mělo být uvolněné, aby přijalo co nejvíce energie, která pak může snáze proudit tělem.

Jak vypadá lekce tai-či

Na začátku každé lekce je vhodné se nejdříve protáhnout a uvolnit klouby. Už to napomáhá zprůchodňovat energetické dráhy. Jedna forma se cvičí přibližně 25-40 minut. Začátečníci se učí formu přibližně rok, cvičí-li pravidelně 2x týdně. Forma je přesně stanovená sestava – 81 cviků.

Naučit se celou formu je náročné a vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Pohyby nejsou jednoduché a je důležité se je naučit správně. Při tai-či se soustředíte na správně provedené pohyby, dodržování principů a uvolnění. Abyste to všechno zvládli, je důležité ovládnout svou mysl a usměrnit své myšlenky na “tady a těď”. Myšlenky by neměly bloudit jinde. Zkušení cvičitelé tai-či mohou cvičit také jiné formy tai-či. Například s mečem, se šavlí, s vějířem nebo s růžně dlouhými tyčemi. Velmi důležité je cvičit také ve dvojici, protože se tak naučite poslouchat energii protivníka. Dokážete tak odhalit jeho záměr k útoku a také jakým směrem svůj útok provede.

Co získáte cvičením?

Lidé, kteří pravidelně cvičí tai-či jsou stabilnější, pevnější, klidnější a zdravější. Lidé, kteří cvičí tai-či, se mohou chlubit vlastností, že je jen tak něco nerozhází. Útoky, i ty slovní, dokáži odvrátit nebo si z nich nic nedělat. Lidé cvičící tai-či si postupně pěstují pohodu a sílu a nikdo na ně nebude útočit.

Štítky:

Podobné články

od
Zdravá strava, pohyb a odpočinek. To vše potřebujete k tomu, abyste se cítili lépe. Mám ráda přírodu, bylinky a čerstvý vzduch. Snažím se poznávat své tělo a zjišťovat, co na něj funguje. Preferuji alternativní medicínu. A o tom všem s chutí píši.
Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

0 sdílení